Nowa instalacja, jakie wybrać urządzenia?

Zabieram się do zakupu urządzeń do nowego domu. Kable sobie rozmieściłem do wszystkiego co mi będzie potrzebne i teraz potrzebuję porady jakie urządzenia zakupić żeby to wszystko ze sobą połączyć? Ogólnie będą tak jakby dwa centra dowodzenia, czyli dwa rutery, do których wszystkie kable się kierują, jeden na parterze a drugi na piętrze. Mam również puszczoną skrętkę do połączenia tych ruterów se sobą. Zarówno na dole jak i na górze 4 standardowe wejścia RJ45 to za mało dlatego tu i tu dołoże po jakimś chyba switchu? Internet na razie dostarczany będzie radiowo i w tym celu wypuściłem skrętkę na komin. Być może w przyszłości będzie jakiś ADSL, ale póki co nie ma warunków technicznych. Ogólnie chciałbym sprzęty TPLinka.
Podsumowującpotrzebuję dwa rutery i dwa switche plus jakaś antena do tego na dach

Wszystko jeszcze rozbija się o finanse, ile planujesz na to wszystko wydać. Na dachu co ma być sama antena czy coś w rodzaju TL-WA7510N? Jako switche możesz użyć TL-SF1008D są tanie. Co do routerów to nie wiem jakie można ci polecić. Jeżeli ma to być coś w rodzaju cena do jakości to 2x WR-1043ND.

O ruterach myślę już bardziej przyszłościowo w związku z tym może coś AC, np. któryś Archer i drugi też Archer, ale z ADSLem na wszelki wypadek, żeby potem w razie co to już nie zmieniać. Nie za bardzo wiem o co chodzi z tą dwuzakresowością w Archerach. Nigdy nie miałem internetu radiowego i kompletnie nie znam się na antenach do tego potrzebnych, ale podczas budowy udałem się do sklepu komputerowego i zapytałem jaki kabel mam wyciągnąć na dach żeby podłączyć antenę do radiówki i powiedzieli, że tylko skrętka wystarczy i będzie git. Tak też uczyniłem.

Wszystko zależy jaka to ma być antena, zależy także od tego czy będzie to Twój sprzęt czy operatora. Router dwuzakresowy to nic innego jak nadawanie radiowo w pasmach 2,4GHz i 5GHz stąd ta nazwa. Dwa pasma nadawania=dwa zakresy. To w takim razie polecę z godnością Archer D7. Jeżeli masz wyciągnietą skrętkę to nic innego jak TL-WA7210 TL-WA7510 lub CPE210 CPE510.

Jeśli ja bym miał kupować sprzęt to tylko pod aktualnego dostawcę. dziś nie chcą Ci podłączyć ADSLa a za pół roku będzie możliwość VDSLa a Ty zostaniesz z routerem adslowym.
Jak dostawca zaoferuje Ci antenę zewnętrzną, a pewnie on zamontuje swoją to wystarczy tylko skrętka na dach. Ta skrętka podłączona na dole będzie przez injektor PoE którym będzie ta antena zasilana.
jeśli chcesz mieć jedną sieć to wystarczy Ci tylko jeden router. tam gdzie będzie "drugie centrum" wystarczy tylko switch+ AP lub router w trybie AP.
Co do pasma AC to warto sprawdzić ile aktualnych urządzeń będzie to wykorzystywało i zadecydować czy inwestujemy w AC czy lepiej pozostać na N bo i tak w sieci nie wykorzystasz większych prędkości jak 100Mbit/s
Sprzęty stacjonarne starał bym się podłączyć kablem, a wifi zostawić tylko do laptopów i telefonów.
Co do routera z AC to użył bym Archera C9, jest to bardzo mocny sprzęt warty swojej ceny. Nie będzie miał problemu z zarządzaniem całej sieci. Reszta urządzeń typu switche to wystarczy mieć gigabitowe, aby nie zawęzić prędkości sieci lokalnej.
W "drugim centrum" postaw archera C5 lub C7 ustawionego jako AP.

Oki, dzięki za pomoc, już jestem mądrzejszy :slight_smile:
Archery nie mają POE żeby podpiąć antenę, więc ją podpinam pod switcha, tak? I nie szkodzi, że antena nie jest bezpośrednio pod ruter?
I jeszcze pytanko odnośnie switcha, np.TL-SG1008D lub jego odpowiednik z POE co to znaczy, że są niezarządzalne? Rozumiem, że nie będą miały jakichś mega opcji, ale czy w ogóle będzie mi to potrzebne? Czy w zupełności wystarczą mi te niezarządzalne do domowego użytku i będą po prostu zwiększeniem ilości wejść w ruterze? Bo tylko o to mi chodzi :slight_smile:

Po co Ci PoE w routerze?
Dostawca Internetu zwykle montuje swoje urządzenie zintegrowane w jednej obudowie z anteną, którego konfiguracja jest niedostępna dla Ciebie (tam może być router z NAT-em albo sam AP w trybie Bridge z Twoim sprzętem i z ustawionym filtrowaniem MAC), a adapter PoE (który Ci zostawia operator) podaje zasilanie tylko do sprzętu Operatora na kominie. Do Twoich sprzętów dochodzi finalnie tylko skrętka z adaptera PoE, ale już bez prądu, tylko z Internetem. Jeśli Operator założy router, to pojawi się problem z podwójnym NAT-em - Jego i Twoim nadawanym przez Twój główny router. Niektóre aplikacje nie chcą działać w takiej sytuacji, ale często da się obejść ten problem. W drugim przypadku w radzie gdybyś zmieniał Twój główny router - albo będziesz musiał sklonować MAC na ten nowy sprzęt, albo wezwać techników od Operatora, żeby do swojego systemu wprowadzili nowy MAC Twojego urządzenia.