Porownanie zasiegu TL-WR543G v2 oraz TL-WR743ND v2

Witam
Wczoraj zainstalowałem w domu nowy router TL-WR743ND v2 posiadający (co mnie zaskoczyło) firmware w wersji 3.14.2 podczas kiedy producent na swojej stronie oferuje 3.14.1.
Nabytek ulokowałem dokładnie w miejscu poprzednika czyli TL-WR543G (posiada ostatnie dostępne na stronie producenta firmware).
Jako że mieszkam w domku o solidnej budowie (grube ściany, dużo żelbetu) interesował mnie przede wszystkim zasięg. Tym bardziej że na forach internetowych można spotkać różne opinie dotyczące np. poprawy zasięgu w przypadku zamiany sprzętu starszego na nowszy co często łączone jest ze standardem n oferującym ponoć lepszy zasięg od g (uważam że standard nie określa zasięgu i zasięg jest raczej specyficzny dla urządzenia i jego komponentów).
Tak więc w moim przypadku zasięg na antenie 5 dBi w odległości kilku metrów od danego routera zarówno na tym samym pietrze jak i piętro niżej był minimalnie lepszy dla TL-WR743ND. Różnica była rzędu 1-3 dBm.
W dalszej odległości przewagę uzyskiwał TL-WR543G przy czym różnica znowu wynosiłą 2-3 dBm w najdalszym punkcie w którym wartośc TL-WR743ND osiągała już stabilnie -100 dBm.
W przypadku anteny 8 dBi TL-WR543G na tym samym pietrze przewagi każdego z routerów były podobne co do modelu routera w danym miejscu jedynie różnice nieco się zwiększyły siągając 5-6 dBm. Piętro niżej w każdej odległości od routera królował już TL-WR543G a różnica wynosiła 2-6 dBm.

Przykładowo przez standard 802.11N można więcej MB przesłać. Tzn. standard ten opiera się na technologii MIMO (wiele wejść, wiele wyjść)- możliwość istnienia wielu anten nadawczych jak i odbiorczych. Co do zasięgu to będzie to samo. Czym kolega mierzył pokrycie sygnałem ? Jakie kanały były używane ? Jak wyglądała interferencja fal. Fajnie by było jak by jakieś wykresy się pojawiły dla zobrazowania doświadczenia .

Obawiam sie że mogę jedynie podzielić się moim subiektywnym odczuciem oraz doświadczeniem jako osoba nie wtajemniczona za bardzo w meandry tej gałęzi nauki :wink:
Ale że jestem ciekawski to zapytam o coś bo zauważyłem: kilku sąsiadów operuje w standardzie n i Inssider wyświetla kanały n+(n-4)...
To taka reguła ze są one oddalone o 4 od siebie?
Na starym routerze miałem kanał 10 jako wolny wraz z sąsiednimi kanałami na (wszelki wypadek gdyż sąsiedzi walcza na kanałach 1-8, najliczniej na 6) i teraz też zadałem kanał 10 a wyświetla mi 10+6 (ten zatłoczony 6).
Testowo zmieniłem kanał na 9 (+5) - nie ma różnicy w sygnale.
Zrobiłem jeszcze jeden test. Poprzesuwałem trochę meble i ustawiłem antenę optymalniej tzn blizej srodka bryly budynku o ca 1metr. Lepszego położenia już nie znajdę.
Wyniki testu teraz są następuujące (antena 8 dBi na kablu):
WR543: -40 dBm w pokoju z anteną na piętrze, WR743: -50 dBm.
Pionowo piętro niżej: WR543: -50 dBm, WR743: -50 dBm.
Piętro niżej w pokoju oddalonym (po przekątnej budynku): WR543: -85 dBm, WR743: - 90 dBm
Reasumując WR543 wysyła sygnał mocniejszy. Domniemywam że z powodu włączenia w ustawieniach opcji Extend Range na maxa podczas gdy WR743 takowej opcji nie posiada...
No a że posiadam w domu internet 10 Mb/s to wniosek wydaje sie być oczywisty że w moich warunkach WR543 jest sprzętem wydajniejszym.

Jeżeli masz czas i ochotę to możesz dać porównanie graficzne instalując inSSIDer-a i robiąc print screen-y. Zawsze to działa lepiej na wyobraźnię. Pozdrawiam i dzięki za opinię.

Niestety, WR743 juz jest spakowany i wraca do sklepu... zrzuty ekranu z Inssidera jak równiez wszystko co wiązało sie z tym sprzętem wykasowane :frowning:
Zresztą pisałem jedynie informacyjnie bo przecież każdy ma inne warunki lokalowe i nie ma pewności że coś co nie działa u mnie nie zadziała w innych warunkach. No ale swoje odczucia napisałem gdyż sprzedawca zapewniał mnie że TEN sprzęt powinien działać skutecznie przez najgrubsze ściany co jak widać nie musi się potwierdzać :slight_smile:

Niestety grube ściany tłumią bardzo mocno fale radiowe w tym zakresie częstotliwości. Jeżeli nie masz nic więcej to dodania to proszę o zamknięcie wątku.