Polaryzacja anten oraz moc sygnału

Witajcie koledzy !
Po raz kolejny mam dość drobnostkowe pytanie ale co zrobić tak już mam :slight_smile:

  1. Na wszystkich obrazkach urządzeń WLAN producenci przedstawiają swoje urządzenia z antenkami ustawionymi pionowo. Czy nie powinno być tak że jedna pionowo druga poziomo aby był sygnał w 2 polaryzacjach ? Dobrym przykładem jest smartfon który trzyma się czasami pionowo lub poziomo a sygnał w takich wynalazkach zawsze słaby :slight_smile:
  2. Wiele sprzedawców mówi że 2 anteny zapewnią lepszy sygnał. Czy to prawda ? Wydaje mi się że dwie anteny nie mają zapewnić lepszego sygnału (choć tak nieświadomi klienci myślą) tylko zwiększyć przepustowość 2x 150=300Mbps MIMO
  3. Z tego co wiem w USA są inne przepisy odnośnie mocy WiFi. Czy zmieniając kraj w ustawieniach WLAN rzeczywiście zwiększę moc nadawania sygnału w ruterku. Zdaję sobie że takimi praktykami prawdopodobnie łamię prawo. Ale czy to naprawdę działa ?
    Liczę na odpowiedzi.
    Pozdrawiam !
  1. Teoretycznie powinno pomóc ustawienie jednej anteny pionowo, a drugiej poziomo o ile smartfon zaloguje się do routera używając kanału o właściwszej dla siebie polaryzacji. W praktyce to loteria. Dobrze to działą jak robisz most bezprzewodowy i ustawiasz anteny w 2 routerach - wtedy to zadziała w większości przypadków, zwłaszcza jeśli eter zaszumiony w okolicy.
  2. Tak jak piszesz: 2 anteny to większa prędkość przy takim samym MAKSYMALNYM zasięgu. Jednak jest szansa, że tam, gdzie na 1 antenie osiągałeś np. X Mb/s, to używając 2 anten w trybie 2x2 MIMO osiągniesz w tym samym miejscu 2x większą prędkość o ile eter nie jest mocno zaszumiony. Zasięgu to jednak nie podwoi jak myśli większość klientów sklepów.
  3. Nie pamiętam, czy USA mają takie same przepisy jak Europa, ale zmiana kraju w ustawieniach nic nie da, bo to by było zbyt łatwe i każdy by obchodził w ten sposób regulacje UE. Alternatywne oprogramowanie może odblokować zwiększoną moc nadajnika, ale coraz częściej montuje się w routerach taki moduł radiowy, że nie da się z niego wycisnąć nic ponad te 100mW.
  1. anteny na zdjęciach ustawia się tak jak fotografikowi pasuje :smiley: (stąd czasem na szczęście rzadko zdjęcia sugerujące jakieś dziwne ustawienia)
    ale pod względem technicznym ustawianie anten pionowo (czyli przy okazji w polaryzacji pionowej) ma na celu uzyskanie zasięgu o możliwie dookólnej charakterystyce (trzeba sobie wyobrazić jak promieniuje ta antena - główna wiązka jest płaszczyzną prostopadłą do anteny, i jest tylko jedna taka płaszczyzna, gdy antena jest pionowo to płaszczyzna jest pozioma = mamy rozsiew dookólny pod warunkiem przebywania ~na wysokości anteny)
    gdy antenę obrócimy do poziomu (umówmy się. że "czubkiem w prawo" - bo do tego odnoszą się kierunki w dalszym opisie), stanie się ona kierunkowa, bo "uprzywilejowane" kierunki są oczywiście nadal do niej prostopadłe (znów uruchamiamy wyobraźnię), czyli mamy dwa dobre kierunki nazwijmy je umownie "w przód" i "wstecz", ale do nich prostopadłe ("w lewo" i "w prawo") w płaszczyźnie poziomej są najgorszymi z możliwych (te które zgodne są z kierunkiem osi anteny), natomiast znacząca część promieniowania wysyłamy także wtedy "w podłogę" i "w sufit"
    są już routery wyposażone w wyjątkowo skomplikowane układy antenowe (by zapewnić dookólny zasięg niezależnie od polaryzacji) ale one mają znacznie więcej niż 3 anteny (linki od razu do stron gdzie widać układy antenowe)
    http://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/32889-asus-google-onhub-reviewed?start=1
    http://www.smallnetbuilder.com/wireless/wireless-reviews/32823-google-tp-link-onhub-router-reviewed
    co do urządzeń mobilnych, to z racji wymiarów mają małe układy antenowe o niewielkim zysku (stąd problematyczny zasięg, który dotyczy też innych miniaturyzowanych urządzeń np. kart wifi usb w rozmiarze "nano") w zamian za to zwykle te konstrukcje antenowe są nieco mniej wrażliwe na polaryzację sygnału

  2. już najprostszy układ diversity umożliwiający w danym momencie wykorzystywanie tylko jednej z 2 dostępnych anten (czyli w układzie, gdy jedna pracuje to druga jest "martwa") daje lepsze rezultaty niż pojedyncza antena, a to ze względu na to, że przy częstotliwościach rzędu kilku GHz już kilka centymetrów różnicy położenia w skomplikowanym otoczeniu (którym są wnętrza pomieszczeń, gdzie występuje zjawisko odbić fal) może powodować drastyczne różnice w sile i jakości sygnału radiowego
    a im układy radiowe są bardziej zaawansowane tym lepiej - np. beamforming wykorzystuje sztuczkę podobną do stosowanej w antenach synfazowych (tyle, że jest to pewna modyfikacja - z 2 anten wysyła się ten sam sygnał nie idealnie synchronicznie, ale właśnie tak przesunięty w fazie, aby w docelowym miejscu wykorzystać wzmocnienie związane z interferencją tych fal)
    oczywiście istnienie 2 (lub więcej) anten nie jest równoznaczne z użyciem beamformingu w danym urządzeniu
    ponadto można zbudować układ w którym 2 tory radiowe pracują na wspólną antenę, ale masz rację - prościej jest użyć kombinację w której każdy z układów ma własną, więc zapewne większość konstrukcji używa kilku anten dla zwiększenia prędkości linku (ale by mieć pewność trzeba by przebrnąć przez dokumentację techniczną zastosowanych chipsetów RF)

  3. akurat z USA to kiepsko trafiłeś, bo tam przepisy są bardziej restrykcyjne niż w EU (choćby możliwych do użycia kanałów w 2,4GHz jest mniej) choć akurat dopuszczalna moc jest taka jak u nas
    są wprawdzie kraje, które umożliwiają używanie wyższej mocy (celowo nie podaję jakie, a i tam jest to dopuszczone warunkowo), ale zgadłeś używając takiego sprzętu łamiesz prawo i w razie namierzenia przez tzw. inspekcję radiową konfiskata sprzętu jest najmniej nieprzyjemnym elementem wpadki
    ponadto są od dawna naciski na producentów, aby sprzęt nie był podatny na takie modyfikacje, a to co już jest skutkiem tego w USA właśnie:
    http://openrouter.info/forum/viewtopic.php?f=40&t=4075
    i pewnie sięgnie do EU (bo i tutaj mamy organizacje certyfikacyjne, które mają coś do powiedzenia)

Dzięki Panowie za wyczerpujące odpowiedzi.
Teraz już wszystko jasne ! 8)
Serdeczne dzięki za odpowiedź.
Tematu jeszcze nie zamykam może ktoś coś ma do dodania jeśli nie zamknę w najbliższym czasie :slight_smile:
Pozdrawiam !