QoS dla VoIP TP-LINK TD-W8960N v4

Mam ten router na Neostradzie 1Mb/s. (upload 250kb/s)
Chciałbym podpiąć bramkę VoIP Grandstream 701

Niestety, jeśli coś pobieram na kompie, to rozmowa jest tragicznej jakości (mnie słychać dobrze, bo słabo obciążam wysyłanie, ale ja nie dam rady zrozumieć co ktoś mówi, bo download jest obciążony.) Zwykłe przeglądanie stron WWW nie przeszkadza, bo bramka radzi sobie w pewnym stopniu z wahaniami pingu, ale jakiekolwiek pobieranie uniemożliwia zrozumienie rozmówcy. Bardzo rzadko używam torrentów. Pobieram zwykle przez przeglądarkę lub Jdownloader. W domu są 3 komputery, a chciałbym zagwarantować jakość rozmów VoIP.

Próbowałem tej instrukcji:

ale nie dała rezultatu. Być może dlatego, że bramka używa 3 portów: 5060, 5061 oraz 5004 (dla RTP), a ja postępowałem ściśle wg instrukcji i ustawiłem tylko dla 5060 i 5061. Oczywiście Enable QoS było zaznaczone. Nie wpisywałem MAC ani IP (zarówno source jak i destination), żeby nie trzeba było ustawiać static IP. Obecnie zresetowałem ustawienia routera przyciskiem RESET.

Podział pasma na tak wolnym łączu raczej nie wchodzi w grę.
Najchętniej ustawiłbym QoS dla portu, aby nie musieć stosować statycznych IP. (chyba, że tak się nie da)

Firmware: 1.1.1 Build 140228 Rel.43206
Jeśli są potrzebne jakieś screeny, to piszcie. Wszystkie pozostałe ustawienia są domyślne. Domyślnie ustawione WMM. Default queue dla ATM (WAN) ma Precedence 8.

Przy takiej prędkości łącza trudno coś dzielić.

Właśnie dlatego chciałem zapytać o możliwość ustawienia QoS, zeby maksymalnie zwiększyć szanse na bezproblemowe działanie VoIP. Wiem, że 100% gwarancji nie ma, bo sporo zależy od łączy Operatora. Ale faktem jest, że problemy pojawiają się wyłącznie, gdy pobieram coś z Neta lub kilka osób naraz przegląda strony WWW. Miałem nadzieję, że uda się temu problemowi jakoś zaradzić bez podziału pasma. Są jakieś pomysły jak to poprawnie skonfigurować?

http://www.tp-link.es/article/?faqid=535 - możesz próbować ale jak tu dzielić taki upload.

Kiedyś już próbowałem tej instrukcji. Nie pomogło. Prawdopodobnie dlatego, że w niej jest mowa tylko o portach 5060 i 5061, które służą do zestawienia połączenia, ale strumień danych leci portem 5004, o którym instrukcja nie mówi, bo ten port jest charakterystyczny tylko dla bramek Grandstream.
Spróbowałbym jeszcze raz to ustawić, ale jak dodać ten port 5004 w jednej regule? Czy mogę napisać tak:
5060:5061, 5004
Czy może tak:
5060, 5061, 5004
w rubryce dotyczącej portów?
Aha i czy trzeba usuwać skonfigurowane połączenie ADSL? Mam ustawioną pierwszą część do punktu 4 włącznie, oczywiście dla Neostrady, czyli 0_0_35, bo robiłem to po resecie ustawień jak poprzednie próby nie wyszły.

Nikt nie podpowie jak to poprawnie ustawić, żeby zaoszczędzić czas i nerwy? Jak wpisać porty? Czy wystarczy jedna reguła, czy potrzebne kilka osobno dla pobierania osobno dla wysyłania?

Już pisałem że przy takim uploadzie standardowe ustawienia nic nie dadzą, można jedynie kombinować metodą prób i błędów choć i tak sądzę że będzie problem uzyskać stabilne połaczenie VoIP i równocześnie dostęp do internetu.

Tyle, że problem NIE jest z uploadem. Pomimo niskiego uploadu mnie słychać wyraźnie, ponieważ praktycznie nie obciążam uploadu inną aktywnością. Przeglądanie stron WWW, czy pobieranie plików niewiele obciąża upload.
Problem tkwi w downloadzie. O ile samo przeglądanie WWW nie stanowi problemu, o tyle jakiekolwiek oglądanie YT czy pobieranie plików powoduje, że mnie rozmówca słyszy wyraźnie (bo upload nieobciążony), ale ja jego słyszę fatalnie (bo download jest obciążony).
Pytałem wyżej, jak poprawnie wpisać porty w regule, bo potrzebuję dodać jeszcze port 5004, gdyż wydaje mi się, że same porty SIP 5060 i 5061 nic nie dadzą, bo one jedynie kontrolują sesję, a sam strumień audio leci właśnie przez 5004. Jeśli się mylę, to poprawcie mnie.

Mam firmware TD-W8960N_V4_140228

Problem w tym, że jest tu za dużo opcji i nie mogę użyć tego poradnika:

Zakres portów używany przez bramkę Grandstream 701 to 5004-5061, na bramce mogę ustawić DSCP lub IP Precedence, ale wolałbym tego nie ruszać, żeby za bardzo nie namieszać. Mogę ustawić statyczne IP dla każdego urządzenia w sieci LAN, ale również wolałbym tego uniknąć.

Obecnie mam WAN przez Ethernet (nie używam ADSL) i na razie nie używam WiFi (disabled), ale czytałem, że ten model ma domyślnie ustawione jakieś WMM dla WiFi, które jest swego rodzaju QoS-em i obawiam się, że coś się może w tym QoS pogryźć jak kiedyś włączę WiFi mając poustawiane dla VoIP-a
Mógłby ktoś poprowadzić mnie za rękę, tudzież przygotować analogiczny poradnik jak ten, który wyżej przytaczam? Bandwidth Control nie wchodzi w rachubę - mam za słabe łącze (1Mb/s Down, 0,25Mb/s Up) i nie ma z czego dzielić.

Czy w ogóle jest możliwe ustawić QoS na Downloadzie? Z tego, co piszą koledzy wyżej wnioskuję, że wszelkie opcję tyczą się albo LAN (tutaj hulaj dusza i róbta co chceta i będzie działać) albo jedynie dla Uploadu "w świat"...

Przy takim łączu nic nie zrobisz.

Odpowiedz mi proszę na pytanie:
Czy jest możliwa konfiguracja QoS (nie podziału pasma) dla ruchu przychodzącego z WAN w tym routerze, aby ściąganie plików nie blokowało całego pasma?
Powtarzam po raz kolejny - problem tkwi w Downloadzie, bo uploadu praktycznie wcale nie obciążam. QoS ma przecież na celu tak zorganizować ruch, że priorytetowe dane "puszcza przodem" kosztem innych mniej ważnych, spychanych na koniec kolejki, dzięki czemu wszystkie usługi działają normalnie na nawet słabym łączu. Czyli jeśli mam łącze i 2 usługi: jedna potrzebuje gwarantowanego pasma, a druga nie, to mogę chyba drugą przyhamować w czasie gdy działa ta pierwsza, natomiast gdy pierwsza nie jest używana - wtedy druga usługa może korzystać swobodnie z pasma, czyż nie tak działa QoS?

Czyli w tym wypadku: Mam VoIP i WWW. Jak ktoś dzwoni, to VoIP dostaje pierwszeństwo i zajmuje tyle pasma ile chce dostając niski ping, a WWW jest spowalniane i dostaje wysoki ping, bo musi czekać w kolejce (co nie przeszkadza zbytnio w przeglądaniu większości stron). Natomiast jak zakończę rozmowę - zwalniam pasmo, które teraz może być w całości wykorzystane dla WWW.

Najprościej byłoby ustawić podział pasma tak, że jeśli VoIP nadaje, to na łączu (przykład) 1Mb/s down 1Mb/s Up otrzymuje odpowiednio 200kb i 200kb, a pozostałe usługi dostają resztę, czyli po 800kb w obie strony. ALE jak skończę rozmowę VoIP, to przestaję "zabierać" te 200kb i pozostałę usługi znów korzystają z pełnego pasma 1Mb.