Problem z TP link Archer TL-MR6400 4G

Witam.
Zakupiłem router jak w temacie. Po włożeniu do niego karty sim z sieci Play,( gdzie prędkośc powinna dochodzić do 100 Mb/s) mi na speed test wychodzi 3,03 Mb/s download i 3,03 Mb/s upload. Gdy włożyłem kartę do tabletu i tam odpaliłem speed test, prędkość oscylowała w granicach 20 Mb/s downolad i 15 Mb/s upload.
Prośba o informację , co się może dziać z moim modemem? Czy należy go jakoś specjalnie skonfigurować ? dodam że podłaczyłem do niego zewnętrzną antenę DUAL Panel Antena LTE-2x LTE800/900/1800Mhz/2100/2600MHzHSPA+, HSDPA, UMTS, LTE o wzmocnieniu 2x 15 dBi.

Trudno porównywać te urządzenia, jak nie podałeś modelu, ale prawie na pewno jest to związane z tym, że MR6400 nie umie agregować wielu pasm, a prawie każdy telefon i tablet współczesny to potrafi.
Antena panelowa ma sens wtedy, jak jest prawidłowo ustawiona i jest na konkretne pasmo, zainstalowana na dachu (lub na zewnątrz). Jak jest to panel na 800 MHz to zupełnie te prędkości nie zaskakują (maksymalnie sieć wyrabia tam do 20-25 Mbit/s dla wszystkich użytkowników na danym obszarze).
Anten działających równo 15 dBi na całe powyższe pasmo nie ma, więc pytanie gdzie jaki ma zysk realnie. W tym samym miejscu, gdzie tablet dobrze odbiera nie jest potrzebna żadna inna antena niż te z kompletu z routerem.

Jakie jest zatem rozwiązanie ? Zmiana router?

Ps. Model routera podałem z tytule.

Sorry, nie wyraziłem się jasno - nie podałeś modelu tabletu.

Jeżeli to faktycznie kwestia agregacji i nie masz możliwości wymuszenia pasma, w którym prędkość będzie wyższa (chodzi najczęściej o 2600 lub 1800 MHz) np. poprzez ustawienie anten na odpowiedni BTS - to może okazać się, że bez zmiany routera na model z agregacją od ręki nie uda się wiele uzyskać.

Zacząłbym jednak o testów bez anten zewnętrznych.

Podłączyłem dzisiaj modem Huawei E5377s-32 i ściąganie mam do 15 Mbit/s. Widać problem jest z moim routerem Tplink. Jaki zatem router polecacie żeby jeszcze wzmocnić sygnał dodam że do nadajnika Play mam około 400m od domu

E5377 ma takie same parametry i pasma LTE jak MR6400, więc powinny działać podobnie.
400m, o ile nie mieszkasz w jakiejś głębokiej studni między budynkami, powinno spokojnie zapewnić działanie routera bez żadnych dodatkowych anten.

  1. ZAŁÓŻ fabryczne anteny.
  2. Poszukaj opcji wymuszania pasma i wypróbuj po kolei wszystkie dostępne pasma LTE. Do wszystkich wersji poza V4 jest beta firmware z taką opcją.

Witam. Problem był w routerze, ponieważ nie ma w nim wymuszenia pasma. Po zmianie routera prędkość do70 Mbit/s.

Po zmianie routera na co? Na inną sztukę, czy zupełnie inny model?