Repater RE200 + ASUS DSL-AC68U - brak współpracy

Po zakupie routera ASUS DSL-AC68U nie mogę zmusić go do współpracy z repeaterem RE200. Albo odwrotnie. Repeater działa z innymi urządzeniami np Sagemcom FAST 3764 ale gdy podłączam go do ASUSa to na urządzeniach łączących się z siecią poprzez RE200 mam komunikat "Uzyskiwanie adresu IP" przy zachowaniu standardowej konfiguracji oraz "Połączony, brak internetu" przy ręcznym konfigurowaniu i zabawie z DHCP.
Pisałem do oficjalnej pomocy ASUSa i to co odpisali:

W takim przypadku bardzo istotną sprawą będzie to czy jakiekolwiek inne urządzenie ma problem z połączeniem się z siecią generowaną przez ASUSa?

Jeśli nie to podejrzewam, że problemu trzeba będzie szukać po stronie odpowiedniej konfiguracji wspomnianego repatera (kluczem do rozwiązania może być to, że ASUS wspiera szyfrowanie 64 i 128 bitowe, natomiast rzeczony repater także 152 bitowe - możliwe ze zwykłe ustawienie w repaterze 64 lub 128 bitowego szyfrowania rozwiąże problem)

I tu moje pytanie: w którym miejscu można ustawić niższe szyfrowanie w RE200, lub też co innego może być przyczyną ww. problemów.

A co mówi w UI i statusie RE200 po zakończeniu konfiguracji? W ogóle informuje jakoś, że się połączył?

Połączono i jakość/siła sygnału w zakresie 25-40 czyli w sumie normalnie.

Powinny tam być narzędzia diagnostyczne takie, jak ping - sprawdź, czy działa wyjście na świat z punktu widzenia RE200, np. do serwerów google: 8.8.8.8, a potem np. wp.pl albo google.com

Problem w tym że to nie openwrt i z ciekawszych opcji mogę jedynie wyłączyć ledy na obudowie xD

Edit
Spróbuję jeszcze skopiować kawałek logu i go tu wkleić

Torchę to trwało ze względu na wszechobecne remonty.

Log z RE200

|8|May 3 18:20:39|DHCP |NOTICE |Dynamic IP(DHCP Client) obtained an IP successfully|
|7|May 3 18:20:39|DHCP |INFO |DHCPC:GET ip:192.168.1.5 mask:255.255.255.0 gateway:192.168.1.1 dns1:192.168.1.1 dns2:0.0.0.0 static route:0|
|6|May 3 18:20:39|DHCP |INFO |DHCPC Recv ACK from server 192.168.1.1 with ip 192.168.1.5 lease time 86400|
|5|May 3 18:20:37|DHCP |INFO |DHCPC Send REQUEST to server 192.168.1.1 with request ip 192.168.1.5|
|4|May 3 18:20:37|DHCP |INFO |DHCPC Recv OFFER from server 192.168.1.1 with ip 192.168.1.5|
|3|May 3 18:20:36|DHCP |INFO |DHCPC Send DISCOVER with request ip 0.0.0.0 and unicast flag 0|
|2|May 3 18:20:34|DHCP |INFO |DHCPC Send DISCOVER with request ip 0.0.0.0 and unicast flag 0|
|1|May 3 18:20:08|DHCP |NOTICE |DHCP server started|

I w sumie to tyle jeśli chodzi o jakiekolwiek wskazówki. Na telefonie dalej "Uzyskiwanie adresu IP" i po dłuższym czasie "IP configuration failure". W logach nic nowego się nie pojawia.
Po stronie ASUS'a z kolei podczas łączenia się przez RE200 telefonem:

May 3 12:34:25 syslog: WLCEVENTD wlceventd_proc_event(386): eth1: Deauth_ind 40:XX:XX:XX:XX:CE, status: 0, reason: Deauthenticated because sending station is leaving (or has left) IBSS or ESS (3)
May 3 12:34:25 syslog: WLCEVENTD wlceventd_proc_event(386): eth1: Deauth_ind 40:XX:XX:XX:XX:CE, status: 0, reason: Class 3 frame received from nonassociated station (7)

Udało mi się trochę pogrzebać i z tego co widzę to nie jestem odosobnionym przypadkiem:
ASUS deauthenticated

Problem prawdopodobnie występuje w nowszych wersjach oprogramowania routera ale też nie zawsze i nie u każdego.

Obecnie posiadam firmware: 3.0.0.4.384_80766-g91c286d
Spróbuję jeszcze aktualizacji do wersji 3.0.0.4.384_81981-g632ffdf

Po aktualizacji nic się nie zmieniło. W logach ASUS'a dalej to samo. Cóż pozostał kontakt ze wsparciem lub zabawa z wersjami.

A próbowałeś podłączać re200 za pomocą kabla ethernet?

W wypadku RE200 kabel raczej służy do podłączenia jakiegoś urządzenia do RE200 a nie samego RE200 do sieci? Przynajmniej u mnie tak to działa.
Jeśli chodzi o podłączenie kompa do RE200. PC nie pobiera IP, nic nie działa. Gdy ręcznie ustawię IP kompa to mogę wejść na IP urządzeń wewnątrz sieci ale neta dalej nie mam. I nawet gdy ominę DNS i ręcznie wklepuję adresy to i tak nic nie działa.
Co ciekawe, załatwiłem starszy router, TP-LINK WR-340G. Po podłączenia do ASUSa wiecznie stoi na "obtaining network parameters". Nie pobiera żadnego IP ani też ASUS w jakikolwiek sposób nie komunikuje, że coś jest do niego podpięte (w przypadku RE200 było przynajmniej info o tym, że sprzęt jest itp..).
I teraz najciekawsze. Wyłączyłem w ASUSie filtr WIFI po MAC. Wszystko działa.
Tzn nie wszystko bo ten stary router dalej nie wie gdzie góra gdzie dół ale ogólnie RE200 działa a na tym mi zależało.
Niestety jest to dla mnie bardziej porażka aniżeli zwycięstwo bo czuję się jakbym cofał się w rozwoju. Nigdy nie miałem problemów aby z założonym filtrem MAC oraz stacjami "pośrednimi" kiedykolwiek mi coś szwankowało. Nawet na sagemboxie z neo zarówno filtry jak i cała reszta działały jak malina. Nie dam za wygraną i dalej będę nękał support ASUSa. Sprzęt jest dobry i ma masę opcji. Na samym neo prędkość wzrosła mi z 37Mbps do 46Mbps i biorąc pod uwagę tylko wymianę sprzętu jest to naprawdę dużo.
Dzięki za dyskusję i pozdrawiam.

O filtrze na MAC adresy chyba nie pisałeś.
To znane źródło problemów przy zysku na bezpieczeństwie zbliżonym do zera.

  1. Prawie każde urządzenie na rynku pozwala na dynamiczną zmianę MAC adresów - w Windows masz odpowiednie okienko dla większości kart Ethernet i WiFi. A przy tym Android w najnowszej wersji w ramach ochrony prywatności ma wbudowany randomizer MAC. Przez to podszywanie się jest trywialne.
  2. Filtr musisz ustawić tak, żeby objął wszystkie MAC adresy wędrujące w sieci. Jest z tym trochę zabawy, bo nie do końca wiadomo jak to zrobić dobrze:
  • czy masz podawać MAC adresy urządzeń końcowych
  • czy masz podawać adresy wszystkich urządzeń pośredniczących
  • czy masz podawac adresy wszystkich interfejsów wszystkich urządzeń (np. RE200 ma co najmniej 3 MAC adresy: wifi wejściowe, wifi wyjściowe do routera, ethernet).
    Jeden za mało adres na liście i masz... to co wyżej.
    Same kłopoty, zero zysku na zabezpieczeniach.

Znane źródło problemów które jednak nie powodowało problemów na jakimkolwiek sprzęcie którego używałem, nawet podróbek z aliex.
Oczywiście świadom jestem tego, iż sam filtr na mac to nie wszystko co trzeba aby sieć była bezpieczna ale jestem również świadomy tego iż nie każdy jest informatykiem i wie co to jest mac. Pozwolę sobie nie zgodzić się ze stwierdzeniem iż zysk na zabezpieczeniach jest zerowy.
Prosty przykład. Hasło jest udostępniane osobom które mają mieć dostęp do sieci, a co z osobami które tego dostępu mieć nie powinny ale dostaną to hasło w drodze "przyjacielskiej przysługi". I zaznaczam że nie są to nastolatkowie których celem jest włam do jakiejś sieci ani też osiedlowi hakerzy ale "zwykli" sąsiedzi lub pracownicy którzy jak trzeba w excelu napisać formułę to przy "=" robią już błąd. Szkoda czasu na całodobowe monitorowanie sieci. Prosty filtr mac i spokój od tego typu rzeczy.
Tak jak wspominałem. Winowajcą jest tylko i wyłącznie router ASUSa. Załatwię jeszcze kilka urządzeń, potestuję i ostatecznie zgodnie z radą samego supportu zrobię zgłoszenie które trafi do programistów.
Pozdrawiam

Dla sąsiadów jest oczywiście sieć dla gości zwykle zrobiona osobno i wydzielona z ruchu. Tutaj można się bawić, ale ja bym zawsze to robił na oddzielnym urządzeniu.