Proszę o poradę odnośnie wyboru routera

Witam, posiadam w dużym mieszkaniu w kamienicy internet UPC 20MB, na routerze TP-Link WR543g oraz antenie kierunkowej własnej roboty(na normalnej bardzo słabiutko). Mieszkanie jest duże, i zasięg w jednym pokoju jest bardzo słaby (70 - 77 dBm). Jeśli nikt nie jest podłączony pod router to jakoś sobie radzi po wifi do mojego laptopa (ping 30ms, około 4-6mb, szybkość 36Mb/s ), ale jeśli ktoś się podłączy, a prawie zawsze tak jest to nagle spada prędkość i prawie w ogóle nie działa(0,5 mb, szybkość 1-5,5 Mb/s). Podłączony jeden komp po kablu i 2 po wifi. Teraz moje pytania, prosiłbym na każde odp w osobnym punkcie.
1.Czy warto wgrać jakiś inny firmware i sprawdzić jak się zachowa? Proszę o podanie jaki?
2. Mam zamiar zainwestować trochę w nowy router np. TP Link TL-WDR4300, Archer C2 lub TL-WR1043ND. Teraz nie wiem co najlepiej się opłaca i przyszłościowo i jakościowo, czy tylko n, a może ac, czy też pokusić się o 5GHz?? Czy da radę osiągnąć przepustowość 300MB/s?
3. Czy dobrym wyjściem byłoby kupienie dodatkowo karty sieciowej USB do laptopa Lenovo dla zwiększenia zasięgu ? Np. TP-​LINK TL-​WN822N
4. Czy reapeter to dobre wyjście ?? Chcę mieć niskie pingi, i w miarę łączę około 8-10Mb, a chyba ciężko to osiągnąć?

Ogólnie ciężko ze zmianą położenia routera.
Dziękuje za pomoc.

Nie ma innego oprogramowania na ten router.

Tylko w AC przy założeniu że karta bezprzewodowa też wspiera AC (mówię o realnym transferze).

Bez pomiarów trudno coś więcej powiedzieć. Polecam zapoznać się z technologią PLC.

Odpowiadając na Twoje pytania:
-ad1 sprzęt jest już stary i w dodatku w standardzie G, nie ma już wsparcia dla tego modelu.
-ad2 Wszystko zależy od zasobności kieszeni. Standard 5GHz to także AC tylko o zwiększonym zasięgu. Jeżeli chciałbyś zainwestować w ten standard to licz się z tym iż urządzenia podłączane też muszą go mieć.
-ad3 Co do karty to nie wiem, trzeba by zrobić pomiary siły sygnału.
-ad4 repeater nie jest najlepszy, jeżeli już miałbym coś Ci zaproponować to PLC- internet po sieci energetycznej.

Więc najlepszym wyjściem będzie kupno nowego dobrego routera i tu znowu problem bo jaki ?? W laptopie mam kartę na 2,4GHz i 300Mb/s (intel centrino wireless n 2200), więc na 5GHz niezbędne będzie kupno karty.

  1. Router jest ustawiony stale na 4 kanał, chyba dobre wyjście??
  2. Nie wiem czy dobrym wyborem będzie TP Link TL-WDR4300 czy może Archer C2 ? A może coś innego ?
  3. Czy może osiągnąć przepustowość 300Mb/s czy jest to nierealne?
  4. Screen z programu inSSIDer i czy karta sieciowa pod USB da radę zwiększyć moc :slight_smile:

Realny transfer to 150Mb/s przy idealnych warunkach w eterze a widzę że masz "galimatias" w eterze.

Tłok w eterze masz niezły. Też nie wiem czy WDR 4300 będzie dobry przy takim skupisku sieci. Jeżeli chodzi o 5GHz to tak, należy w takim przypadku wyposażyć sprzęt w taki zestaw. Jeżeli już zdecydujesz się na AC2 to musisz spełnic te warunki. Przy tak niskiej mocy sygnału karta usb nie będzie w stanie zwiększyć mocy. Maksimum sygnału do poprawnego działania to -70dBm. U Ciebie jest to przekroczone. Generalnie wszystko opiera się o zasobność pln na te wydatki.

Około do wydania max 250zł na router.

W takiej kwocie zmieścisz sie z jednym i drugim. Przy założeniu AC2 możesz dokupić kartę Archer T4U. 4300 nie obsługuje AC. Jedynie samo N.

  1. mam jeszcze pytanie odnośnie działania AC2? Posiada on dwie antenki, więc na jedną idzie 5Ghz a na drugą 2,4GHz?? Chciałbym pod jeden kanał podpiąć antenkę kierunkową aby mieć lepszy zasięg (tylko ja bym korzystał z 5Ghz i standart ac), a dwa laptopy z 2,4Ghz.

2.Duża różnica między AC5 a AC2, bo jak widzę to tylko antenka i gniazdo USB i chyba trochę szybszy przesył? Warto już zainwestować w AC5 ??

3.Czy karta Archer T4U nie będzie za słaba gdyż nie ma zewnętrznej antenki? Może lepiej kupić coś innego ??
4. Czy w tym tłoku w eterze pójdzie na standardzie ac i 5GHz ? Czy nie ma szans ?? jakoś będzie lepsza??