Niemobilny Router WiFi z LTE na pokładzie do 400zł

Potrzebuję router WiFi, który podłączę do istniejącej sieci kablowej. Musi mieć wifi, najlepiej z wymiennymi antenkami bo dom jest spory. Do tego choćby jedno gniazdo Ethernetowe (jest switch więc więcej nie potrzeba) i zależy mi, żeby był wbudowany modem LTE. Jestem uprzedzony do wkładanych w USB dongli.
WiFi wystarczy Nka 2,4ghz. Fast ethernet też jest ok, nie musi być gigabitu. Koniecznie LTE, żeby była pełna prędkość, bo to ma być podstawowy Internet. Do tego wskazana stabilność. Cena do 400 ale jak trzeba więcej to ok. Może być też mniej.

Można polecić mr200. Nie wiem jak cenowo.

Cenowo 600 więc sporo za dużo. A może coś z oferty konkurencji?
Edyta: Przejrzałem Allegro i rozsądnie wygląda tylko D-Link DWR-921 ale cena około 500zł. Czy w takim razie warto wykorzystać tani TL-MR3220v.2. i do niego dołożyć modem USB? W specyfikacji routera widzę jedynie 3g a o 4g czy lte nie jest nic wspomniane. Wyciągnie on max z dongla obsługującego LTE? Jeśli nie to jaki Router radzicie? No i jaki modem USB do tego? Najchętniej coś bez hi-linka, żeby łączyło się automatycznie i podtrzymywało połączenie. Sieć to Play.

jeśli szukasz czegoś zintegrowanego, to jest kilka modeli Huawei - patrz tylko na te, które były dostępne u polskich operatorów, czyli
B593 i B315 (Play miał w ofercie też "wynalazek" mobilno-stacjonarny E5170, ale jego raczej strach polecać komukolwiek) znajdziesz je w przedziale cenowym, który podałeś wyżej (ale głównie używane)
jakkolwiek zdania użytkowników są o nich mieszane, ale lepsze niż o w/w D-Linku
PS oba mają anteny wewnętrzne

Te dwa modele brał bym jeszcze pod uwagę od Huaweii oraz DWR921 od D-linka jeżeli mówimy o konkurencji.

Uważacie, że lepiej kupić jakiś tańszy router + modem USB? Cena tu nie jest kluczowa, ale chciałbym żeby sprzęt był nowy z fakturą i gwarancją. Do tego zależy mi na stabilności, bo to dla klienta i jak będzie go musiał co chwilę restartować to będzie kicha.

Oczywiście że lepiej kupić router z wbudowanym modemem. Warto trochę dołożyć ale być zadowolonym ze stabilności i komfortu korzystania. Za te 400zł spokojnie kupić b315

Z antenami wychodzi 500 a bez nich będzie lipa, bo dom duży.

on nie ma możliwości podłączenia anten dla WiFi - gniazda antenowe są w nim tylko dla wewnętrznego modemu GSM/LTE
(to samo dotyczy B593)
jeśli faktycznie zasięg WiFI ma być problemem musisz zastanowić się nad uzupełnieniem instalacji o AP podpięty przewodowo
(ewentualnie o extender, ale pamiętając o jego negatywnym wpływie na wydajność)

Extender to lipa, prędzej czy później są problemy. Dom jest osiecowany, ale klient ma duże poczucie estetyki i wolałbym uniknąć dodatkowych urządzeń. Jedynie ten router postawię w środku domu i chciałbym uniknąć kolejnych urządzeń. Limit finansowy podwyższył się do 600zł. Czy z wcześniej wspomnianych droższych urządzeń jak tp-link czy d-link któryś ma anteny WiFi czy wszystkie mają anteny GSM?
Edyta
B315s22 zakupiony. Przewazyl gigabitowy switch, usb i niska cena. Dziękuję bardzo za rady. Zamknę temat jak będę na kompie.

Może wrzucisz jeszcze wrażenia po zainstalowaniu i uruchomieniu. Będziemy bardzo zadowoleni z twojej recenzji.

Jasne, ale ja pokorzystam tylko chwilę, bo to dla klienta. Klient natomiast oprócz stabilności ma raczej małe wymagania i np gigabitowy switch puki co jest mocno na wyrost. Ale oczywiście napiszę swoje spostrzeżenia.
Edyta: Router już oddałem i chyba nie sprawia kłopotów bo klient nie zgłaszał problemów. Ogólnie wrażenie bardzo pozytywne. Wizualnie kojarzy mi się trochę z wszelkiej maści liveboxami ale już po włożeniu karty sim jest niemal gotowy do pracy. Na dzień dobry zapytał o aktualizację softu, którą wykonał automatycznie. Dodatkowe anteny nie były potrzebne, spokojnie złapał LTE ale pewnie nadajnik jest blisko. Nie brak trochę bardziej zaawansowanych funkcji jak ddns czy voip. Konfiguracja łatwa i przyjemna, wszystko intuicyjnie. Klientowi spodobała się opcja z dyskiem usb który będzie robił jako sieciowy. Jak wszystko podłączę to zdam relacje. Na minus tylko jedno gniazdo USB, chętnie widziałbym tam dwa. Ciekawi mnie jak spisze się wbudowany gigabitowy switch. Jak wszystko zrobię i przetestuję to coś skrobnę.

zawsze można podłączyć zwykły hub USB - do każdego urządzenia będącego hostem USB można podpiąć huba USB
tyle, że jeśli nic nie uległo zmianie, to ten router i tak nie obsłuży naraz 2 dysków

Raczej dysk i drukarka wchodzi w grę ale to tak przyszlosciowo.

jeśli tylko masz w nim opcję print-serwera, to nie widzę przeszkód (ale prawdę mówiąc jakoś nie kojarzę, aby była)

Router śmiga ale z dyskiem sieciowym wyszła kicha. Niestety obsługuje tylko system plików FAT32 i wg specyfikacji max partycja może mieć tylko 32GB. Chciałem podłączyć dysk 1TB ale zrobienie na nim wielu partycji 32GB jest mocno bez sensu. Spróbuje jeszcze jakimś programem do partycjowania zrobić możliwie dużą partycję (kilka?) fat32 i wtedy podłączyć. Niestety to ograniczenie jest obecnie bardzo upierdliwe, bo 32gb to jest nic na obecne potrzeby większości userów. Zastanawiam się też czy nie da rady obejść tego ograniczenie np stosując jakiś linuxowy system plików ale brak info o tym w sieci. Trochę się zawiodłem bo wychodzi na to, że to taka wersja demo dysku sieciowego... Szkoda.

to podłącz pendrive, bo tak marnować hdd to szkoda
swoją drogą na jednym hdd można mieć co najwyżej 4 partycje fat (no nie wiem, czy nie skłamałem :smiley: ale tak jakoś mi świta)
sprawdź czy czasem nie ma obsługi exfat (szansa raczej mała, ale sprawdzić nie zaszkodzi, nie wydaje mi się aby Huawei sprawił sobie licencję do MS)
narzędzia MS nakładają ograniczenie na rozmiar partycji fdat32 do 32GB, ale przed chwilą skojarzyłem, że w rejestratorze mam kartę 128GB sformatowaną na fat32 :smiley: tym narzędziem
http://www.ridgecrop.demon.co.uk/index.htm?guiformat.htm
tyle, że nie próbowałem tego w odniesieniu do hdd
jakkolwiek linuxowe narzędzia (choćby gparted) powinny dać radę
jeszcze jedno mi zaświtało - tak duży dysk może powodować inne problemy - choćby z powodu małej liści RAMu w routerze

Tylko 4 partycje PODSTAWOWE, ale można stworzyć partycję rozszerzoną i dowolną ilość dysków logicznych. Oczywiście w windowsach działa, na tym urządzeniu może być różnie. Jutro spróbuję to ogarnąć właśnie Gparteg albo Paragonem, gdzieś czytałem o limicie 300GB a to by dawało 3 duże partycje czyli już rozsądnie. Szkoda, że sprzęt już u klienta, bo tak bym mógł kombinować. Najchętniej namówiłbym go na najtańszy NAS, teraz nie są drogie a przepustowość byłaby największa i sporo dodatkowych możliwości.

Moim skromnym zdaniem dysk NAS to najlepsze rozwiązanie dla multimediów i nie tylko. U mnie działa już prawie dwa lata najtańszy Zyxel 310 i jestem bardzo zadowolony ze stabilności i szybkiego dostępu do filmów czy muzyki. Nie ma z tym problemu na TV, telefonie, komputerze czy tablecie.

No wiadomo, sam mam Della t20 z xpenology i doma dyskami 3tb ale taki sprzęt kosztuje sporo więcej niż dysk + kieszeń. W każdym razie stworzyłem partycję fat32 na całej powierzchni programem gparted. Router ładnie go widzi, rozpocząłem wgrywanie 100gb danych i przez godzinę szło ładnie ale wolno. To po części wina fastethernetowego switcha do którego były podpięte kompy. Mam nadzieję, że jak podłączę je do wbudowanego w Router to będzie trochę szybciej bo tam jest gigabit. Nic się nie wieszało, choć tworzenie pustych folderów trwa koszmarnie długo- nawet kilka sekund. Może to być wina dużej powierzchni.
Trochę upierdliwe jest tworzenie użytkowników- nie można udostępnić dysku swobodnie w sieci bez hasła. Sam proces tworzenia użytkowników też jest mało intuicyjny. W momencie zatwierdzania zmian kopiowanie plików zostaje przerwane itp. Podsumowując można tą funkcję wykorzystać jako gadżet na domowe potrzeby ale jako poważniejszy magazyn danych raczej nie. Podstawowe swoje zadanie router spełnia bardzo poprawnie więc pod tym kątem mogę go zdecydowanie polecić.