Problem z dostawcą, potrzebna pomoc

Witam
Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu (jeśli taka możliwość istnieje).
Ale od początku.
Znajomy w mieszkaniu posiada internet tylko i wyłącznie bezprzewodowy z routera TP Link TL-WA501G. Jest to router od dostawcy internetu, login i hasło zmienione, więc nie ma możliwości zmiany konfiguracji - konfiguracja też nieznana. Przypisał on dostęp do internetu po adresach MAC tylko dwóm komputerom.
W dzisiejszych czasach to zdecydowanie nie wystarcza, gdyż coraz więcej rzeczy łączy się po WiFi z internetem.
Dostawca, jest jakiś lewy bo za bardzo nie chce z tym nic zrobić, żadne prośby nie skutkują - wystarczyłoby by zdjął blokadę adresów MAC. Ale wtedy nikt by nie płacił bo wszyscy by korzystali z internetu od jednego... No paranoja. Dodam że każde mieszkanie wykupuje od niego internet. Brak słów, szkoda gadać. Politykę ma dziwną ale cóż...
Więc by już się z tym b***** człowiekiem nie użerać to chciałbym sprawę załatwić inaczej i w tym prosiłbym o pomoc.
Mój pomysł jest taki:
Dołożenie routera, który odebrałby internet po WiFi z możliwością clonowania MAC ADRESÓW. Wtedy sklonowałbym mac adres z komputera który jest zbyt stary by go używać a na nim internet działa i przypisałbym nowemu routerowi.
Następnie ten nowy router miałby również działać jak AP dla nowej sieci bezprzewodowej, na którą logowałyby się wszystkie potrzebne urządzenia.
W skrócie - klonuje adres MAC, odbieram NET po Wifi i rozgłaszam NET w nowym LANie.
Szczyt marzenia to jeszcze możliwość puszczenia NET’a w kable przez nowy router, by mieć możliwość podłączenia urządzeń które nie są wyposażone w karte Wi-Fi (np. dekoder nc+).
Wiem, że jest możliwość odebrania WANa z eteru i puszczenia go w kable w nowej sieci LAN (takie coś robiłem na routerze WINSTARS), ale czy dodatkowo można rozgłaszać jako nowa sieć WiFi tego nie wiem (oczywiście bez dodawania nowych urządzeń - ).
Dzięki za pomoc

Po dość długich poszukiwaniach trafiłem na takie urzadzenie Winstars WN513N2 (niestety nie TP-Link). Według mnie jest szansa że zadziała jakbym chciał ale prośba do jakiejś mądrej głowy by rzuciła okiem, bo może mi coś umknęło :slight_smile: Z góry dzięki

Po pierwsze WA501G to nie router tylko access point, po druge jak masz dostarczony internet do tego TP-Linka, po trzecie z WInstarem nie pomogę bo go nie znam no i forum trochę nie o tym.

Witam
Tp-link tl-wr743ND umożliwia podłączenie się do sieci dostawcy internetu i utworzenie nowej sieci wifi.
Z anteną kierunkową brak zasięgu sieci wifi w domu.

Dla mnie słabe rozwiązanie bo po co komu zasięg bezprzewodowy na antenie zewnętrznej nie mówiąc o dwóch trybach działania na jednym radiu (client i ap-ek). Niech autor tematu wypowie się jak ma dostarczony ten internet do mieszkania.

Więc postaram się wytłumaczyć najprościej jak można by nie było niedomówień :slight_smile:
Punktem dostępowym do internetu jest AP TP Link TL-WA501G (słusznie mój poprzednik zauważył to nie router - sorki za błąd :stuck_out_tongue: )
Nie mogę poznać jego ustawień, gdyż dostawca internetu zmienił login, hasło.
Dostęp do internetu posiadają tylko i wyłącznie dwa komputery po Wifi (brak możliwości wpięcia się kablem). Adres z Wifi w komputerze jest na sztywno ustawiony z puli adresowej 192.168.4.x (standardowe ustawienia producenta to 192.168.1.1).
Dlatego planuje rozwiązanie
a) dołożyć router na którym sklonuje mac adres jednego z komputerów który działa w sieci
b) na nowym routerze internet bezprzewodowo pobierać z AP dostawcy, w którym nie mogę nic kopać
c) na nowym routerze stworzyć nową sieć lokalną WiFi dla nowych komputerów, smartfonów itp. urządzeń oraz ewentualnie uzyskać LAN z portów RJ45 routera by podłączyć urządzenia które nie posiadają karty WiFi
Proszę o dalsze pytania jeśli coś jeszcze nie jest jasne :slight_smile:
@mateusz880 - wydaje się że router co polecasz Tp-link tl-wr743ND chyba by zadziałał, co inni o tym powiedzą po moim dodatkowym opisie?

Ten ruter połączy się z twoim głównym routerem i udostępni dla ciebie sieć

Spróbował bym podłączyć zamiast WA501G router np WR740N. Trzeba by było troszkę poznać ustawień.
Zrób na obu komputerach IPCONFIG/ALL i daj wyniki na forum.
Zamieniając AP na router można by było mieć dowolną ilość urządzeń podłączonych kablowo i WiFi.

Jakbym miał wgląd w ustawienia to od razu WA501G bym zastąpił innym ewentualnie zdjąłbym ograniczenia dotyczące MAC adresów i w ogóle nie było by tematu. Nie znam ustawień, nie jestem w stanie innego AP czy routera skonfigurować na dane od dostawcy.

AP jest urządzeniem w miarę pasywnym. Filtrację adresów MAC może mieć ze swojego poziomu lub może być ona na routerze dostawcy. Na nim może być też uruchomiony DHCP choć może kożystać z DHCP routera dostawcy lub mieć je całkowicie wyłączone.
Dlatego napisz:[quote="Heinz, post:7, topic:6491"]Zrób na obu komputerach IPCONFIG/ALL i daj wyniki na forum.[/quote]

Też bym chciał to zobaczyć.