Połączenie dwóch routerów po kablu

(Marcin Szalkiewicz) #1

Witam! Posiadam router TD-W8970 VER.3.Do niego podłączony internet od dostawcy multimedia. On rozsyła mi internet po wifi w domu. Lecz do pokoi moich synów jest bardzo słaby sygnał wifi a graja w cs go i nie wystarcza jedna kreska zasięgu bo zrywa połączenie. Więc zakupiłem drugi router TD-W8970 ver.3. Połączyłem po kablu. I teraz pytanie jak skonfigurować routery aby tworzyły jedną sieć. Próbowałem wyłączyć DHCP w drugim routerze ale nie miałem neta.

(Heinz) #2

Witam,
W konfiguracji drugiego W8970 powinieneś tylko zmienić adres IP urządzenia z 192.168.1.1 na np 192.168.1.2 oraz wyłączyć DHCP lub zostawić DHCP włączone, ale z wpisanym adresem serwera DNS i bramy domyślnej na 192.168.1.1(adres IP pierwszego W8970)

Przykładowa zakładka Network - LAN:
image

Oczywiście routery powinny być połączone portami LAN - LAN (nie używaj LAN4/WAN)

(Marcin Szalkiewicz) #3

W pierwszym mam 192.168.1.1 a w drugim 192.168.0.1. Więc chyba nie muszę zmieniać bo mają różne adresy.

(Heinz) #4

Tak, ale wtedy nie są w jednej sieci.

(Marcin Szalkiewicz) #5

Jest podłączone LAN INTERNET i chodzi a jeśli połączę LAN LAN nie ma internetu.

(Heinz) #6

Bo są dwie metody połączenia routerów:

• Jako dwie sieci - pierwszy router 192.168.1.1, drugi router 192.168.0.1. Urządzenia z pierwszej sieci nie widzą urządzeń w sieci drugiej, bo są za NATem.

• Jako jedna sieć - Tak jak opisałem w pierwszej odpowiedzi. Wszystkie urządzenia w sieci są widoczne na wzajem. Nie trzeba "podwójnie" przekierowywać portów, bo nie ma podwójnego NATu

(Marcin Szalkiewicz) #7

Rozumiem Jeszcze mam pytanie jak wejść na drugi router. Bo teraz nie mam dojścia do drugiego routera by cokolwiek zmienić

(Heinz) #8

Domyślam się że cały czas piszemy o opcji z dwoma sieciami.
W takim wypadku trzeba się podłączyć pod LAN drugiego routera i połączyć się ze stroną http://192.168.0.1/
Wejść do zakładki System Tools - Manage Control i zaznaczyć opcję Remote Management

Jeśli chcemy aby router także odpowiadał na ping to zaznaczamy ICMP - Remote.

Po zapisaniu ustawień można wejść na router z sieci pierwszej znając jego "lokalne" WAN IP (będzie z sieci 192.168.1.*)
Lokalny WAN IP znajdziesz w zakładce Status - WAN

(Marcin Szalkiewicz) #9

Jako jedna sieć.

(Heinz) #10

Jeśli zmieniłeś adres IP na 192.168.1.2 oraz połączyłeś routery LAN-LAN to z dowolnego urządzenia pod adresem http://192.168.1.2 powinno dać się wejść na router.

(Marcin Szalkiewicz) #11

Troszeczkę się pogubiłem. Bo zmieniłem pierwszy router na 192.168.1.2 a drugi na 192.168.1.1 i myśle że wszystko dobrze zrobiłem ale nadal nie mogę wejść na drugi router.

(Heinz) #12

Skoro nadałeś/zostawiłeś mu 192.168.1.1 to pod takim IP pownieneś na niego wchodzić. Dla zasady zresetuj go do ustawień fabrycznych i ponownie ustaw mu tylko sekcję Network - LAN i tam wpisz dane z drugiego posta zamieniając 1.2 na 1.1 oraz 1.1 na 1.2 lub wyłącz DHCP

(Marcin Szalkiewicz) #13

Ok wszystko gra i działa. Reasumując, bo może komuś się przyda ten wątek.
Router TD-W8970 VER.3 (192.168.1.2) do którego jest podłączony internet pod LAN4/WAN. Ten Router podłączony jest do drugiego routera w drugim pokoju TD-W8970 ver.3 (192.168.1.1) po kablu LAN/LAN. WIFI na routerach poustawiane na odpowiednie kanałach(nie zostawiam nigdzie auto). Oczywiście w drugim routerze DHCP wyłączone co będzie tworzyło jedną sieć.
Mam nadzieję że niczego nie przeoczyłem.

Takie ustawienia pozwoliły mi na ustawienie multi-roomów bezprzewodowych w nc+ z dekoderem głównym oraz inne urządzenia w domu.

I jeszcze raz chciałbym podziękować Heinz za fachową poradę.