Problem z konfiguracją: Router TD-W8970 + antena WA5210G

Witam, jako iż to jest mój pierwszy post na forum chciałbym się na wstępie przywitać :slight_smile:
Jako iż mam pewne pytania odnosnie konfiguracji w/w urządzeń najpierw nakreśle jak wygląda cała struktura.
Router adsl TD-W8970 - skonfigurowany i działa. Adres 192.168.1.1, dhcp ON, zabezpieczenie WEP 128bit.
Antena WA5210G na zewnątrz budynku oddalona od Routera o 10m maksymalnie ustawiona jako Universal Repeater, Adres: 192.168.1.200, dhcp OFF, zabezpieczenie WEP 128bit.
Ogólnie wszystko "raczej" działa ale nie do końca.
Od anteny jakieś 50 metrów dalej jest urządzenie wifi, które powinno mieć łączność z jednym z komputerów w sieci.
Urządzenie to wykrywa sieć SSID, nazwijmy ją TEST i się z nią łączy, ale po 45 minutach często się rozłącza i już ponownie nie łączy.
Raczej coś leży po stronie mojej konfiguracji.
Co ustawiłem:

  1. Router rozgłasza SSID o nazwie TEST na kanale nr 5, zabezpieczenie WEP 128bit
  2. Antena ustawiona jako universal repeater znajduje w/w SSID o nazwie TEST i rozgłasza dalej TEST, połączenie jest, pakiety lecą, antena jest na kanale 10.
    I teraz moje pytania:
  3. Czy zarówno router jak i repeater muszą pracowąć na różnych kanałach ?
  4. Czy router i repeater muszą mieć tą samą nazwę SSID ?
  5. Na routerze w DHCP client list mam podłączone moje urządzenie a na repeaterze w analogicznej opcji już nie (czy w ten sposób to funkcjonuje ?)
  6. Antena podłączona jest przez PoE, czy lepszym rozwiązaniem byłoby podłączenie anteny przez PoE do routera (do portu LAN) i ustawienie anteny jako AP ?
    Do końca nie wiem jak sprawdzić jeśli router i repeater rozgłaszają te same SSID (TEST) do którego SSID moje urządzenie łączy się.
    Chciałbym wyelimonować błędy konfiguracyjne gdyż urządzenie po rozłączeniu (brak pinga z jednego z komputerów w sieci) nadaj wykrywa siłę sygnału jakby dalej było podłączone, ale nie jest już widoczne w sieci.
    Z góry dziękuje za fachowe wsparcie.
    Pozdrawiam
    Maciek

Dla mnie samo założenia twojej sieci są już błędne. Dlaczego WA5210g pracuje w trybie reoeater? Tego tak się nie robi. Jeżeli chcesz przesłać sygnał na jakąś odległość trzeba zrobić most bezprzewodowy czyli dwa takie urządzenia.


W przypadku repeatera na taką odległość i zabudowę zawsze będzie to kuleć.

Hmm, to by się wiązało z zakupem drugiego takiego samego urządzenia, problem by był z podłączeniem zasilania i też urządzenie, które będzie się łączyło może tylko sygnał wifi odebrać.
A koncepcja taka:
Router ADSL TD-W8970 i z niego WA5210G podłączony do LANa (zasilanie z PoE) i konfiguracja jako AP.
A co do moich pozostałych pytań jesli byś mógł się wypowiedzieć byłbym wdzięczny :slight_smile:
Zwłaszcza jeśli chodzi o nazewnictwo sieći SSID w urządzeniach, kanały - takie same/inne, czy tak powinno być, że nie widzę podłączonego urządzenia na liście DHCP repeatera ?
Pozdrawiam

Repeater równa się taka sama nawa sieci jak na głównym routerze.

A koncepcja taka: Router ADSL TD-W8970 i z niego WA5210G podłączony do LANa (zasilanie z PoE) i konfiguracja jako AP.
Praca WA5210g jako AP będzie zapewniał większą stabilność choć tak jak mówiłem zabudowa i potencjalne zakłócenia będą miały negatywny wpływ na stabilność łącza.

W okolicy jest tylko jedna sieć wi-fi.
Między AP a "urządzeniem" jest prosta linia bez żadnych przeszkód.
Sprawdzę jak się uda jutro ustawienie AP.
ps. nawet jako repeater to zasięg był max z 70-80 metrów.

Tak jak pisałem, to jest błąd w sztuce, tego tak się nie robi. Wzmacniacz możesz zastosować sobie w mieszkaniu.