Połączenie Rutera TP LINK z Huawei

Cześć,
Po wielu bojach doczekałem się światłowodu i teraz potrzebuje pomocy w skonfigurowaniu rutera/ów.
Posiadam TP-LINK Archer AX23 AX1800 który jest podpięty do terminala światłowodowego i niestety nie udaje się pokryć całego domu zasięgiem Wifi. Z uwagi iż posiadam stary ruter na kartę sim Huawei B315 s-22 z Orange pomyślałem ze połączę rutery kablem co zwiększy zasięg wifi (dostępu do internetu w całym domu). Gość który montował mi światłowód powiedział ze się nie da połączyć tych dwóch ruterów ze sobą i kazał mi kupić drugi taki sam ruter TP linka.
Zacząłem szperać w necie i jest szansa ale nie udaje mi się to zrobić.

I tu proszę o pomoc jak ustawić rutery aby mogły działać zgodnie z załączonym rysunkiem.

Z góry dziękuję za każda informację.

  1. Jeżeli w sofcie od twojego Huawei B315 jest opcja WYŁĄCZENIA całkowitego serwera DHCP, to jest szansa, że uda ci się takie coś zrobić. Ale jeżeli serwer dhcp jest na sztywno włączony, to bez modyfikacji oprogramowania routera (nie wiem czy taki firmware jest gotowy do pobrania) raczej nic się nie da zrobić.
    Procedura byłaby taka:
  • ustawić na sztywno adres IP routera Huawei w sieci ethernet na jakiś tobie znany, spoza puli DHCP serwera tplink, ale w tej samej podsieci.
  • ustawić WLAN na takie same dane jak routera TP-Link, przy czym ja bym ustawił inny kanał, co zapewni większy zasięg.
  • wyłączyć serwer DHCP w Huawei (powinno być w Ustawienia->WLAN->DHCP)
  • połączyć wyjście LAN z TP-Link do dowolnego złącza na switchu ethernet B315.
  1. Na pewno nie będziesz miał bezproblemowego roamingu między sieciami - nawet jak je nazwiesz tak samo. Z takiej mieszanki sprzętu sieci MESH nie zrobisz. Ale jakaś namiastka (o przełączeniu będzie decydowało urządzenie końcowe i zawsze będzie utrata pakietów przy zmianie routera) będzie możliwa.
    Z pewnością będziesz marnował prąd na zasilanie układów GSM w routerze Huawei, bo ich się wyłączyć całkiem nie da.