Podłączenie LG TV przez repeater/AP - co wybrać?

Spróbuj jeszcze raz podłączyć ten repeater, ale w +- połowie drogi między routerem a TV. Tak aby w miejscu repeatera było minimum -65 sygnału.
Wybranie kanału 9 to nie najlepszy pomysł. Sieć Wifi nadaje w 20Mhz a kanał WiFi ma 5Mhz czyli pojedyncza sieć zajmuje sąsiednie 2 kanały. Lepiej przestawić na kanał 1, 6, 11-13 sprawdzając na którym kanale inne sieci mają najsłabszy sygnał.

WR743NDv2
Co myślisz o WR801ND? Zastanawiałem się nad nim gdyż jest uniwersalny i w przyszłości jak jedna opcja nie zadziała to zawsze mogę zastosować go do czegoś innego.
Wybranie kanału 9 to nie najlepszy pomysł. Sieć Wifi nadaje w 20Mhz a kanał WiFi ma 5Mhz czyli pojedyncza sieć zajmuje sąsiednie 2 kanały. Lepiej przestawić na kanał 1, 6, 11-13 sprawdzając na którym kanale inne sieci mają najsłabszy sygnał.
Mógłbyś wyjaśnić bo nie rozumiem. Wszystkie inne kanały są pozajmowane lub ewentualnie jest mała przerwa między nimi, zajęte są 1, 2, 4, 5, 6, 7, 11 (na 1 i 11 jest najwięcej sieci).

Chodzi o [quote="Dareth, post:16, topic:6103"]Mógłbyś wyjaśnić bo nie rozumiem. Wszystkie inne kanały są pozajmowane lub ewentualnie jest mała przerwa między nimi, zajęte są 1, 2, 4, 5, 6, 7, 11 (na 1 i 11 jest najwięcej sieci).[/quote]
to że każda sieć zajmuje całe 4 kanały. np użycie kanału 6 to sieć zaczyna być widoczna na kanale 4 a kończy się na 8. czyli kanał 4, 5, 6, 7, 8 jest użyty dla jednej sieci. sieć na 1 kanale zajmuje 10MHz przed kanałem 1 i 2 kanały dalej czyli 2 i 3.
Lepiej jest jak użyje się tego samego kanału z jedną siecią niż kanału pośredniego ( np 3 ) który będzie widział obie sieci ( z kanału 1 i 6). Plus ma kanał 13 który nadaje od 11 do 14( tylko w Japonii, ale odstęp między 13 i 14 to 10 MHz) i sieć która nadaje na 11 zakłóca "tylko" 10MHz kanału 13.

Dzięki za wyjaśnienie. Zmieniłem na kanał 1, tak też mi poradził insider, nie miałem czasu sprawdzić przy tv ale przy routerze (ok 2m) poprawiła się moc z -42 na - 39.

Mam jeszcze pytanie odnośnie trybu AP Router w 743/843ND, na jakie zasadzie to działa, czy mają 2 radia do obsługi 2 różnym sieci?

Te modele routerów nie posiadają dwóch radii. Tylko jedno. Typowe urzadzenia podwójne to Airlive G.Duo.

Ok, czyli jeśli chodzi o tryby to najlepsze będą w kolejności:

  1. AP Client -> Ethernet -> TV (WA801ND)
  2. AP Client Router (czy wszystkie routery obsługują WISP?) - Router 1 -> SSID1 -> Router 2 -> SSID2 -> TV (WR843ND)
  3. Repeater (WA830RE)

[quote="Dareth, post:21, topic:6103"]1. AP Client -> Ethernet -> TV (WA801ND)
2. AP Client Router (czy wszystkie routery obsługują WISP?) - Router 1 -> SSID1 -> Router 2 -> SSID2 -> TV (WR843ND)
3. Repeater (WA830RE)[/quote]
Wg mnie wszystkie te rozwiązania zadziałają identycznie ( przy WA830RE liczę ze TV będzie podłączony kablem).
Przy takich urządzeniach ważny jest sygnał WiFi jaki będzie odbierany przez urządzenie. Ustaw je w takim miejscu aby poziom sygnału był minimum -65. Pisałeś że nie byłeś zadowolony z WA850RE może spróbuj mu wgrać OpenWRT.

Czy da się wgrać OpenWRT bezinwazyjnie, tak jak zwykła aktualizacja firmware?
Czyli wszystkie będą tak samo stabilne? Chyba zdecyduję się na opcje AP Client Router, będę mógł ustawić wtedy osobną sieć dla TV na innym kanale.

Tylko na urządzeniu które ma dwa radia lub na dwóch osobnych urządzeniach.
Trochę nie rozumiem tego że masz miejsce na podłączenie AP APC czy repeatera ale PLC już nie możesz.

PLC nie zmieszczą mi się za meblami, AP/APC mogę sobie postawić na półce z DVD i dekoderem bo ma mały zasilacz.
Z tego co widziałem, to w emulatorze WR843ND można wybrać opcję AP Router gdzie podaje się parametry sieci macierzystej i tworzy się nową sieć o innym SSID.
http://www.tp-link.com/resources/simulator/TL-WR843ND/index.htm

Tak. Ma on funkcję AP router i tą funkcję obsługuje jedno radio i nie da się ustawić innego kanału. ( na gargoyle w WA850RE uzyskasz też ten tryb, mają one ten sam chip AR9341)

Teraz to już kompletnie zgłupiałem, w takim razie jaka jest różnica między AP Router a Repeater?
Ponawiam pytanie odnośnie aktualizacji softu w WA850RE - czy można to zrobić z poziomu aktualizacji firmware w sofcie TP-Link?

[quote="Dareth, post:27, topic:6103"]Ponawiam pytanie odnośnie aktualizacji softu w WA850RE - czy można to zrobić z poziomu aktualizacji firmware w sofcie TP-Link?[/quote]Tak można to zrobić.

Jeśli chcesz wrócić do oficjalnego softu to musisz wgrać firmware bez boot.

Ap Router to tryb routera ( tworzy inną podsieć) Sygnał jest odbierany przez radio i nowa sieć też jest nadana na WiFi.
Repeater odbiera sygnał z sieci WiFi ale nie tworzy innej podsieci. W większości przypadków repeater powinien mieć wyłączone DHCP a jego LAN IP musi być z podsieci głównego routera.

Czy musiałbym jakoś specjalnie konfigurować główny router tak aby współpracował z AP Router (WISP?), czy łączy się on do głównego jak zwykłe urządzenie WiFi - dostaje swoje IP i większość konfiguracji odbywa się po stronie AP Routera?

Wszystko powinno być skonfigurowane po stronie AP Router.

Ok, jutro wybieram się po router.
Znalazłem na forum taki oto poradnik:

Dlaczego w nim jest napisane, że WISP oferuje net tylko po LAN:

TP-Link TLWR843ND - w konfiguracji WISP pracuje jako odbiornik sieci bezprzewodowych zapewniając dostęp do internetu po kablu ethernet.
Mimo, że np w emulatorze jak i "obrazku" informacyjnym można równocześnie korzystać z WISP i AP? Kolejna sprawa to, w emulatorze jest informacja:
Local SSID - Enter a value of up to 32 characters. The same Name (SSID) must be assigned to all wireless devices in your network.
Czyli nowa sieć musi mieć taką samą nazwę jak siec główna?

Miedzy innymi dlatego że używanie jednego radia do dwóch celów ogranicza jego przepustowość nie wspominając o potencjalnych niestabilnościach. Dla mnie jedno radio to jedna funkcja. Czyli albo WISP (odbiornik) albo AP (nadajnik). Wtedy urządzenia działają stabilnie i bezproblemowo.

Dzięki za wyjaśnienie, w takim razie biorę WA801ND i postawie go najpierw jako Repeater, jeśli nadal będą problemy z siecią to jako AP Client i do tv po kablu.

WA801ND w trybie AP client, wszystko działa jak należy :slight_smile:
Repeater niestety nie zdał egzaminu, najwyraźniej coś jest nie tak z WiFi w TV.