Odseparowanie vlan'owe drugiego SSID na routerze od sieci prywatnej

Witam,
Chciałbym zrobić coś takiego, otóż oddzielić sieć lokalną VLAN1 podpiętą do jednego z portów TL-R470T+ od sieci bezprzewodowej podłączonej do drugiego portu na tym routerze, a udostępnionej poprzez TL-WA701ND jako VLAN2. Co udało mi się bez problemu zrobić do tej pory, to skonfigurować oba urządzenia w prostej konfiguracji (bez używania VLAN). Czyli wszyscy posiadający hasło do sieci WIFI mają dostęp do komputerów w sieci i na odwrót. Niestety chcąc uzyskać co napisałem na początku i ustawieniu MultiSSID na AP, przypisaniu pierwszego SSID do VLAN1 (w AP i routerze na wszystkich portach LAN ustawione VLAN1), a drugiego SSID do VLAN2 zaczął się problem. Otóż komputery podłączające się do SSID (2) nie mogą pobrać adresu IP... niestety nie mam dostępu do tych urządzeń na tą chwilę (weekend, Święto), więc mogę tylko na sucho przećwiczyć konfigurację.
Domyślam się, że drugiej sieci trzeba byłoby ustawić adresy IP z innej podsieci, ale w tym miejscu kończy się moja wiedza. Na pewno chciałbym aby wszystkie komputery miały IP przydzielane z dhcp.
Z góry dziękuję za pomoc.
pozdrawiam,
Robert

Musisz mieć swich-a który wspiera IEEE 802.1Q Tag VLAN - najlepiej TP-linkowego.

Witam,
Rozumiem, ze w moim przypadku obecne urządzenia wspierają tylko VLAN, a do tagowania pakietów potrzebuje switcha l2.
A co z adresacją w sieci? W sensie, czy oba VLANy muszą mieć adresy przydzielone z różnych podsieci? Jeżeli tak to jak to zrealizować?

Robert

VLAN to ta sama podsieć w rozumieniu adresacji. Hosty (dokładnie ramki) mają przydzielone tylko odpowiednie znaczniki ID dla odpowiedniego Vlan-u w sieci. Tak jak pisałem realizuje się to na switchu wspierającym 802.1Q Tag VLAN.

Chciałbym zrobić coś takiego, otóż oddzielić sieć lokalną VLAN1 podpiętą do jednego z portów TL-R470T+ od sieci bezprzewodowej podłączonej do drugiego portu na tym routerze, a udostępnionej poprzez TL-WA701ND jako VLAN2
Z tego co wiem na twoim routerze możesz skonfigurować osobne VLAN-y na portach? Więc konfigurujesz

No tak zaczynam rozumieć... ale po stronie AP też mam możliwość wyboru VLANu

Wydawało mi się, że za pomocą tych dwóch urządzeń już nie będzie potrzebne żadne dodatkowe, jak ten switch, który wymieniasz.
Z tym, że AP ma tylko jeden port i tu pojawił się dla mnie problem... bo na routerze konfiguruje VLAN per port... wiec nie za bardzo wiedziałem jak to ze sobą zgrać.
Znalazłem w sieci przydatne dwa dokumenty, dotyczące tego zagadnienia.
http://www.tp-link.com/ca/article/?faqid=418
Może się komuś innemu też przyda.

pozdr.
Robert

Tak ale coś ten VLAN musi tworzyć wprowadzać ten znacznik ID do ramki ethernet-owej w tym wypadku AP-ek jest tylko wykonawcą poleceń (transmiterem danych).