Problem z siecią wifi (ograniczona wydajność przez router MR3420)

Hej, ostatnio wymieniłem router na TP-Link tl-3420. Mam internet 100/10 od lokalnego dostawcy. Po kablu pokazuje prędkość 90/9 na lapku po wifi 80/7, a na telefonie obok routera 20/3 i stąd moje pytanie co może być przyczyną? Dodam że na starym routerze miałem prędkość na telefonie ok 50mb.

Nie podałeś ani wersji routera (jest ich z 6), np. MR3420v5. Nie podałeś też modelu karty WiFi w laptopie (np. Intel 86xx) ani modelu telefonu. Ale próbujmy:
MR3420 to router, który ma LAN 100Mbit/s a WiFi typu N 300 Mbit/s (jak korzystasz z maksymalnej wydajności WiFi - 300 Mbit/s, czyli tak do 100 Mbit/s realnie - ale to tylko jak masz 100% zgodną kartę WiFi i nie ma żadnych sieci w okolicy).
Ten router po prostu jest za wolny na to łącze. I patrząc na wyniki z laptopem to masz wszystko w porządku.
Porównaj jeszcze z wydajnością jak wetkniesz kabel prosto w laptopa bez routera.
Co do wydajności telefonu - możliwe, że połączył się z prędkością minimalną dla trybu N czyli 72Mbit/s, z czego zostaje dla użytkownika 1/3, co daje mniej więcej to co wyszło tobie - też może być OK. Prędkość z jaką połączył się telefon masz gdzieś w menu sieci WiFi (status połączenia).

Dodatkowo każda sieć WiFi którą widać "w okolicy" wpływa na wydajność twojej sieci - zwłaszcza jak jest w niej jakiś ruch.