Problem z TP-Link WR1042ND - 100Mb/s zamiast 1Gb/s

Witam.
Mam problem z ww. routerem TP-Link WR1042ND.
Gdy podłączyłem pierwszy raz było wszystko ok - połączenie 1Gb/s, prędkość internetu maksymalna (150Mb/s).
Jednak po wyłączeniu i włączeniu komputera zawsze mi się synchronizuję na 100Mb/s (Half czy Full Duplex nie ma znaczenia).
Jak wymuszę 1Gb/s w opcjach karty sieciowej to resetuje mi ciągle połączenie. Co może być tego przyczyną?
Kable Cat.5E, gniazdka 8 żyłowe, więc wszystko jest zgodne ze specyfikacją (zresztą do resetu wszystko działa jak należy).
Mam najnowsze oprogramowanie
Firmware Version: 3.15.7 Build 130923 Rel.55891n
Czy to bug w firmware'ze routera ? Bo nie sądzę, żeby to było coś u mnie skoro działa do resetu.
Już niestety nie wraca do normy - teraz już z automatu daję 100Mb/s, po bezpośrednim podłączeniu do routera jest 1Gb/s, chociaż
też miał problemy z pobraniem adresu sieciowego, i raz wchodzi a raz nie.
Gniazdko do którego podłączam komputer to gniazdko typu Keystone - w ścianie idzie kabel do niego podłączyłem gniazdko i z drugiej strony też podłączam kabel (oba Cat.5E, i mają max 10-20m).
Czy jest to po prostu uszkodzony router ? Bo gdybym wiedział, że na routerze, który teoretycznie ma gniazda 1Gb/s, będę mieć tylko 100Mb/s, to bym zostawił starego routera adsl i go skonfigurował po punkt dostępowy (tak ostatnio miałem już).
Router ewidetnie ma problem z synchro na 1Gb/s co mnie dziwi, rozumiem jakbym nie osiągał pełnej prędkości tylko 300-500Mb/s, ale on nie może się synchronizować i daję na 100Mb/s

Temat przeniosłem do odpowiedniego działu.CHACA

Przenieś router do miejsca gdzie jest komputer i sprawdź czy tam osiąga 1Gb/s na oryginalnie zarobionym kablu.

Czy to może być za bardzo powyginane kable ? Tak wyczytałem na innych forach a nic innego mi nie przychodzi na myśl, jak podłączę bezpośrednio do routera to jest 1Gb/s, chociaż czasem nie może ogarnąć DHCP (leci z głównego routera GPON).

Odpowiedz masz? Kabel odpowiednio ułożyć oraz zarobic zgodnie ze standardem .[quote="muf18, post:3, topic:8787"]jak podłączę bezpośrednio do routera to jest 1Gb/s,[/quote]
Odpowiedz masz! Kabel odpowiednio ułożyć oraz zarobic zgodnie ze standardem i odpowiednio zacisnać .

Tylko jak mam go zarobić, jak on jest wciśnięty w keystone'a, więc w sumie tylko te zagięcia wychodzą, że mogą być problemem.
Jak będę miał czas to rozebrać to się zajmę, bo teraz nie będę znów rył w ścianach.

Pokaż zdjęcia tych gniazdek z przodu i z tyłu jak masz zarobione przewody.

Dobrze wiem, co jest problemem - kabel chociaż nie wiem jak 25m kabla Cat.5E, jak idzie z piwnicy na strych i jest wszystko ok,, a 10m (trochę innego), kabla, ale też w standardzie Cat.5E i już się cos pierdzieli... Niestety nie wymienie go już jest jest na razie zamurowany otwór do dojścia do niego...

Masz gdzieś łączenie tych kabli? Jeżeli będzie wszystko w cat5e a połączenie będzie dobrze zrobione to powinno działać to 1Gbps. Szamo rozszycie przewodu w gniazdku też wiele potrafi zmienić i mieć wpływ na stabilność linku.