Problem z konfiguracją sieci WR740N

Mam poważny problem i bardzo proszę o pomoc. Mianowicie:
Posiadam internet radiowy 10 Mb/s, zakupiłem router TP-LINK TL-WR740N (Soft V4 -Posiada najnowszą aktualizację ze strony producenta, język eng.)
Posiadam kilka urządzeń (2 laptopy, 2 komputery stacjonarne, 2 telefony ANDROID)

  • Laptopy są podłączane na przemian (Raz kabel, raz WiFi)
  • Komputery stacjonarne (Tylko kabel)
  • Telefony (Tylko WiFi)
    Chcę ustawić sieć tak by była zabezpieczona po adreach MAC karty sieciowej i router miał ustalone ustawienia prędkości internetu dla każdego z urządzeń, dodatkowo chcę ustawić pulę dwóch wolnych adresów IP dla gości. Proszę nie pisać "po co ustawiasz MAC adresy skoro ustawiasz wolną pulę adresów IP" - Chyba, że po prostu tak nie można i nie ma to prawa działać ? (To zaliczam do pyt. nr 1)
    Pytanie nr 2:
    Laptopy - Rozumiem, że muszę wbić dwa adresy MAC (karty WiFi i Kabla) z jednego laptopa, czy wystarczy jeden MAC adres ? i czy następnie karta sieciowa w laptopie ma mieć ustawione IP na sztywno, czy ustawienie z automatu ? Czy nie ma to znaczenia ?

Na oryginalnym oprogramowaniu się nie da jednocześnie ustawić filtrowania MAC oraz wolnej puli IP.
Pytanie nr 2:
Tak, musisz wbić numery MAC obu kart sieciowych, bo każda ma swój unikalny numer. IP nie musi być ustawione na sztywno.

Ja bym zrobił inaczej:
Ustawił IP na sztywno każdemu urządzeniu na kartach sieciowych. Łatwiej wtedy ustawić prędkości dla każdego urządzenia. Dodatkowo zakres IP w DHCP routera bym powiększył o te kilka numerów, które będą przydzielane gościom, którzy mają domyślnie ustawione automatyczne pobieranie IP (zazwyczaj wszyscy mają "automat"). Z filtrowaniem MAC bym sobie dał spokój.
A jeśli koniecznie chcesz tak jak sobie postanowiłeś, to tylko alternatywne oprogramowanie mogłoby Ci pomóc.

Dziękuje TytusXP za zainteresowanie wątkiem. Już chyba łapię, ale by rozwiać wątpliwości...
Zakładając, że porzucam pomysł z adresami MAC. Ustawiam pulę adresów na 8 adresów IP ( Od 192.168.0.1 do 192.168.0.8 ) Router - 192.168.0.9
Dla 6 urządzeń wbijam adresy IP na sztywno. I teraz moje pytanie:
Załóżmy, że 6 urządzeń jest wyłączonych. Przychodzi gość i podpina się na WiFi - router przydziela mu adres 192.168.0.1. Następnie ja uruchamiam komputer A z ustawioną kartą sieciową na sztywno 192.168.0.1. i nie powstaje konflikt adresów IP (Ktoś z nas nie ma internetu) Jak to rozwiązać ?

Czy mam zrobić tak:
Na sztywno w kartach sieciowych ustawiam adresy od 192.168.0.1 do 192.168.0.6 a na routerze pulę wolnych adresów ustawiam na 192.168.0.7 do 192.168.0.8 ?

Ustawiasz na sztywno IP SPOZA zakresu DHCP.
Czyli:
W DHCP ustawiasz pulę 192.168.0.2 do 192.168.0.10 (taki przykład) i te IP dostaną goście.
Natomiast Twoje urządzenia będą miały na sztywno ustawione IP np.
192.168.0.12
192.168.0.13
192.168.0.14 itd.
Czyli Twoje urządzenia nadal będą miały dostęp do Sieci, ale nie będą w konflikcie z urządzeniami gości.
Jak ton się dzieje? Ano karta sieciowa zgłasza routerowi, ze chce dostać konkretny IP (podaje mu jaki ma ustawiony przez Ciebie na sztywno) Router sprawdza, czy nie jest używany. Jeśli nie, to zgadza się na propozycję karty sieciowej.
Natomiast karta ustawiona w automacie nie zgłasza routerowi IP jaki by chciała, bo nie ma takiego ustawionego, czyli zdaje się na "łaskę" DHCP, który przydziela jej pierwszy wolny z zakresu ustawionego przez Ciebie na routerze.