Podłączenie kamery do sieci WIFI

to nie jest kwestia WiFi, tylko zmowy paru korporacji czerpiących zyski z dystrybucji nagrań tv/filmów/muzyki itd. aby nie dać "przeciętnemu Kowalskiemu" narzędzi umożliwiających bezstratne nagranie w jakości HD i wyższych (temat do posiedzenia parę dni przy piwie, a nie do pisania na forum)
natomiast w twoim wypadku do głosu dochodzi stosunkowo niski budżet…
popatrz choćby na to (firma specjalizuje się w niskobudżetowych rozwiązaniach na rynek semi-pro i pro)
http://teradek.com/
być może na RPi (lub podobnych platformach) ktoś coś już wyrzeźbił, niestety nie śledzę segmentu ani platform prototypowych ani generalnie środowiska "RPi" :smiley:

Dzwoniąc do dwóch sklepów w obydwu przypadkach powiedziano mi ze po wifi maxymalnie kamera może przesłać 15kl/s i teraz nie wiem czy to prawda czy to jest bariera przez wifi 2,4Ghz czy przez co?
Jeszcze takie pytanie o tego sjcam jeśli odpalę WSD i połączę się z kamera SJCAM to czy jest szansa czy przez siec będę mógł oglądać obraz na żywo?

skoro sprzedawca tak twierdzi, to zapewne tak jest - przecież nie będzie sobie strzelał w kolano wprowadzając w błąd potencjalnego nabywcę (w takim wypadku sprzęt przeważnie wraca do sklepu = niezgodność z umową)

co to jest WSD?
nie używam takich kamerek, więc ten slang jest mi obcy :smiley:
parę dni temu miałem w rękach kamerkę redleaf SJ5000+ (miałem nadzieję, że to klon SJCAMa, ale chyba jednak niestety nie?), nie starczyło mi czasu na dalsze eksperymenty - niestety połączenie z czymkolwiek przez WiFi jest możliwe tylko za pomocą androidowej bądź ios'owej aplikacji (nie zdążyłem wyśledzić jak to wygląda "pod spodem", więc nie wiem jak wygląda kwestia podłączenia z PC)

jakkolwiek muszę powiedzieć, że to co mnie intrygowało, czyli opóźnienie, jest na całkiem przyzwoitym poziomie rzędu 0,5 sekundy ("mierzone na oko") co wydaje mi się być naprawdę dobrym wynikiem, choć nie mam bladego pojęcia jaka była realna rozdzielczość streamu
natomiast jakość obrazu w złych warunkach oświetleniowych była wręcz tragiczna (z czego wnoszę, że nie jest to klon SJCAMa)

wifi w tym urządzeniu może mieć podpiętego tylko jednego klienta, sądzę, że SJCAM ma podobnie

a generalnie problematyka przesyłania wizji jest dość złożona więc parę podstawowych faktów

  • jednak klatka nieskompresowanego obrazu fullHD RGB ma około 6MB, więc gdybyś chciał przekazywać nieskompresowane wideo choćby 25fps to daje prawie 1,5Gbps

  • oczywiście w normalnych wypadkach nikt nie przesyła RGB już na samej zmianie RGB w YUV 4:2:2 oszczędzamy 33% objętości (a w praktyce jeszcze bardziej można zaoszczędzić na informacji o kolorze i oczywiście się oszczędza 4:2:0 daje 50% oszczędności) czyli mamy już "tylko" 1Gbps (lub nawet ~0,7Gbps)

  • kodek - no cóż oczywiście 1Gbps jest nie do przyjęcia więc stream wideo trzeba skompresować i tu jest kolejny problem - zaawansowane kodeki umożliwiające kompresję wymagają naprawdę DUŻEJ mocy obliczeniowej, one są optymalizowane pod kątem małej mocy obliczeniowej potrzebnej do dekompresji…

w zastosowaniach pro gdzie bezwzględnie ważna jest jakość obrazu stosuje się kompresję do finalnej przepływności od 100Mbps do 185Mbps przy czym głównie stosowana jest ta wyższa wartość i takie wartości są oczywiście nie do przyjęcia w przypadku łącza WiFi
(swoją drogą przypomniałem sobie takie zlecenie gdzie miałem 6 streamów co dawało mi pełne wysycenie gigabitowego łącza, a na zejście streamu o najniższym priorytecie trzeba było czekać nawet do ~pól godziny po zakończeniu ~2godzinnego "klocka")

ale np. już w normalnej transmisji kompresuje się do przepływności od 12Mbps (tyle zwykle ma stream HD, który dociera do twojego telewizora) do ~40Mbps (przesył ze zdalnych lokalizacji do stacji/studia)

natomiast teradek cube kompresuje do przepływności od 1Mbps do 10Mbps (wybór stopnia kompresji jest co 1Mbps) i przy takich przepływnościach WiFi nie stanowi żadnej bariery
a do twojego zastosowania byłby odpowiedni któryś z modeli z wejściem hdmi
(tak wiem, ten sprzęt przekracza budżet, ale jest świetnym przykładem czegoś co radzi sobie w miarę nieźle na kiepskich łączach czy to wifi czy wręcz 3G/LTE)

w pracy używam takiej puszki w wersji HD-SDI (model bodajże 105) i nie będę go chwalił - po ~roku pracy stabilność jest dyskusyjna (chociaż wydaje mi się, że głównym problemem kłopotów był źle skonfigurowany odbiornik w stolicy)

do profesjonalnych zastosowań ten sprzęt w zasadzie używa się tylko do podglądu bądź przesyłania mniej ważnych materiałów lub materiałów z miejsc trudno dostępnych, bo jakość zdegradowana kompresją jest trudna do przyjęcia

jakkolwiek możesz poszukać czegoś podobnego, ale jednak tańszego (ja nie mam dość motywacji)

Dzięki za poszerzenie wiedzy kamery wifi już odpuszczam

Ale natrafiłem na taki sprzęt
http://www.dmtrade.pl/p6030,bezprzewodowy-transmiter-hdmi-spacetronik-sph-w200.html

I jest to budżet jakim dysponuje, pisałem do nich czy przy zastosowanie zewnętrznych anten jest szansa by nie zrywało połączenia gdyż jest napisane maksymalny dystans: 200m - 1080p@60Hz (przy widoczności urządzeń)
czekam na odp

Tu jest pokazane:

co o tym urządzeniu sadzicie?
Co do sjcam łącze po wifi z kompem i oglądam przez vlc jest tam opcja ustawienia opóźnienia i standard jest 1000ms da się zejść na 200ms ale zasięg to max 10 metrów przez ścianę na wolnym ternie z 30 metrów.

co do samego urządzenia się nie wypowiem - pewnie będziesz pionierem (nie sądzę aby ludzie walili oknami i drzwiami po urządzenie zastępujące kabel HDMI za ~1000zł, no ale mogę się mylić - skoro jest w ofercie to pewnie są i klienci)

obejrzałem sobie tą prezentację wideo i… rozwalił mnie telewizor z niezerwaną folią transportową (czyżby wypożyczony ze sklepu?)

jakieś własne doświadczenia z antenami/wifi chyba masz (jak dla mnie te 200m jest jakoś mało wiarygodne, chociaż na wolnej przestrzeni chyba możliwe, w końcu przy widzialności anten uzyskałem kiedyś 1,5km na całkiem zwyczajnych panełówkach w 2,4GHz)

to teraz jeszcze mała porcja teorii (nie twierdzę, że zjadłem wszystkie rozumki, ale mniej więcej tak to wygląda, jakkolwiek nie czytałem ani pełnej specyfikacji ani instrukcji w/w urządzenia):
extenderem raczej nie prześlesz obrazu w 2 oddzielne lokalizacje, bo idea takiego urządzenia jest mniej więcej taka

źródło_jakiegoś_sygnału=====extender-nadajnik~~~~~extender-odbiornik=====odbiornik_jakiegoś_sygnału
===== oznacza tu "zwyczajne medium" czyli w tym wypadku HDMI

a to jest "nietypowe medium" czyli np. skrętka komputerowa, koncentryk, czy choćby WiFi (albo inne łącze radiowe)

oczywiście gdy "innym medium" jest połączenie IP to wtedy czasem możliwa jest transmisja multicast co mogłoby pasować do twoich potrzeb

normalnie extendery stosują raczej unicast czyli przesyłanie informacji tylko do jednego odbiornika, szczególnie wtedy, gdy "zwyczajne medium" zawiera, bądź może zawierać kanał zwrotny, a tak jest w przypadku HDMI, a w tym które pokazałeś jest też (a może zamiast?) kanał IR-remote

jakkolwiek tym urządzeniem naprowadziłeś mnie na podpowiedź - gdzie jeszcze można szukać czegoś podobnego - otóż być może producenci KVM-switch'ów mogą mieć podobne wynalazki w ofercie (a z racji zastosowań często jest stosowany multicast - aby umożliwić równoległe/para-równoległe podłączenie kilku konsol do jednego sterowanego urządzenia)

Ja nie chce w dwie nadajnik będzie w pojeździe z SJ5000X a odbiornik w domu spięty z tv anteny na zewnątrz i wio.

hmm czyli dostosowujesz wymagania do budżetu…
z ciekawości poszukałem podobnych rozwiązań na dxie, ale z wynikami marnie…
http://www.dx.com/s/whdi

Tak
jeszcze takie info dostałem
http://ivel.pl/p6119,kamera-ip-sieciowa-tubowa-lv-ip22ir40tv-2mpx-ir-40m.html
http://ivel.pl/p3577,ubiquiti-nanostation-m5-5ghz-zintegrowana-antena-dualna.html 2x
i daje gwarancje że obraz ładny, płynny bez zacinek