Problemy z zasięgiem w ruterach tplink

(chrissopl) #1

Rutery Tplinka wyglądają bardzo solidnie - wydawałoby się, że gdy się kupi wersję z 2 lub 3 antenami to nie powinniśmy mieć problemów z zasięgiem.
Nic bardziej mylnego - kolegę, któremu swego czasu poleciłem ruter adsl tplinka (td-w8961nd) - zmuszony został przez Netię do użycia ich rutera, który nie posiada żadnej zewnętrznej anteny. Pierwszym wrażeniem kolegi było to, że zasięg w całym domu znacząco się poprawił. Oczywiście wymiana rutera nie była związana z zasięgiem tylko problemami na łączach Netii, które operator zbywał stwierdzeniem, że "po ich stronie wszystko OK, może to wina rutera?"
Niestety to nie jest jedyny przypadek, gdzie usłyszałem o problemach z zasięgiem wifi w ruterach Tp-link.
Czy znacie może strony gdzie porównuje się zasięg ruterów różnych marek ze względu na zasięg?
Czy na dzień dzisiejszy - najnowsze rutery mają lepszy zasięg niż wcześniejsze, czy tylko obudowy się zmieniają na nowsze?

(wojtek2803) #2

Wszystkie routery użytku domowego mają prawnie ograniczoną moc wypromieniowania do 100mW czyli 20dbm dla pasma 2,4 GHz oraz oraz 1 W (30 dBm) dla pasma 5,47 - 5,725 GHz.

Niema jedno znacznej odpowiedzi jeżeli chodzi o zasięg . Jest to zależne od warunków przeszkód (ściany , zbrojenie , sufity) jakie sygnał w WI-FI musi pokonać , każda przeszkoda to tłumik sygnału .

(chrissopl) #3

Zdaję sobie sprawę, że każdy dom jest inny - dlatego ciekaw jestem czy ktoś zadał sobie trud by dokonać pomiarów i przetestować różne rutery w tych samych warunkach?
Mnie zadziwił fakt, że ruter z anteną wewnętrzną może być efektywniejszy od rutera z 2 antenami zewnętrznymi...

(wojtek2803) #4

Ilość anten w routerze niema nic wspólnego z zasięgiem . Ma to wpływ jedynie na szybkość transmisji sieci WI-FI .