Multiroom bezprzewodowo

Neostradę rozsyła Tp-Link W8951ND
dokładnie taki:

Kupiono multiroom w nc+ z dwoma urządzeniami które mają porty LAN, nie mają WiFi. Pomyślałem, że mógłbym dokupić dwa popularne na allegro urządzenia TP-Link TL-WR702n podłączyć je do dekoderów przez LANy i zmusić posiadany już router do współpracy z tym wszystkim bezprzewodowo. Czy ma to sens? Jeśli tak to co ustawić na Tp-Link W8951ND aby to skonfigurować?

Tak, możesz dokupić 702-ke. Opis konfiguracji znajdziesz u nas na forum. Tematów jest sporo.

Na W8951ND nic nie musisz ustawiać. Wystarczy skonfigurować WR702N jako client lub bridge.

A działa to bezprzewodowo?
Mam router TP-Link ,myślę o tym jak połączyc dwa tunery enki.Kupiłem kabel ,ale jestem załamany jak mam puścić kabel przez dom

Jeżeli WR702N masz w zasięgu sieci bezprzewodowej głównego routera to oczywiście że działa. Możesz pomyśleć też o transmiterach PLC.

Urządzenia dotarły, niestety średnio to wszystko działa.
Tp-Link W8951ND ma problemy z przebiciem się przez 1 ścianę ale jakoś tam na 20% do 30% sygnał dociera do pierwszego TP-Link TL-WR702n. Ww siedemsetdwójkę ustawiłem w tryb repeater dzięki czemu druga z siedemsetdwójek może działać w trybie client podłączona do pierwszej. (W internecie czytałem, że przy problemach z multiroomem lepiej aby dekodery uzyskiwały ip fizycznie z jednego routera. )
Wszystko jest pięknie bo internet działa na dekoderze podłączonym jako ostatni w tym łańcuchu (czyli do drugiej siedemsetdwójki). Niestety multiroom nie trybi. Dekodery się nie widzą a ich menu jest tak ubogie, że mam chęć wypruć flaki z ich twórcy. Jakiś pomysł gdzie jest błąd? Kod autoryzacyjny dla multiroom uzyskałem od konsultantki Biura Obsługi Klientów i wpisałem go w dekoder dodatkowy, telewizja ruszyła ale po kilku minutach wyskoczył komunikat o braku połączenia dekoderów ze sobą.

Dla uściślenia:
Dekoder podstawowy podłączony przez Lan do siedemsetdwójki Nr 2. ------>>TV działa ------->>Internet działa
Dekoder dodatkowy podłączony przez Lan do siedemsetdwójki Nr 1. ------>>TV nie działa ------->> Internet działa
Nr 1. działa jako repeater
Nr 2. działa jako client

Te i wiele innych tematów jest na forum do czytania:

NC+ przesadziła z tymi połączeniami.Zamiast ułatwić zwykłemu laikowi ,to tylko utrudniają.Kto ma czas przez kilka dni ustawiać routery i tunery.
Tak jak zapytałem jak to działa ,tak widzę ,że są nadal kłopoty z tym sprzętem.

Podaj opis z podaniem adresów ip poszczególnych urządzeń.

Temat jest rozwojowy, okazało się, że na głównym dekoderze musi istnieć zakładka "multiroom" po naciśnięciu "setup" na pilocie. U mnie takiej zakładki nie było. Mimo, iż dekoder był aktywny przez ponad tydzień, aktualizacja się nie pobrała. Po konsultacji z infolinią wyłączyłem dekoder, wyjąłem kartę, włączyłem dekoder bez karty, odczekałem, wsunąłem kartę, ustawiłem kanał 11, wyłączyłem domyślny tryb oszczędzania energii i zostawiłem tak dekoder na 24h.

O dziwo zakładka "multiroom" się pojawiła. Ustawiłem od nowa wszystkie urządzenia od TPLink i wszystko zagrało.

Działało przez kilka godzin, później internet zniknął.
Po lekturze forum i instrukcji od TPLink ustawiłem w Tp-Link W8951ND kanał na sztywno, ponownie skonfigurowałem sprzęty i wszystko zagrało.

Minęło kilka godzin, dekoder dodatkowy wyłączono z pilota (do standby) i tak przetrwał noc. Niestety rano nie chciał się już uruchomić. Pomógł restart wywołany odłączeniem zasilania na kilkadziesiąt sekund. Po restarcie, sieć routerowa zadziałała tak jak powinna i wszystko samo wróciło do pracy. Po kilku godzinach i ponownym wyłączeniu pilotem dekoder znowu zawisł i kolejny raz pomógł restart.

Na chwilę obecną TPLinki to jedyne niezawodne elementy tej całej instalacji. Z ciekawostek, TP-Link TL-WR702n kupiłem przez allegro bez oryginalnych zasilaczy 230V>>USB. W zestawie były tylko oryginalne przewody zasilające. Sprzedawca dorzucił dwa zasilacze uniwersalne i jak zwykle stworzył w ten sposób problem. Jeden z zasilaczy był uszkodzony, dzięki czemu konfiguracja sieci wydłużyła się o kolejnych kilka godzin. Objaw był taki, ze jedna z siedemsetdwójek raz na kilkanaście minut migała nerwowo niebieską diodą i nie przydzielała IP. Dla potomnych.... warto zapytać sprzedawcy, czy sprzedawana wersja ma ori zasilacze, bo chyba są dwie wersje w sprzedaży.

Dodatkowy dekoder idzie do reklamacji.

Zasilacz nie jest potrzebny do prawidłowej współpracy modułu Wi-Fi z dekoderem, gdyż moduł Wi-Fi TP-Link TL-WR702n jest zasilany bezpośrednio z dekodera poprzez kabel USB.

Dobry sprzedawca bo chciał coś więcej niż reszta :slight_smile:

@spinaczo - dzięki za informacje w temacie, napewno ktoś w przyszłości z tego skorzysta. Jeżeli temat zakończony proszę zamknij watek. W razie problemów wiesz gdzie nas szukać.

Wymieniono obydwa dekodery na nowe. Niestety sieć się rozsypała z niewyjaśnionych przyczyn :slight_smile:
Proste podłączenie przewodów Lan skutkuje komunikatem "brak konfiguracji multiroom" Jak zwykle internet działa ale tylko na ostatnim w łańcuchu dekoderze.
Nie wiem gdzie leży problem, ale obstawiam, że po stronie dekoderów które mają ułomne oprogramowanie.
Zatem po kolei, zaktualizowałem obydwa dekodery, podpiąłem Lany i nie działa. Gdyby nie fakt, że wcześniej to działało pomyślałbym, że system router>>repeater>>client się w tym wypadku nie sprawdzi, bo pomimo rebootów i restorów połączenia brak. Diagnostycznie przeniosłem W8951ND do dekodera głównego, spiąłem Lanem a drugi dekoder podłączyłem przez wbudowaną w niego kartę WiFi. Ruszyło! Ale po 20 minutach..... a przez te 20 minut użytkownik siedzi i myśli a na ekranie czarno ;D ;D ;D

Wracam do ustawień, przemyślę jeszcze sprawę DHCP i dam znać.
EDIT:
Hahahahha podłączyłem ponownie tak jak było i działa. Irracjonalne. Nic nie przestawiałem ale pewnie coś już zapisały, skoro wcześniej się znalazły...
Zamknę temat, jak wszystko stabilnie będzie pracować przez kilka dni.

I dodatkowo opisz jak to było ustawione dla potomnych.

Siedemsetdwójki były ustawione jedna na repeater, druga jako klient podłączona do pierwszej. Niestety przy takim ustawieniu dekoder dodatkowy nie potrafi odnaleźć dekodera głównego. Tzn. potrafi ale później gubi i się pierdzieli ciągle. Bramy te same, IP 192.168.0.100 główny, IP 192.168.0.102 dodatkowy, ustawienia automatyczne. Niestabilność.
Aktualnie Tp-Link W8951ND podpięty Lanem do głównego dekodera, dodatkowy idzie przez wbudowaną w dekoder kartę WiFi i multiroom działa. Chyba zmienię koncepcję, sprzedam te siedemsetdwójki a dokupię drugi router ADSL z lepszym zasięgiem, żeby sięgnął do W8951ND.

Edit:
Od 24 godzin system działa tak jak pisałem:
Aktualnie Tp-Link W8951ND podpięty Lanem do głównego dekodera, dodatkowy idzie przez wbudowaną w dekoder kartę WiFi i multiroom działa. Chyba zmienię koncepcję, sprzedam te siedemsetdwójki a dokupię drugi router ADSL z lepszym zasięgiem, żeby sięgnął do W8951ND.
W tym czasie zdążył się już dwukrotnie zawiesić dekoder dodatkowy :smiley: Prościej to już jest chyba tylko kablem lan po podłodze, przez środek kuchni... no chyba, ze trafiłem kolejny uszkodzony zestaw.