Połączenie Router ISP -> Router TP-Link TD-W8980

Dzień dobry,

ostatnio zostałem podłączony do Światłowodu i przez to musiałem skorzystać z Routera od ISP. Jest to Halny HL-4GMV. Jako, że prędkości ze światłowodu trudno w pełni osiągnąć przez Wi-Fi, chciałem podłączyć w salonie TV itp. przez kabel. Poprowadziłem więc kabel od Routera ISP do Routera TP-Link TD-W8980 - mój stary od ADSL poprzez LAN - LAN.

Z początku zmieniłem tylko model transmisji. Z ADSL na Wirelles Router. Chociaż, jak później się okazało, na obu ustawieniach był ten sam efekt. Połączenie działało tylko przez jakieś 5 min. potem połączenie zostało zerwane. Wyłączając DHCP (będąc wcześniej w Wirelles Router Mode) połączenie się ustabilizowało, natomiast straciłem przez to możliwość dalszej konfiguracji TP-Linka. Strona poprzez lokalne IP się nie otwiera. Jedynie, jak wpisuję IP Routera od ISP, będąc bezpośrednio połączonym z TP-Linkiem mam możliwość wglądu w sieć, ale tam funkcje są bardzo okrojone.

Czy jest szansa, abym mógł dalej konfigurować niezależnie oba Routery, połączone w jedną sieć? Lokalne IP od ISP to 192.168.33.1, natomiast TP-Linka 192.168.1.1. Nic nie zmieniałem w ustawieniach, jedynie co to wyłączyłem DHCP i to od razu odcięło mi dostęp.

Jestem wdzięczy za pomoc.

Problemy wynikają z pracy w dwóch podsieciach:
192.168.33.x oraz 192.168.1.x - ponieważ domyślna maska to pewnie 255.255.255.0 to jak komputer dostanie IP od routera głównego (światłowodowego) to wtedy nie zobaczy już TP-Linka, bo ten jest w innej podsieci IP. Trzeba wtedy albo ręcznie zmienić w komputerze IP na taki z zakresu 192.168.33.x, albo po prostu przed wyłączenioem DHCP zmienić TP-Linkowi adres na taki z puli 192.168.1.x (ale spoza puli DHCP routera światłowodowego).

Dzięki za odpowiedź. W międzyczasie wykombinowałem (po zrobieniu hardresetu na TP-Linku), że wypadałoby zmienić IP TP-Linka na 192.168.33.2 i ku mojemu zdziwieniu, zadziałało. :slight_smile: Były jeszcze problemy z udostępnieniem drukarki przez USB na TP-Linku, ale okazało się, że musiałem wyłączyć i włączyć kartę sieciową, aby zmienił się IP na poprawny i wszystko już zaczęło się wykrywać.

Jedna rzecz, która jeszcze mi nie daje spokoju to, że cała lista urządzeń podłączona do sieci jest pokazywana na głównym Routerze od ISP. Czy dałoby się zmienić pracę tego konkretnego Routera na Bridge? W ustawieniach nie widziałem takiej opcji. Obawiam się, że gdyby zaszła potrzeba np. odblokowywania portów to musiałbym to robić 2 razy. Raz na ISP i raz na TP-Link?

Dzięki z góry!

Tak, jak użyjesz połączenia Halny (LAN)-(WAN)TP-Link to wtedy będziesz miał dwa NATy i konieczność dwukrotnego ustawiania przekierowania portów.
Terminator GPON można przełączyć w Bridge, ale taką funkcjonalność musi ci udostępnić operator. To on musi zrobić przełączenie, albo wystawić użytkownikowi odpowiednie opcje. I nie każdy operator takie coś oferuje.

Dzięki bardzo. :slight_smile:

A co jak ma się to do połączenia LAN-LAN? Identycznie jak do WAN?

Jeszcze ostatnie pytanie odnośnie Bridge, jeśli okaże się, że będzie taka możliwość przestawienia go w Brdige, to czy wciąż można w tym Routerze używać porty LAN? Czy sygnał, że tak powiem można dopiero odebrać na dalej podłączonym Routerze, jak chociażby na moim TP-LINKu?

  1. LAN-WAN a LAN-LAN - jak źle to ustawisz (będzie aktywny serwer DHCP w drugim routerze a podepniesz przez LAN) to będziesz losowo dostawał IP z puli routera głównego i dodatkowego - jak będą to różne pule, to ci co dostali pulę routera dodatkowego - nie będą mieli dostępu do internetu (bo ich ruch będzie wpychany do wan, w którym nie ma nic.
    A jeżeli pule IP będą się nakładały, to nic nie będzie działało.

  2. W trybie brigde można podłączyć do urządzenia tylko jedno urządzenia (domyślnie od operatora dostajemy tylko jeden adres IP). Kolejne będą miały dostęp tylko sieci lokalnej i raczej nie dostaną adresu IP z automatu żadnego.

Cześć.
Znalazłem powyższą dyskusję i zdaje się że mam podobny pomysł ale byłbym bardzo wdzięczny za łopatologiczne opisanie jak takie połączenie zrobić. Ja dla odmiany mamy Halny + Archer MR200. Halny na górze rozprowadza sygnał po LAN do gniazdek w pokojach. Do gniazdka w salonie (na samym dole gdzie potrzebna WIFI) chciałbym podłączyć Archera aby z niego podłączyć na kabel TV + dać sygnał WiFi.

To kompletnie inna historia:
Masz Archer MR200, którego chcesz użyć jako AP. (Powyżej jest diagnostyka problemów, a nie szukanie rozwiązania.) Musisz w nim wyłączyć wszystkie funkcje routera (DHCP przede wszystkim) i podłączyć sieć przez LAN1-3. A jeżeli twoja wersja nie ma takich opcji, to przełączasz na WAN (Internet) z gniazdka LAN/WAN (zamiast modemu LTE), tam podłączasz sieć z gniazdka. Wadą tutaj będzie wydzielenie lokalnej sieci z reszty sieci domowej, ale będzie działało.

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Zacząłem grzebać w ustawieniach poszukując opcji DHCP o której piszesz i okazuje się że wystarczyło przełączyć router z opcji 4G/3G na opcję Wirless Router i wszystko działa pięknie.