Problemy z zasięgiem w ruterach tplink

Rutery Tplinka wyglądają bardzo solidnie - wydawałoby się, że gdy się kupi wersję z 2 lub 3 antenami to nie powinniśmy mieć problemów z zasięgiem.
Nic bardziej mylnego - kolegę, któremu swego czasu poleciłem ruter adsl tplinka (td-w8961nd) - zmuszony został przez Netię do użycia ich rutera, który nie posiada żadnej zewnętrznej anteny. Pierwszym wrażeniem kolegi było to, że zasięg w całym domu znacząco się poprawił. Oczywiście wymiana rutera nie była związana z zasięgiem tylko problemami na łączach Netii, które operator zbywał stwierdzeniem, że "po ich stronie wszystko OK, może to wina rutera?"
Niestety to nie jest jedyny przypadek, gdzie usłyszałem o problemach z zasięgiem wifi w ruterach Tp-link.
Czy znacie może strony gdzie porównuje się zasięg ruterów różnych marek ze względu na zasięg?
Czy na dzień dzisiejszy - najnowsze rutery mają lepszy zasięg niż wcześniejsze, czy tylko obudowy się zmieniają na nowsze?

Wszystkie routery użytku domowego mają prawnie ograniczoną moc wypromieniowania do 100mW czyli 20dbm dla pasma 2,4 GHz oraz oraz 1 W (30 dBm) dla pasma 5,47 - 5,725 GHz.

Niema jedno znacznej odpowiedzi jeżeli chodzi o zasięg . Jest to zależne od warunków przeszkód (ściany , zbrojenie , sufity) jakie sygnał w WI-FI musi pokonać , każda przeszkoda to tłumik sygnału .

Zdaję sobie sprawę, że każdy dom jest inny - dlatego ciekaw jestem czy ktoś zadał sobie trud by dokonać pomiarów i przetestować różne rutery w tych samych warunkach?
Mnie zadziwił fakt, że ruter z anteną wewnętrzną może być efektywniejszy od rutera z 2 antenami zewnętrznymi...

Ilość anten w routerze niema nic wspólnego z zasięgiem . Ma to wpływ jedynie na szybkość transmisji sieci WI-FI .