Multiroom NC+ TL-WR702N + linksys WRT54G2

Nieprawda, każdy router bezprzewodowy posiada wbudowany punkt dostępowy (AP). Pokaż jakieś obrazki z konfiguracji. No i wyłącz to DHCP na tp-linku. Wrzuć jakiś schemat twojej sieci,

Dzisiaj ustawiałem multiroom i 2x702 w trybie klient ma w tym trybie ustawione "SMART DHCP" jakby inteligentne DHCP.
Adres 192.168.0.254 fabrycznie spoza zakresu routera.
Tunery z automatem DHCP i to działa.

Pewnie że musi działać. Kolega robi gdzieś błąd w konfiguracji lub ma problem z poziomem sygnału/zakłóceniami,

..lub jest na granicy zasięgu z urządzeniami i zrywa połączenie.

Właśnie to miałem na myśli :wink:

sęk w tym, że robie dokładnie tak samo jak wtedy i nie chce zatrybić (nie wiem może kolejność wtedy złą zapisałem)
tak to wygląda w linksysie

tam gdzie jest operation mode mogę wybierać między gateway lub router (jest i było ustawione na router (i tak działało)

podstawowa rzecz która mnie najbardziej dziwi to zachowanie samego tp-linka (nawet bez podłączania białego dekodera) po odłączeniu od prądu, bo obserwując obecność w sieci tp-linka działającego w trybie repeater po odłączeniu od prądu, to nie jest ta sieć obecna cały czas; tzn. pierwsza sieć linksys świeci się cały czas jako dostępna a druga sieć linksys (repeatowana przez tp-linka) świeci się jako dostępna przez kilka, kilkanaście sekund a potem znika na 2-3 sekundy i znowu się pojawia; także jest jakiś problem w komunikacji między tymi dwoma routerami i wystarczy, że zresetuje linksysa i wtedy tp-link zaczyna repeatować sygnał w sposób prawidłowy (ciągły)
ale niestety podłączenie po tej operacji białego dekodera do tp-linka powoduje, że znowu zaczyna on repeatować sygnał w sposób przerywany i tu jest cały pies pogrzebany!

dokonując prób teraz, zgodnie z waszymi sugestiami wyłączyłem serwer DHCP w tp-linku (zresztą 5 miesięcy temu jak się męczyłem, to też najpierw próbowałem z wyłączonym DHCP ale zadziało dopiero na włączonym - bez sensu wiem ale tak było) ale i teraz też to nie pomogło
zmieniło się tyle, że drugi biały dekoder przy konfiguracji automatycznej ma teraz inne dane bramy i serwera DNS (adres IP i maska nie zmienione), czyli tak to teraz wygląda na białym:
adres IP: 192.168.0.109,
maska: 255.255.255.0;
brama sieciowa: 192.168.0.001
DNS 1: 192.168.0.001
co oznacza, że w tym momencie dane bramy i serwera DNS 1: są takie same na wszystkich trzech dekoderach

w miejscu w którym stoi tp-link w programie Wi-Fi Analyzer wyświetla się moc (jakość) sieci linksys na poziomie ok. -60 dBm - wiem, że daleka od ideału ale przez ostatnie 5 miesięcy była taka sama i jakoś działało, więc bardziej chodzi tu chyba o ustawienia!?

Sprawdź czy w sieci możesz ping-ować wszystkie adresy IP dekoderów i urządzeń. Nadal czekamy na jakieś obrazi z konfiguracji (screenshot).

powyżej dałem obrazki z konfiguracji linksysa,
jakie jeszcze obrazki są potrzebne? (zrobię co będzie trzeba)

Powiem Ci tak, gdybym to ja ustawiał most między Linksysem a TP-Linkiem to zrobił bym to tak: Linksys jako router, TP-Link jako client z wyłączonym DHCP oraz zmienionym adresem LAN spoza zakresu DHCP Linksysa. Połączenie kablowe do dekodera nadrzędnego z ustawieniem w nim ręcznie adresacji. Czy dobrze tego nie wiem na 100%. W twoim przypadku chodzi o ustawienie mostu między tymi routerami.

Na razie ustawiłem tp-linka wg tej podpowiedzi:

Ustawiłem tp-linka w ww. sposób, zresetowałem, zresetowałem linksysa i chulało. Podłączyłem do białego, skonfigurowałem białego automatycznie i zaczęło działać oczywiście w sposób przerywany, ale o dziwo reset linksysa tym razem pomógł. Biały ma teraz taki sam adres IP i maskę a bramę i DNS 1: 192.168.101 (czyli inną niż dwa pozostałe dekodery ale w sumie wcześniej też tak było i działało). I czekam teraz aż biały zapyta o uprawnienia multiroom, więc do 4 godzin powinno się wszystko wyjaśnić.
Fotodetektor konfigurował jednak dwa takie same urządzenia 702 więc tu nie miało prawa nie działać! A u mnie są dwa różne urządzenia a jak będzie zobaczymy.

Jakby co, to będę jutro próbował tą metodą.

Ewidentnie gdzieś, w którymś momencie powstaje konflikt adresów powodujący zaburzenie komunikacji i objawiający się działaniem tp-linka w sposób "przerywany". I tylko dlatego cały czas próbuję skonigurować sieć z tp-linkiem w trybie "repeater", bo dzięki temu po każdej zmianie ustawień od razu po podłączeniu, z poziomu urządzenia zewnętrznego (przez wi-fi) mam możliwość podejrzenia jak ta komunikacja wygląda. W trybie client za każdym razem musiał bym czekać te 4 godziny aż biały dopyta o uprawnienia (a tak teraz wiem, że zaburzeń komunikacji nie ma, pytanie tylko czy uprawnienia będą przechodzić?)

Tryb repeater to nic innego jak wzmacniacz sygnału z Linksysa. Ty masz ustawić MOST BEZPRZEWODOWY między tymi routerami. Do tego właśnie służy tryb CLIENT. Jedno urządzenie nadaje drugie odbiera a nie wzmacnia jak to jest w Twoim przypadku. Inaczej już nie umiem Ci tego wytłumaczyć :wink:

Tak wiem co to repeater, ale ten router działając w tym trybie, sygnał odbierany z głównego routera nie tylko wzmacnia (przekazuje dalej przez wi-fi) ale także umożliwia udostępnienie sygnału po kablu (tak jak w trybie client) - jednocześnie. Inaczej nie działało by mi to przez 5 miesięcy!

Ja też rozróżniam tryby pracy. Jednak w Twojej konfiguracji urządzenie odbiorcze pracuje w dwóch trybach. Tu jednak chodzi o pracę tylko po LAN. Dekoder ma kartę wifi, chyba nie więc po co sie pchać w ten tryb nadawania. Spiąć urządzenia kablowo i basta.

Multiroom Standard 4

Ok, zostawmy te dyskusje o trybach pracy, bo nie to jest moim problemem. Tym bardziej, że jak kupiłem tego tp-linka to cały dzień męczyłem się z nim ustawionym w trybie "client" postępując zgodnie z instrukcjami jakie znalazłem na kilku forach (m.in. nc+) i nic z tego nie wychodziło. I zupełnie przypadkiem przełączyłem go w tryb repeater i zadziałało.
A problemem jest konflikt w adresacji i jak sprawić aby po ew. zerwaniu połączenia między routerami mogły się one ze sobą z powrotem skomunikować bez mojej interwencji!?


/ już nie wiem jak Ci pomóc.

Ok, tylko tam autor tematu miał do czynienia z dwoma takimi samymi routerami, więc tam wręcz musiało wszystko zagrać tak jak trzeba.
A jeśli chodzi o soft, to mam taki jak trzeba...

Rynce opadają :frowning:

Miał być Client a jest repeater. Trudno się z tobą dyskutuje,

Na podstawie pkt.2.4 regulaminu temat zamykam.
Temat warunkowo otwieram na prośbę autora tematu ale proszę o stosowanie się do zapytań/próśb osób które chcą pomóc. W przeciwnym razie temat poleci bezwarunkowo do kosza - Administrator

TP-Link ma fabryczne adresy 192.168.0.254 i niech dwa zostaną w tej adresacji.
Jednak jeśli masz się domową w "zerach" to musisz zmienić adres na tych tp-linkach na np. 192.168.5.1.
Urządzenia te muszą być poza zakresem routera.
Połącz te dwa urządzenia do routera = wyszukaj sieć, wpisz hasło.
Reboot i podłączenie do tunera. Tuner ustawienia automatyczne.
Poza ułomnością samego multiroom to tunery nie mogą mieć przydzielonego tego samego adresu IP !!!