Problemy z udostępnianiem zasobów sieciowych przez tunel VPN

W firmie mam router TP-link TL-WR842ND z oprogramowaniem Gargoyle, a na nim utworzony tunel VPN. Do tej pory mieliśmy komputery z systemami Windows 7 i XP i nie było żadnych problemów z dostępem do dysków, folderów i plików każdego komputera w firmowej sieci. Pracownik pracujący na laptopie w terenie, w każdej chwili miał dostęp przez tunel VPN, do wszystkich dysków, folderów i plików w każdym komputerze firmowym. Problemy zaczęły się po wymianie systemów na Windows 8.1. Komputery wewnątrz sieci mają miedzy sobą bezproblemowy dostęp do dysków, folderów i plików, ale komputer po drugiej stronie tunelu nie może uzyskać dostępu do zasobów w sieci firmowej. Gdy na laptopie pracującym w terenie włączę skanowanie sieci z adresami w przedziale 192.168.1.80 do 192.168.110 bo taką pulę mam przydzieloną w firmie to widzę wszystkie komputery, ale tylko te na których udostępnianie jest wyłączone, jak tylko włączę udostępnianie, komputer staje się nie widoczny po drugiej stronie tunelu, w sieci lokalnej jest normalny dostęp do tego komputera. Wszystkie zasoby w sieci lokalnej udostępnione są bez tworzenia grupy domowej. Laptop pracujący w terenie z tunelem łączy się za pomocą aplikacji OpenVPN.

Mówisz o Open VPN?

Tak. Używam OpenVPN.

Jakiej aplikacji używasz jako klienta?

Także OpenVPN. Właśnie trochę znów walczyłem, i okazuje się że jest to wina zapory Windows. Jak ją wyłączę na komputerze do którego chcę mieć dostęp, to normalnie mam dostęp do zawartości dysków i folderów tego komputera. co w zaporze muszę zmienić żeby tę zaporę mieć jednak włączoną.

Też miałem takie podejrzenie. Niestety nie umiem za bardzo doradzić co do zapory, Zaczął bym od dodania aplikacji openvpn w zaporze do akcji zezwalaj . Samą aplikację uruchamiaj jako administrator (prawo klik).

Na komputerze, który ma się połączyć z siecią, aplikacja OpenVPN uruchamiana jest z uprawnieniami administratora, i dodana w zaporze. Jedyne co zostało to ustawienie zapory w komputerach do których klient ma mieć dostęp. Ale nie wiem jakie protokoły i porty ustawić w zaporze.

Domyślny port dla openvpn-a to 1194/UDP. Może protokół UDP też być problemem. Nie używam win8 więc trudno mi nawet sprawdzić.

Wiem że domyślnym portem dla OpenVPN jest 1194. Ale czy otwarcie tego portu w zaporze komputera z którym chcę się połączyć pomoże, skoro ten port jest otwarty na routerze?

Pewnie nie wystarczy ale nic więcej nie pomogę w temacie. Poszukaj w internecie może ktoś opisywał już podobny problem.

W internecie to już tyle wątków przeczytałem, że nie sposób zliczyć na wszystkich członkach ciała ludzkiego. Za każdym razem wątek się urywa w momencie, gdy ktoś stwierdzi że trzeba w zaporze systemu Windows 8 coś zmienić. Tylko pytanie co! Dlaczego tylko w Windows 8 jest taki problem, gdybym wiedział że z tym systemem będzie taki problem, to bym go nigdy nie kupił.

Wygląda na to że firma Microsoft bardzo postawiła na bezpieczeństwo sieciowe swoich klientów.