Porównanie zasięgu sieci WiFi między WR1043ND a WDR4300

Krótkie porównanie zasięgu WiFi między TP-Link TL-WR1043ND v1.8 a TP-Link TL-WDR4300 v1.5.
Jako przyrząd pomiarowy został użyty laptop z kartą sieci bezprzewodowej Intel WiFi Link 5100 AGN.
Routery znajdują się na podłodze obok siebie i posiadają oprogramowanie Gargoyle.
W obu routerach została użyta maksymalna moc nadajnika.
Konfiguracja WR1043ND:

Konfiguracja WDR4300:

Pierwszy pomiar w odległości 1m od routerów.

Drugi pomiar za jedną ścianą nośną. 4m od routerów.

Trzeci pomiar za dwoma ścianami nośnymi. 7m od routerów

Ostatni pomiar w najdlaszym punkcie od routera 2 ściany nośne. 12m od routerów

Powodem są anteny zastosowane w modelach TL-WDR3600 i TL-WDR4300

Źródło: tech-blog.pl

Może kolego wytłumaczyć czego powodem są? Bo z testów kolegi Heinz-a wynika że zasięg WDR4300 jest porównywalny do WR1043. Musisz pamiętać że są to anteny dwu pasmowe zastosowane przez producenta urządzenia, gdzie ma to wpływ na ogólną charakterystykę promieniowania. Na wykresach widać że WDR4300 ustępuje dopiero przy dalszych odległościach.
Druga sprawa to ciągle routery (SOHO - użytek domowy) gdzie moc nadajnika ograniczona jest przepisami do 100mW w celu ochrony organizmów ludzkich przed promieniowaniem mikrofalowym (takim samym jak w kuchenkach mikrofalowych). Tu zostało to bardzo, bardzo ograniczone co niestety obija się na zasięgu takiego urządzenia.
Bardzo duży wpływ na poziom sygnału z routera ma też karta bezprzewodowa której używamy i jej charakterystyka czy jakość wykonania. Nie zapominajmy też o zakłóceniach jakie mogą panować w okolicy pochodzących od innych sieci czy urządzeń elektronicznych.

ad1. Anteny 20cm, a mogły by być ~5cm. Długie anteny budzą przekonanie u potencjalnego nabywcy że jak będą dłuższe, to będzie miał lepszy sygnał.
Zastosowanie anten z dowolnego AP o takiej samej wielkości na 2,4GHz daje w rezultacie 7dBm zysku w porównaniu ze standardowymi antenami.
ad2. twój wywód nijak się ma do porównania RSSI dwóch routerów, na tych samych ustawieniach postawionych obok siebie.

Pamiętaj że to anteny dwu pasmowe, ty stosując antenę od byle jakiego AP-ka automatycznie obcinasz sobie pasmo 5GHz. Pytanie raczej do producenta a nie na forum. My pomagamy w konfiguracji nie poprawiamy producenta.

Nie wiem jaki jest stan twojej wiedzy w tej dziedzinie, niektórzy uważają że 100mW i urządzenie SOHO pozwala na załatwienie sprawy zasięgu w bloku wielorodzinnym.
Temat zamykam - z problemami zapraszam do POGOTOWIA KONFIGURACYJNEGO.