Mesh w domu - czy będzie działać "po kablu"?

Mam obecnie Archer C6 V2 oraz (starszy) router ASUS'a. Obecnie jeden z nich robi za AP, drugi za router. AP, jak można się domyślić, jest po kablu.

Tu pytanie: z tego co widzę, to Mesh jest (chyba) tylko dla "expanderów" wifi? Czy też może gdybym nabył drugi router TP-Link i zastąpił nim ASUS'a to mógłbym zrobić sobie mesh korzystając z jednego router'a w trybie "access point"?

Choć nie jest to krytyczny problem, to jednak obecnie "roaming" między routerami na komórkach / tabletach jest zauważalny i czasem nieco irytujący. Fajnie by było, gdyby te urządzenia widziały jedną sieć o mocnym sygnale zamiast kilku sieci o różnych mocach. Ale też nie chcę inwestować w expandery jeżeli mam okablowanie (jako takie, ale jednak jest)...

Teoretycznie możesz dopasować jakiś router, który ma obsługę 802.11r (r pewnie od słowa roaming), ale muszą się dogadać w kwestii tego protokołu, nie sprawdzałem jak wygląda wsparcie dla tego "trybu pracy". Jak kupisz zestaw gotowy z obsługą tego protokołu to powinno to działać od ręki bez kombinowania. Urządzenia nieznanych sobie marek nie muszą ze sobą współpracować bez problemów.

Akurat nie miałem na myśli łączenia routerów od różnych producentów - domyślam się, że z obsługą tego może być... różnie. Raczej miałem na myśli zastąpienie ASUSa kolejnym TP-Linkiem (np. kolejnym Archer C6 albo C7). Tu właśnie pytanie, czy takie dwa router'y TP-Link'a były by wstanie spełnić ten wymóg, czy też w przypadku TP-Link tylko epxandery wchodzą w grę?

A czy którykolwiek z tych nieMESHowych obsługuje 802.11r? Obstawiam, że na fabrycznym firmware to raczej nie, ale przyznam się nie sprawdzałem.
"Ekspandery" to także same w sobie nie, o ile nie są z góry odpowiednio zrobione.

OK, chyba wciąż się nie rozumiemy - bo Ty mówisz o urządzeniach innych niż mesh. Ja mówię o urządzeniach TYLKO mesh. Być może moje pytanie jest na tyle banalne, że zbija z tropu? :wink:

Z tego co czytam na stronie TP-Link o ich urządzeniach Mesh, to (CHYBA) chodzi głównie o expandery, tzn. router + expander combo.

Archer C6, wedle dokumentacji, wspiera tę technologię mesh od TP-Link. Tylko mnie właśnie interesuje, czy to zadziała tylko z ekspanderami czy kolejnym routerem typu Archer C6 (lub C7) podłączonym po kablu? No i, może dla pewności, czy właśnie ta technologia mesh to właśnie implementacja roamingu o którym oryginalnie była mowa...?

No to mniej więcej zrozumiałem.

  1. Nie wiem, czy zadziała 802.11r z innym routerem, który li tylko obsługuje MESHa TP-Linka. Być może nie jest to opisane nawet przez TP-Linka nigdzie.
  2. MESH to nazwa wytrych połączenia kilku technologii, w tym właśnie opcjonalnie 802.11r i dosyłu przez WiFi na kolejnym paśmie i radiu - stąd lepsze końcówki MESHowe mają właśnie po 3 radia - 2 na rozsył lokalny po 2,4 oraz 5 GHz, a kolejne do obsługi dosyłu. Główną funkcjonalnością MESHa jest przy tym opakowanie wszystkiego w łatwe do podania interfejsy dla niedoświadczonego klienta.
1 polubienie