Problem z łącznością po LAN

Cześć,
od niedawna jestem posiadaczem TP-Linka N600 (TD-W9980) i sprawia mi on jeden, ale bardzo irytujący problem... Okazjonalnie, ale co najmniej raz dziennie urządzenia podpięte do niego kablem tracą dostęp do sieci lokalnej, po prostu przestają się widzieć. Może i można byłoby z tym żyć, ale w moim przypadku jest to irytujące dlatego, że mam podpięte po lanie dwa dekodery NC+ (główny i dodatkowy do multiroom), które powinny się ciągle widzieć, a kiedy stracą między sobą połączenie, ten dodatkowy dość długo próbuje się połączyć z głównym i resetuje się do kanału nr 11, a nie tego, który w danej chwili był odtwarzany.
Początkowo myślałem, że problemem jest bindowanie IP do MACa, ale wyłączyłem je dla tych dwóch urządzeń, na liście mam Unbound, jednak problem pojawia się nadal. Teraz oba dekodery mają przypisane stałe IP, a nie po DHCP.
Jest to ewidentnie wina routera, ponieważ problem pojawił się zaraz po jego zmianie. Wcześniej miałem Drayteka 2750n i tam taki problem nigdy się nie pojawił.
Dodam, że w czasie, kiedy pojawia się taka sytuacja, połączenie z Internetem działa i np. wszystkie urządzenia podłączone po WiFi mają do niego dostęp.
Co może być powodem takiego zachowania się routera?
Pozdrawiam,
Marcin

Po wpisaniu adresów IP na stałe do dekoderów problem zniknął?

Przepraszam, rzeczywiście niejasno to w swoim poprzednim poście napisałem.

Problem nadal istnieje. Przypisałem im stałe IP przedwczoraj i zdarzyło mi się to już 3 razy. Wygląda to tak, że w pewnym momencie na dodatkowym dekoderze obraz się zatrzymuje i wyskakuje błąd połączenia z dekoderem głównym i kilkanaście sekund trwa nawiązywanie połączenia. Dekodery przestają się "widzieć", bo wyskakuje też błąd o tym, aby sprawdzić, czy dekodery są w tej samej podsieci LAN.

Dodam, że w logach routera nie ma dosłownie nic interesującego, co mogłoby mnie nakierować na źródło problemu. Mam najnowszy firmware z 7 maja do swojego routera. Tak, jak wspomniałem, coś musi być nie tak z routerem albo jego ustawieniami, bo wcześniej wszystko było OK nawet przy bindowaniu IP z MAC.

Dekodery masz podpięte kablowo do routera?

Tak jest. Obecnie przez switcha TP-Linka, ale probowalem tez bezpisrednio do routera i tez nie pomoglo.

Obydwa dekodery podpięte są do switcha? Bo jeżeli tak i mają nadaną adresację na stałe to wina leży po stronie sieci komputerowej albo tego switcha.

Jeśli chodzi o switcha, to jest "nówka sztuka", 8-śmio portowy TP-Linka 10/100 Mb.
Próbowałem, tak jak sugerujesz, omijać switcha i podpiąć dekodery do dwóch osobnych portów w switchu routera, ale problem również występuje.
Zauważyłem też, że kiedy dekodery miały przypisane IP przez bindowanie po MAC, rozłączyły się w momencie kiedy główny dekoder odnawiał swoje IP i wyłapałem to w logach, więc może to coś związanego z DHCP, chociaż obecnie oba są na statycznym IP i problem nadal się pojawia.

Podłącz dekodery tylko do switcha (switch bez dostępu do internetu - bez podłączenia do routera) dopisz adresy na stałe w dekoderach i sprawdź co będzie się działo. Dostęp do internetu nie jest potrzebny aby działał multiroom.

I jak sytuacja sie zakończyła bo mam to samo teraz?

Oryginalna dyskusja ma ponad 9 lat. Wątpię, żebyś uzyskał odpowiedź :slight_smile: Lepiej stworzyć nowy wątek i opisać dokładnie.