Problem z Tp-Link TD-W8901G

Witam.
Posiadam Router Tp-Link TD-W8901G. Początkowo urządzenie pracowało na oryginalnym oprogramowaniu i nie było żadnych problemów. Po problemach (najprawdopodobniej włamanie na router) postanowiłem zmienić firmware na nowszy 3.0.0 Build 140512 Rel.06002. Po zmianie oprogramowania do routera także podłączono dysk zewnętrzny sieciowy, który dla szybszej pracy (dla połączeń z zewnątrz sieci) wymaga przekierowania portów przez UPnP. Router przez ok 24-48h pracuje normalnie. Po tym czasie dostęp do internetu normalnie jest, pingowanie urządzenia działa, ale nie można się poprzez przeglądarkę na urządzenie zalogować (brak strony) oraz bezpośrednie połączenie do dysku przez UPnP zostaje utracone (dostęp do dysku jest znacznie wolniejszy, wręcz niemożliwy). Po odłączeniu urządzenia z prądu i ponownym włączeniu przez następne 24-48h znowu wszystko ok i tak wkoło. Gdzie jest problem?

Całkiem możliwe że router już jest zmęczony, bo to dość stary egzemplarz i nie radzi sobie dobrze z UPnP lub same UPnP go "zapycha". Jeśli wiesz z jakich portów korzysta dysk to przekieruj te porty na IP dysku.
Dobrze by było w tym wypadku przypisać IP dysku na stałe do tablicy DHCP w routerze.

Właśnie niestety nie wiem z jakich portów korzysta natomiast ma stały adres IP.
Przekierowanie przez DMZ nie zwiększa wydajności w przeciwieństwie do UPnP.

Dziwna sprawa z tym DMZ bo UPnP otwiera tylko te porty co potrzeba a DMZ przekierowuje cały ruch przychodzący na podane IP.
Sprawdź czy podałeś dobre IP do DMZ.

Raczej wszystko dobrze było skonfigurowane... ale sprawdzę to jeszcze raz i napisze czy coś się zmieniło.

Sprawdziłem dostęp do pliku 10MB "z zewnątrz" sieci i zmierzyłem czas pobierania.

Przy UPnP

  • w panelu administracyjnym dysku informacja:
    Połączono (nawiązano połączenie bezpośrednie)
    Czas pobierania 2:03

Przy DMZ

  • w panelu administracyjnym dysku informacja:
    Połączono (nawiązano połączenie pośrednie)
    Aby uzyskać najlepszą wydajność, włącz na routerze obsługę protokołu UPnP, aby nawiązać połączenie bezpośrednie.
    Czas pobierania 2:29

W sumie różnica nie wielka więc zrobię przekierowanie przez DMZ i zobaczę czy po 48h znowu router się zawiesi

Niestety router poraz kolejny wisi...
W między czasie sprawdziłem jeszcze jedną rzecz.
Do dysku producent dorzucił fajne oprogramowanie (coś ala dropbox) które jest dostępne na PC oraz smartfony tablety itp.
Dostęp do plików na dysku dla smartfonów, tabletów jest tylko możliwe tylko i wyłącznie za pomocą tej aplikacji i tutaj pojawia się problem.
Nie zależnie czy DMZ przekierujemy na dysk czy nie, nic się nie zmienia...
Natomiast w przypadku UPnP wyłączone/włączone - piekło/niebo... przy włączonym można nawet filmy HD oglądać, przy wyłączonym zdjęcie 2MB się wiecznie ładuje.