Porównanie zasięgu Archer C2600, Archer C9, Archer RE450, WR842N

Krótkie porównanie zasięgu WiFi między routerami TP-Link Archer C2600, Archer C9, Archer RE450 oraz WR842N
Jako przyrząd pomiarowy został użyty laptop z kartą sieci bezprzewodowej Intel(R) Dual Band Wireless-AC 7260
Routery stoją na szafce obok telewizora.
We wszystkich sprzętach została użyta maksymalna moc nadajnika dopuszczalna dla naszego regionu.
Routery od lewej:
Archer C2600, Archer C9, WR842N, Archer RE450

Pomiar z odległości około 1,5m:

Pomiar z odległości około 5m za ścianą:

Pomiar z odległości około 7m za dwoma ścianami i zamkniętymi drzwiami:

Pomiar z odległości około 10m za kilkoma ścianami i stropem:

Pomiar z odległości około 15m za kilkoma ścianami i stropem:

To tak jest z każdym sprzętem, gdzie są wytwarzane bądź pobierane fale radiowe. Jak by dodać routery czy access pointy innych firm było by jeszcze ciekawiej. np. profesjonalny sprzęt firmy Ubiquiti Networks.
Tak samo jest z telefonami komórkowymi i smartfonami. Niby parametry radiowe powinny być u wszystkich takie same to jednak nie są. Widać to w miejscach gdzie jest słaby zasięg jak na dłoni.

[quote="Heinz, post:1, topic:9396"]Routery od lewej: Archer C2600, Archer C9, Archer RE450, WR842N[/quote]Czy ten z prawej to napewno WR842N?

Mój błąd. Z prawej jest RE450.
opis już poprawiłem.

Pomyłki zdarzają się nawet najlepszym

Podsumowując można napisać, że najtańsze urządzenie (ok. 100 zł) ma najmocniejszy sygnał wifi?

ja tam widzę co innego i bym to podsumował inaczej - wszystkie urządzenia mają dość zbliżone wyniki
natomiast doskonale widać słabość pasma 5GHz w porównaniu do 2,4GHz pod względem zasięgu
niestety parametry pracy niektórych urządzeń w teście nie były identyczne z pozostałymi (różne kanały), ale realizacja w pełni porównywalnych pomiarów dla tylu urządzeń wymagałaby włożenie wielokrotnie więcej pracy (oceniam, że nakłady czasowe takiego testu byłyby około 100x większe niż to co jest zaprezentowane powyżej)
ponadto z tych wyników nie można stwierdzić czy występuje jakaś korzyść z zastosowania beamingu (przynajmniej w niektórych z urządzań), bo to wymagałoby dla każdego z urządzeń 2 testów - gdy karta WiFI jest z nim powiązana i gdy nie jest
(a dodatkowo inssider dość mocno ingeruje w dziedzinie karty, więc nawet nie wiem czy taki test byłby miarodajny)