Połączenie między budynkmi Linksys WRT54g + TL-WA830RE

Dzień dobry,
chciałbym połączyć siecią dwa mieszkania w sąsienich budynkach. Budynki są oddalone od siebie o 20m i tworzą literę L. Mieszkania mają okna zwrócone ku sobie, po skosie (litera L :slight_smile: ). Jedno z mieszkań znajduje się na parterze, drugie na drugim piętrze.
Router Linksys WRT54G ustawiony jest na parapecie mieszkania znajdującego się na parterze. Z drugiego mieszkania, przy oknie laptop widzi sieć, ale połączenie nie jest stabilne - max 20% zasięgu. Kupiłem wzmacniacz sygnału TL-WA830RE. Urządzenie ustawione w oknie miało ok 50-60% sygnału. Działało w miarę stabilnie przez miesiąc. Z racji, że oba mieszkania są w blokach mieszkalnych, to sieci na około jest sporo. Mam wrażenie, że "doszła" w bezpośrednim sąsiedztwie nowa sieć i obecnie wzmacniacz praktycznie nie łączy się z Routerem. Przy zaciągnietych roletach antywłamaniowych połączenie nie jest możliwe. Co robić? :slight_smile:
Kupić anteny o większym zysku? Do routera i do wzmacniacza?
Kupić anteny kierunkowe? Oba urządzenie mają po dwie antetny. Czy można kupić tylko jedną antenę kierunkową?
Przejść na 5Ghz - jak będzie z zasięgiem? Nie widziałem w ofercie taniego wzmacniacza na 5GHz ...
Anteny zewnętrzne raczej nie wchodzą w grę - nie chcę wiercić dziur w ścianach i niszczyć elewacji (wspólnota mogłaby mieć pretensje).
Z góry dziękuję za pomoc.

Bez anten zewnętrznych to loteria tym bardziej w zaszumionym eterze. Montując anteny o większym zysku poziom szumu też pójdzie w górę. Może antenty kierunkowe ale nikt wróżką nie jest i wszystko będzie jasne dopiero po montażu.

Nie musisz nic wiercić. Jeśli blok jest ocieplony to możesz wykorzystać ze ślimaków do styropianu i do nich się wkręcić.
Ewentualnie zastosować przyssawkę do okna, ale masz rolety.
U ciebie najlepiej zastosować wg mnie anteny zewnętrzne na 2,4 lub 5 GHz.

Dziękuję za odpowiedź. Czy kupić zewnętrzne anteny do routera i wzmacniacza czy pójść w urząrzenie typu TL-WA7510N?

Osobiście poszedł bym w urządzenia w obudowach CPE czy to WA7510N czy Nanostation M5.

Nanostation M5 jest sporo mniejsza i nie będzie się tak rzucać w oczy sąsiadom :wink:
Do loco są nawet przyssawki okienne oryginalne.
O właśnie taka: http://cdr.pl/p421,uchwyt-do-montowania-nanostation-na-oknie-scianie.html