Połączenie bezprzewodowe pomiędzy dwoma budynkami

Witam,
Chciałbym uzyskać możliwie najwięcej informacji na temat, jaki sposób bezprzewodowego połączenia zaleca TP-LINK w sytuacji gdy chcemy udostępnić internet w drugim budynki (niewielka odległość ~15[m], zasięg nie stanowi problemu). Szczególnie interesują mnie prędkości jakie można osiągnąć przy budowie takiej sieci? Internet od operatora osiąga prędkość 60 Mbps.
W budynku pierwszym posiadam modem z wbudowanym routerem połączony skrętką do WR740N (jako AP).
Pytanie jaki sprzęt powinienem zakupić aby osiągnąć możliwie najlepszą prędkość w budynki drugim? Obecnie stworzyłem taką konfigurację tymczasową: AP Client WA500G + W8901G (jako AP). Mimo ustawionego na sztywno standardu G prędkość realna drogą bezprzewodową osiąga wartość do 2Mbps (odległość laptopa od W8901G jest minimalna, zasięg maksymalny). Ponadto urządzenia z systemem android mają problem z automatycznym uzyskaniem adresu IP. Komputery komunikują się bezproblemowo. Serwer DHCP mam włączony tylko w modemie (budynek 1).
Pozdrawiam

Piszesz że odległość to 15m. Czy urządzenia się "widzą"?
Najlepsze prędkości uzyskuje się na zewnętrznych antenach. Jeśli w eterze są wolne kanały na 2,4GHz to polecam użyć sprzęt typu WA7250N (2 sztuki) jeśli sieci jest więcej zawsze można użyć sprzętu na 5GHz - WA7510N
Prędkość jaką można uzyskać na tym sprzęcie powinna być około 60-70Mbit/s Wszystko zależy od poziomu sygnału.

Urządzenia stoją w oknie na parapecie, możemy więc mówić że się widzą? sygnał ok 32dBm.
Czy prędkość nie została by podwyższona, gdyby zastosować AP klienta w standardzie N? (np WR743ND)

Jak AP i APclient będą w standardzie N to przy dobrym sygnale prędkość też powinna być dobra. Można równierz zastosować 2x WR740N i połączyć je przez WDS lub wgrać do klienta np. Gargoyle i nim odebrać połączenie.

Dokładnie takiej odpowiedzi oczekiwałem :slight_smile: zastanawia mnie tylko jaką prędkość w praktyce uda się osiągnąć. Czy jeżeli mam zrobić przesiadkę na WR740N to czy nie lepiej zakupić WR841N obsługujące 300Mb/s?
Co w praktyce daję lepsze rezultaty z pośród wymienionych możliwości? ("połączyć je przez WDS lub wgrać do klienta np. Gargoyle")
Pytanie mam jeszcze jedno odnośnie działania wifi w drugim budynku. Dlaczego urządzenia z systemem android mają problem z otrzymaniem adresu IP? Oraz dlaczego prędkość wifi W8901G osiąga zaledwie do 2Mbps? Połączenie kablowe bezpośrednio z klientem WA500G gwarantuje prędkość na poziomie ok 8-10Mbps. W eterze nie ma innych sieci oprócz tych moich (każda działa na innym kanale)

Jak chcesz mieć stabilnie i niezawodnie zainwestuj w anteny zewnętrzne jak wyżej wymienione . Z WDS-em nie zawsze jest stabilnie .

Udało mi się zakupić WR841N oraz WR740N w sumie za 70zł (używki). Jak znajdę czas postaram się zestawić takie połączenie jak na grafice. Zrobię również porównanie mocy sygnału, prędkości i przydzielania adresów ip na smartfonach w stosunku do poprzedniej konfiguracji. Dzięki za pomoc.

Błędna adresacje widzę . Jeżeli ma być WISP ( wprowadzasz NAT ) to nie może być 192.168.1.3 tylko np 192.168.2.1