Monitoring IP w naszym domu

Często potrzeby jest nam zdalny podgląd naszego domu, warsztatu czy obejścia. By nie budować drogich systemów monitoringu możemy zastosować kamery IP produkowane przez firmę TP-link. Są to kamery które mogą pracować w sieci komputerowej i nie wymagają dodatkowych urządzeń do podglądu czy rejestracji. Jedynym narzędziem które będzie nam potrzebne jest komputer lub notebook. W naszym poradniku posłużymy się kamerą IP TP-link model SC3230. Będzie nam potrzebny zasilacz który znajduje się w zestawie no i kabel sieciowy którym kamerę podłączymy do naszego routera.

Cała instalacja to cztery proste kroki:

KROK 1
Montaż kamery w miejscu które chcemy oglądać, podłączenie zasilania i poprowadzenie skrętki komputerowej do routera lub switcha który znajduje się w sieci z naszym komputerem. Oczywiście istnieją kamery z interfejsem bezprzewodowym które łączą się z naszym routerem przez wifi. Przykładem to choćby TP-Link TL-SC3230N, TL-SC3430N.

KROK 2
Na komputerze instalujemy i otwieramy aplikację pobraną ze strony producenta TP-Link IP Search która wyszuka nam kamerę podając adres IP jaki kamera otrzymała z DHCP routera

Możemy wtedy zalogować się do panelu konfiguracyjnego naszej kamery przez przeglądarkę internetową wpisując adres jaki wyświetlił nam IP Search-er u nas jest to http://192.168.0.1

Klikając ustawienia możemy zmieniać dowolnie konfigurację naszej kamery.

KROK 3
Konfigurację naszej kamery zaczynamy od ustawienia stałego IP w zakładce Sieć, tak aby było cały czas takie samo bez względu na serwer DHCP routera.

Kamera - tu zmieniamy wszystkie parametry związane z obrazem kamery jaki widzimy (np. jasność, balans bieli, kontrast itp.):

W zakładce Privacy Mask możemy skonfigurować obszar prywatności o odpowiednich wymiarach który nie będzie widoczny w przekazie video:

System - zakładka systemowa to typowe funkcje nazewnictwa kamery, ustawienia czasu i daty czy aktualizacji oprogramowania.

KROK 4
Możliwość oglądanie kamery poza domem daje nam przekierowanie portów na głównym routerze tak aby kamera IP była widoczna w internecie. Domyślny port HTTP to oczywiście 80 który należy przekierować na adres kamery. Sam port możemy zmieniać w zakładce Sieć.