Połączenie "mostem" TD-W8951ND i TL-WR740N

Witam.
Mam problem z połączeniem routera 1 - TD-W8951ND, który miałby być główny (internet z neostrady),
z 2 - TL-WR740N który miałby mieć dostęp do internetu z 1.
Jak to prawidłowo zrobić bo coś mi nie wychodzi: 2 ustawiłem tak jak w poradniku http://www.tp-link.com.pl/faq-263.html, tyle że na 1 - nie mogłem znaleźć ustawień(albo dlatego że nie kumam polskiego bo w jest tam PL menu albo dlatego że robiłem to ze smarkofonu i jestem ślepy i nie widzę). Acha - ustawiałem najpierw router 2. i jak wyłączyłem DHCP to mi cała sieć na nim siadła, musiałem w ustawieniach sieciowych ręcznie wpisać adresy IP i mogłem dopiero to cofnąć.
Może ten 1. nie ma takiej opcji :-\ co wtedy? chociaż 2. go wykrywa...
Bardzo proszę o pomoc.

Powiem że możesz mieć problem z ustawieniem WDS-a na tych urządzeniach bo są wykonane na różnych procesorach (chipset-ach).

W 8951ND dopisz do DHCP jakieś DNS-y (najlepiej te od dostawcy internetu):

Router drugi ma mieć dostęp do internetu z kabla i wifi czy tylko z kabla. Tryb WDS jest często kapryśny. Moją radą jest wgrać do WR-740 oprogramowanie alternatywne Gargoyle i ustawić jako punkt dostępowy. Jeżeli Cię to interesuje to zapraszam do dalszej dyskusji.

Dzięki za odpowiedź, ale coś nie działa. Konfiguracja WDS-a przebiegła pomyślnie, w W8951ND ustawiłem tak jak było napisane, internet nadal nie działa.
W8951ND łączy się bezpośrednio z neostradą, WR740N miałby się łączyć bezprzewodowo z W8951ND.
Z czym się wiąże zmiana softu w WR740N?
Mam pytanko trochę mocno off. Jak zacząłem się bawić w budowniczego mostów to okazało się że do WR740N "ktoś" mi się podpiął i korzysta z mojego netu. Kolega, który jest programistą mówi, że to żaden problem włamać się do jakiejkolwiek sieci, wystarczy przejąć adres MAC jakiejś karty sieciowej korzystającej z sieci, zmienić u siebie i odpalić jakiśtam program pod linuksem po ok. 4 godz. program "odnajduje hasło" pozatym niby odczytuje PIN routera i nawet zmiana hasła czy ukrycie sieci nie jest straszne dla włamywacza. Zmieniłem hasło i PIN (czy to ten sam o którym mówił kolega - nie wiem), dałem możliwość łączenia się tylko z określonymi MACami - czy to wszystko co mogę zrobić, czy da się jednak jakoś ustrzec przed niechcianymi gośćmi? Jeżeli gdzieś toczy się na ten temat dyskusja to proszę tylko o link

twój kolega ma rację - każde zabezpieczenie można złamać, jest to tylko kwestia środków czasu i motywacji, ale zazwyczaj najpoważniejsze włamania i tak wynikają z zostawienia "otwartych drzwi"
natomiast stosowanie "niewiadomo-jak-skomplikowanych" zabezpieczeń gdy wchodzi w rachubę zabezpieczenie dostępu do internetu nie ma chyba głębokiego sensu - WPA2 - Personal jest wystarczające w takich zastosowaniach

ustaw SSID na "nie_kradnij_mi_neta"
(żart, ale przypadkiem może zadziałać psychologicznie, a może nawet włamywacz pęknie ze śmiechu i odpuści 8) )
a na poważnie (lista pisana z głowy, więc może coś pominąłem, cześć z tych metod nie jest żadnym zabezpieczeniem o ile nie jest stosowana z pozostałymi)

  • szyfrowanie WPA2 (na 100% jak zostawisz sieć otwartą to ktoś się pojawi, WEP też nie jest już żadnym zabezpieczeniem)
  • z trudnym do zgadnięcia hasłem
  • nie zmieniaj PINu tylko wyłącz WPS
    (to chroni dość skutecznie przed atakami "social engineering" polegającymi na wduszeniu przycisku WPS i powiązaniu swojego urządzenia podczas twojej chwili nieuwagi :D)
  • zmień hasło do panelu administracyjnego routera (na takie, którego nie zgadnie twój kumpel)
  • ustaw listę dozwolonych MAC-adresów
  • ogranicz pulę DHCP to niezbędnego minimum
  • powiąż przydziały DHCP z ARP (lista adresów z DHCP przydzielanych statycznie)
  • ukryj sieć WiFI (wyłącz rozgłaszanie SSID)
  • ogranicz moc nadawania WiFi (tak by sieć nie była dostępna poza twoim mieszkaniem)

  • z utratą gwarancji
  • z uzyskaniem dużo większej elastyczności konfiguracyjnej niż jest możliwa w fabrycznym oprogramowaniu
    (* mój dopisek - bo o to chyba chodziło)

"Z czym się wiąże zmiana softu [na alternatywny*] w WR740N?" - Chodziło mi o kwestię techniczą - jak to się robi.

Co do zabezpieczenia "nie_kradnij_mi_neta" wydaje się być najlepszym rozwiązaniem, to nie kolega kradnie mi neta tylko jakiś "obcy":slight_smile:

w przypadku TL-WR740N wgrywa (flashuje) się tak jak byś robił aktualizację softu fabrycznego - czyli z poziomu przeglądarki w komputerze i webui routera, inaczej mówiąc "zero filozofii" (oczywiście używając połączenie przewodowego z routerem w trakcie "obróbki')
jedynym dość krytycznym elementem jest dobór odpowiedniej kompilacji dla danego modelu i wersji routera (który zwykle występuje w kilku wersjach sprzętowych, a rzeczony model właśnie występuje w kilku możliwych)
w ciągu paru ostatnich dni toczył się podobny wątek - zajrzyj choćby do niego, jak podasz wersję sprzętową routera to z pewnością pojawią sie tez propozycje alternatywnego oprogramowania, które zadziała na twoim modelu

Instalacja:

Konfiguracja: