Problemy z konfiguracja blokad IP-port w gargoyle

Mam pare problemow z ktorymi przyszlo mi sie zmierzyc. Prosze was o pomoc.
Mam kompa podpietego pod ruter. Chce tak zablokowac polaczenia z internetem aby tylko przegladarka w windowsie mogla polaczyc sie przez zew. proxy z innymi adresami IP
W----- Firewall
--- Ograniczenia (dostepu) zrobilem cos takiego:
dotyczy wszystkich urzadzen
---codziennie
---kazdego dnia-----
--zdalne IP
---blokuj wszystko z wyjatkiem (IP komputera z usluga proxy)
--zdalny port
---blokuj wszystko z wyjatkiem (port uslugi proxy)
--lokalne IP
---ignoruj-----lokalny port
---blokuj wszystko z wyjatkiem (80)
A oto moje pytania - Poprawcie mnie jesli zle rozumuje:
1)Windows wysyla pakiet z portu dowolnego /wysokiego zazwyczaj np 6000 i przekazuje pakiet na otwarty port 80 rutera i dalej pakiety wedruja na ten nieblokowany zdalny IP -proxy
2)w Firewall
---Ograniczenia (dostepu) oznaczaja:
--zdalne IP
---IP komputera dowolnego w sieci zewnetrznej czyli w internecie
--zdalny port
---port tego komputera w internecie
--lokalne IP ------------------------------------------------------------------------------to prosze o wyjasnienie co to jest i do czego sluzy i jak to ustawiac
--lokalny port
---otwarty port na ruterze /wystawiony na zewnatrz/
--protokol transportu ------------------------------------------------------------------------------to prosze o wyjasnienie co to jest i do czego sluzy i jak to ustawiac
--protokol aplikacji ------------------------------------------------------------------------------to prosze o wyjasnienie co to jest i do czego sluzy i jak to ustawiac
i jeszcze jedno : czy dla wszystkiego co zostanie ustalone za pomoca regul w "ograniczenia dostepu" mozna robic wyjatki w "bialych listach"
czy dziala to tak ze 1 regulka ograniczenia dostepu dziala z 1 regulka bialej listy ?
3)w konfiguracja -- trasy :
co oznacza aktywne trasy
co oznacza statyczne trasy ( do czego sluzy okienko cel/maska // Wan-Lan // brama ) - co sie wpisuje w te 3 okienka
4)Firewall:
a)przekierowanie portu ------------------------------------------------------------------------------to prosze o wyjasnienie co to jest i do czego sluzy i jak to ustawiac
b)przekierownie zakresow portow ------------------------------------------------------------------------------to prosze o wyjasnienie co to jest i do czego sluzy i jak to ustawiac

--- ja te dwie opcje rozumuje jako otwieranie dostepu do mojej sieci z zewnatrz , bo tak sugeruja te okienka ktote trzeba wyklikac------
a moze to przekierowanie sluzy do tworzenia tez tuneli, ssh itp
c)DMZ ------------------------------------------------------------------------------to prosze o wyjasnienie co to jest i do czego sluzy i jak to ustawiac
d)UPnP / NAT - PMP
Prosze nie mowcie mi zebym pare ksiazek przeczytal nt routingu czy tcp/ip bo juz to zrobilem i nadal nic niewiem, sory ale potrzebuje fachowcow praktycznych tak jak wy
kilka chwil poswieconych dla mnie i napewno uda mi sie to wszystko pojac. Dlatego bardzo prosze o pomoc, bez tego nie rusze dalej z uczeniem sie poslugiwaniem ruterem.
Ps. jesli jakis zakres tematu nadaje sie do innego dzialu -napiszcie
jak temat sie juz wyczerpie postaram sie te wszystkie odpowiedzi jakos sensownie ulozyc w poradnik aby innym tez sie przydalo