Na jakich kanałach powinien nadawać repeater i AP w stosunku do routera?

Witam.
Moje czysto teoretyczne pytanie brzmi tak jak w tytule tego wątku :slight_smile:
Otóż czy repeater czy też AP powinny nadawać na tym samym kanale co router z którym współpracują w ramach jednej sieci?

Nie ma takie potrzeby a nawet lepiej jak pracują na różnych kanałach kiedy pokrywają się zasięgiem. Takie rzeczy należy ustawić doświadczalnie.

Jeśli chodzi o typowe repeatery ( WAxx0RE) jak i routery/AP w trybie repeater to one zawsze pracują na tym kanale jaki nadaje AP. Dzieje się tak z tego względu że sprzęty mają jeden nadajnik/odbiornik który nie może działać na innych częstotliwościach/kanałach.

W takim razie na AP połączonym przez LAN z routerem będzie możliwość zmiany kanału?

Jeśli AP będzie podłączony kablem wtedy może nadawać na każdym kanale. Zalecane jest jednak ustawienie innego kanału niż w głównym AP. Najlepiej oddalonym o 5 kanałów.

Dziękuje za dotychczasowe wyczerpujące odpowiedzi. Proszę jeszcze mi powiedzieć czy, np. smartfon czy też laptop przełącza się automatycznie między routerem, a repeater'em czy też AP, czy jednak konieczne jest ręczne rozłączenie i ponowne połączenie z siecią. Chodzi o taki przypadek w, którym to np. przemieszczam się w domu i wchodzę na 2 piętro na, którym to repeater ma lepszy zasięg niż router główny, a urządzenie jest połączone właśnie z routerem.

Tu też nie ma jednoznacznej odpowiedzi ponieważ urządzenia (routery bezprzewodowe, punkty dostępowe) klasy SOHO nie posiadają funkcji roamingu czyli automatycznego przełączania na punkt dostępowy o silniejszym sygnale. Z doświadczenia wiem że przy konfiguracji identycznych SSID i zabezpieczeniach przełączanie powinno następować w miarę szybko choć dużo zależy od urządzenia czy systemu operacyjnego jakim dysponuje urządzenie.