Prośba o poradę w sprawie routera Neostrada VDSL

Witam,
W tej chwili posiadam w domu (piętrowym, ok. 300 metrowym) Neostradę do 40 mb wraz z Liveboxem 3.0 (standard VDSL) oraz trzy range extendery (TL-WA850RE) rozsiane po domu (pod 2 z 3 podpięte są dekodery nc+), jednak siła sygnału wifi z wyjątkiem pomieszczenia, gdzie znajduje się Livebox, jest bardzo słaba i niestabilna. W związku z tym rozważam zakup routera. Myślałam pod zakupem TP-Link W8980, ale sporo niezbyt pochlebnych opinii trochę mnie odstraszyło, a nie chcę wyrzucić pieniędzy w błoto. Sugerowano mi także, następujące modele: TP-Link 9980, Netgear DGND3700, ASUS DSL-N55N.
Dom nie ma okablowania - posiada tylko jedno sprawne gniazdko telefoniczne i nie ma obecnie możliwości ich zamontowania. W sieci działają komputer stacjonarny, dwa laptopy, 3 dekodery nc+ i 2 smartfony.
Chciałabym osiągnąć mocny i stabilny sygnał w domu. Byłabym wdzięczna za poradę (bo ciemna masa ze mnie w tym temacie) czy w tej sytuacji lepiej by było podpiąć router pod Liveboxa czy go nim zastąpić.
Pozdrawiam

Jednym routerem nie pokryjesz tak dużej kubatury przy pracy z tyloma urzadzeniami. Lepiej dokupić w/w i spiąć kablowo z LB. Ustawić jako punkt dostępowy.

[quote="JoannaD_arc, post:1, topic:6994"]Chciałabym osiągnąć mocny i stabilny sygnał w domu. Byłabym wdzięczna za poradę (bo ciemna masa ze mnie w tym temacie) czy w tej sytuacji lepiej by było podpiąć router pod Liveboxa czy go nim zastąpić.
Pozdrawiam[/quote]

Potwierdzam słowa kolegi wyżej. Jednym urządzeniem nie pokryjesz takiej powierzchni chyba że chcesz mieć kuchenkę miktofalową z dużą mocą. Ale to nie sprzęt SOHO.

A który z wymienionych routerów (a może jakiś zupełnie inny?) polecaliby w takiej sytuacji Panowie? Najchętniej zamknęłabym się w kwocie do ok. 350 zł.

Wyżej wymienionych nie testowałem więc się nie wypowiem, może koledzy coś testowali i podpowiedzą.

Jeśli wystarcza Ci Livebox jako modem VDSL, oraz możesz położyć w domu trochę kabli, to nie ma sensu przepłacać za wymienione przez Ciebie routery. Wystarczyło by kupić najtańsze 2-3 routery DSL (do kablówki, UPC, ale nie do ADSL) ewentualnie AccesPointy (jak jeszcze bardziej chcesz zaoszczędzić) - następnie podłączyć do Liveboxa kablami, poustawiać to jako swiche, ustawić różne kanały WiFi oraz takie same SSID i zabezpieczenia WiFi (łącznie z tym samym hasłem) jak na Liveboxie i będzie działać, a nie przepłacisz. Komputery będą widzieć jedną sieć WiFi i jak stracą zasięg jednego nadajnika, to szybko połączą się z silniejszym (bez rozłączenia się nie da bez profesjonalnego sprzętu, ale ustawienie jednej sieci WiFi z tymi samymi zabezpieczeniami znacznie skraca czas ponownego połączenia z bliższym nadajnikiem).
Inną opcją (gdy nie możesz kłaść kabli) jest użycie adapterów PLC które przesyłają sygnał po sieci elektrycznej od Liveboxa do tanich routerów (wtedy wystarczą krótkie kabelki i nic nie trzeba wiercić w ścianach), ale to trochę droższe rozwiązanie (2 adaptery to koszt około 200zł, a być może będziesz potrzebowała więcej, + do tego routerki/AccesPointy, więc cena znacząco rośnie)
Jeśli Livebox Cię nie zadowala albo nie zdecydujesz się na inne rozwiązania, jak np. proponowane wyżej przeze mnie, to wtedy trzeba rozważyć zakup nowego routera VDSL, ale jak zaznaczyli koledzy wyżej - jednym urządzeniem będzie ciężko pokryć w całości duży dom.

Dziękuję za odpowiedzi. Mam jeszcze jedno pytanie :wink:
Czy jak podłączę routera do Liveboxa to oba urządzenia mam ustawić tak, by wysyłały wifi? Pod które z tych dwóch urządzeń najlepiej skonfigurować range extendery, które już mam. Czy ktoś mógłby mi polecić do tego jakiś dobry, sprawdzony, nie za trudny w konfiguracji (bo będę Was dalej męczyć) router - najlepiej TP-Link, bo takie też mam extendery.

Wszystko zależy od ciebie oraz od tego jakie chcesz mieć pokrycie sygnałem całego mieszkania. Jak na mój gust to wystarczy to co masz + WR-740N podpięty do LB. Co do wzmacniaczy to nie wiem jak je masz rozlokowane. Chyba w tym przypadku zależy wszystko od stacjonowania dekoderów. Opisz jak to masz zrobione teraz.

Witam
Zakupiłam TP-Link TD-W8980. (ładniutki) ;D
I chcę zrobić tak, livbox3.0 ustawić w jednej części domu z podpiętym do niego komputerem stacjonarnym i by włączone miał wi-fi,od livboxa kablem do Tp-linka w drugiej części domu. W Tp-linku podłączyć konsole,dekoder nc+ i wi-fi włączone.
Jak to skonfigurować krok po kroku bo nic z tego nie rozumiem :cry:
Proszę pomóżcie.

Konfiguracja jako Wireless Router Mode .Na TP linku wyłącz serwer DHCP( Disable ) i zmień adres IP LAN na 192.168.1.200 zapisz ustawienia .(save). Siec bezprzewodową ustaw wg. własnego uznania czyli zabezpieczenie sieci itd.

Zrobiłam tak i nie działa :frowning: w livebox kabel w lan1 w Tp-linku w lan/wan. prosiło o hasło więc wpisałam ze spodu tplinka. i teraz nawet nie mogę wejść w 192.168.1.1
Może ktoś mi krok po kroku całą instalację z konfiguracją opisać, nie znam się na tym czarna magia, nawet nie wiem czy kable dobrze wpiełam.
i mam prośbę by temat przenieść do konfiguracji.

Skoro zmieniłaś adres IP lan na 192.168.1.200 to na ten adres się logujesz !! Więc od początku jeszcze raz zresetuj router do ustawień fabrycznych (reset)
Następnie logujesz się na router przechodzisz do zakładki Operation Mode tam wybierasz Wireless Router Mode klikasz save. Router się zrebotuje ( zrestartuję ). Wchodzisz w zakładkę DHCP Settings DHCP Server zaznaczasz Disable klikasz save . Następnie zakładka Network LAN Settings i tutaj zmieniasz adres IP lan na 192.168.1.200 ( z tego adresu będziesz się logować ). Następnie sieć wifi zabezpieczenie sieci wg potrzeb własnych .

Istota działania punktu dostępowego AP poczytaj to:

Zrobiłam tak jak mi poradziłeś i hmmm nie działa :frowning:
Znajduje sygnał tplinka ale nie łączy. Jak weszłam w stan sieci na tplinku to pokazuje brak połączenia z internetem . Czy ja coś w liveboksie muszę ustawić ? Bo wygląda jak by do tplinka nie wysyłał sygnału, i te lampki w Lan się nie świecą.

Na LB nic nie ruszasz po wpięciu kabla powinna się zapalić kontrolka od portu lan . Kabel masz oryginalny czy robiony ?

robiony, ale na nim był livebox.

Pytanie czy po podłączeniu masz linka (diody od portu się zapalają)?

nie

No to sam widzisz gdzie leży problem. Brak połączenia między LB a TP-linkiem. Patchcord zarobiony zgodnie z jakimiś standardami?

przyszedł pan z neostrady i zrobił. właśnie testuje na zwykłym krótkim kablu od tp-linka.
działa ale bardzo słabo.czyli kabel :frowning:
ponad 50metrów kabla do wymiany gdzie i jaki mam kupić :frowning:

Kabel sieciowy czy telefoniczny?