Mniejsza prędkoś przy routerze i jaki kabel

Witam
To mój pierwszy post.
Posiadam router TP-link TD-W8960N ADSL
Mój router jest podłączony po przez 10metrowy kabel do gniazdka, kabel jest skrętka 1 tydzień temu założony (technik z TPSA stwierdził ze mam zepsuty stary kabel i muszę wymienić na nowy, skrętkę)
Teraz przy gniazdu mam 4mb a przy routerze 3mb, natomiast technik od sieci powiedział mi że ten z TPSA w balona mnie zrobił, przy tak małej prędkości nie jest potrzebna skrętka tylko wystarczy prosty płaski kabel,
Możecie doradzić mi, w czym jest problem że przy gniazdku jest 4mb a przy routerze 3mb, i jaki kabel wystarczy skrętka czy płaski?
dodam że na początku nowego kabla przy routerze była prędkość 4mb, teraz jest 3mb.

najpierw pokaż parametry adsl ze statusu routera przy podłączonym routerze bezpośrednio do gniazdka i podłączonym przez ten 10m kabel. Interesują nas tłumienie i margines szumu.

Jak masz daleko od gniazda to lepiej mieć płaski kabel, mniej narażony na zwarcia pomiędzy żyłami. Jeśli zaś jest to krótki odcinek to nie ma to najmniejszego znaczenia. Ważne, aby na kablu nie było zwarcia lub przerwy. ADSL potrafi łączyć się po jednej żyle. Jeśli masz telefon to najprościej sprawdzisz to, że w miejscu modemu podłączasz telefon i też powinieneś mieć sygnał telefoniczny. Jeśli takowego sygnału brak to masz uszkodzony ten kabel. Możesz też opierać się o parametry takie jak SNR i tłumienie, ale nie zawsze można na nich polegać. Modem też może się różnie zachowywać, a i w kablach czwórkowych nie zawsze jest kolorowo.

Chyba coś ci się pomyliło kolego @tkasp. Im dalej od gniazda tym lepiej mieć kabel okrągły YTKSY lub skrętka komputerowa. Kabel płaski ma duże tłumienie i nadaje się do krótkich przyłączy max. 2m.

Chyba chodzi ci o jedną parę!?

Para do 2 żyły A i B w telekomunikacji, a szerokie pasmo tj ADSL wykorzystuje transmisje po parze przewodów. Akurat serwisuje linie DSL, więc znam to z doświadczenia.

Owszem, ale nie wiesz co ludzie potrafią w mieszkaniach robić, YTKSY, który jest skręcany potrafią ułożyć w takich miejscach gdzie kable narażone są na uszkodzenia mechaniczne. Dlatego napisałem, że lepszy będzie płaski. Przy 10 metrach to już nie ma, aż takiego znaczenia.
Przyznam szczerze, że najwięcej reklamacji to jakieś samoróbki w instalacji.

Osobiście zawsze stosuję YTKSY i jeszcze się nie zawiodłem. Z płaskim zawsze są jakieś problemy przy dłużysz odcinkach i wprowadza większe tłumienie. Oczywiście wszystko zależy od parametrów linii i prędkości z jakiej korzysta klient po ADSL-u.

Wszystko już się wyjaśniło, kolega przyniósł swój router do sprawdzenia, podłączyłem na miejsce swojego i okazało się ze prędkość jest 4mb czyli kabel jest w 100% sprawny, coś musi być z moim routerem nie tak, ale już sobie poradzę z nim :slight_smile:
Szkoda że jeden ani drugi technik nie powiedział że istnieje taki kabel jak YTKSY, nie musiał bym kombinować przeprowadzając kabel UPT i do tego kombinować wsadzając dwie żyły do wtyku RJ11, których kabel z wtykami wygląda jak prowizorka :smiley: no cóż nie będę wymieniał znów kabla jaki jest taki będzie aż się uszkodzi na tyle że trzeba będzie wymienić.
Dzięki wam że powiedzieliście że istnieje taki kabel YTKSY w przyszłości na pewno się przyda taka informacja :slight_smile:

Nie musisz wymieniać kabla. Jeśli już ułożyleś kabel UTP, to zakończ go gniazdem. Z gniazda już możesz wtedy połączyć router kablem o mniejszej ilości par niż UTP. Poza tym gdyby uszkodziła Ci się któraś z par, masz zawsze możliwość zmienić na inną parę. Ważne, abyś nie rozparowywał tego kabla, bo to też wpływa na jakość sygnału.