Mam problem z siecią od sąsiada

Na wstępie dodam że jestem samoukiem googlowym więc prosił bym o wyrozumiałość
Mój sąsiad mieszka 200 metrów ode mnie i ma router w oknie z neostradą 1gb , bez żadnej anteny nadawczej . Pierwszy router miałem wcześniej na parapecie na oknie , ale zaczęło ciągle mulić choć wcześniej chodziło dobrze , odbierał wifi od sąsiada i przekazywał dalej na dom .
Postanowiłem zrobić to na dwóch routerach .
Więc pierwszy router dałem na strych i podpiąłem antenę panelową , bo miałem starą od wcześniejszego dostawcy internetowego radiowego .
Myślałem że sygnał się poprawi ale jest taki sam 47 % a kiedyś na parapecie miałem sam router na dwóch zwykłych antenach nawet 57% siły sygnału miałem

Dalej drugi router podpiąłem w domu ze strychu od pierwszego routera skrętką , i po długim motaniu się jakoś zaczęło działać , choć troche mulasto ten internet chodzi , nie wiem czy ta antena jest dobra , i czy dobrze skonfigurowałem ?

Na koniec zrobiłem test prędkości i jest taki ...

Co radzicie , bo teraz to chodzi , ale jak krew z nosa .

Co radzicie , bo teraz to chodzi , ale jak krew z nosa .
Zastosowanie dedykowanych urządzeń w obudowach CPE (zewnętrznych) - https://tplinkforum.pl/t/przykladowa-koncepcja-zewnetrznego-mostu-bezprzewodowego/5423 Przy rozwiązaniach "parapetowych" sam widzisz co się dzieje. Polecam TP-link lub Ubiquiti.

Dziękuje za szybką pomoc i odpowiedź , ale sąsiad się nie zgodzi na antenę nadawczą , bo ma świeżo pomalowany dom i jedyne na co mi pozwala to korzystanie z jego sieci wifi .
Może ta antena jest do kitu i coś innego powinienem zastosować ?

Do "kitu" jest już to że sąsiad ma antenę dookólna i to wewnątrz budynku.

No tak widz to choć wcześniej chodziło to nieźle . A tą konfiguracje dobrze zrobiłem na chłopski rozum ?

Chyba nie napisałeś co to za modele urządzeń. Jeżeli urządzenie ma dwie anteny to wymieniając jedną robisz mu "krzywdę" bo rozjeżdża się praca w trybie MIMO i to jest duży błąd. Radio na odbiorniku skonfiguruj bez trybu N i szerokość pasma 20MHz.

Pytasz o router sąsiada ? Ma taki
TD-W8901G
Tak naprawdę właśnie zaczęło psuć po konfiguracji jego routera bo był wyłączony dłuższy czas i wszytko padło i konfigurowałem go od nowa

Nie pytam o konfigurację twojego routera/odbiornika. Z urządzeniem sąsiada i tak nic nie zrobisz, chyba że zmienisz kanał nadawania.

A juz rozumiem no fakt zostawiłem go na strychu na dwóch antenach . Wiec mam tamtą małą odpiąć ?

Anteny w takim urządzeniu muszą pracować synchronicznie (równolegle) a ty wymienjąc jedną zaburzasz wszystko. Takie urządzeni nie nadaje się to pracy jako odbiornik z różnymi antenami.

Pierwszy router na strychu to Tl-WR841N/NDv5
A drugi router w domu to
TP-Link TL-MR3420 v2

Rozumiem Cię i bardzo Ci dziękuje za pomoc więc powiedz jak możesz jeszcze co mam zrobić ?

Pisałem co do konfiguracji odbiornika (WR841ND), wymień anteny na dwie takie same, jak już. Niestety nic nie mogę zagwarantować na 100% bo to rozwiązanie "parapetowe".
W swoim drugim poście opisałem jak to powinno wyglądać. Fizyki niestety nie oszukasz.

Zmieniłem jak pisałeś , a jeśli odkręce ta mała antenę to też coś da ?
Może powinienem kupić lepszą antenę ?
Może coś polecisz ?

Obydwie anteny powinny być identyczne o takim samym zysku i kącie promieniowaniu. Tak naprawdę powinny być oryginalne bo tak zaprojektowane jest urządzenia.

Czyli co inny router ?

Ja już się wypowiedziałem w temacie, zakup nowego routera nic nie da skoro sygnał od sąsiada jest słaby i rozproszony. Możesz u siebie spróbować z CPE na zewnątrz skierowany na sąsiada. Zakup np. WA5210g czy Loco M2 ale gwarancji nikt ci nie da.

Ok dziękuje Ci bardzo za pomoc pozdrawiam serdecznie , miłej niedzieli

Jeszcze jedno chciałem zapytać , co do mojej instalacji ?
Co jakiś czas , raz na kilka dni internet się rozłacza na 1 routerze i po resecie z pradu działa .
Czym to może być spowodowane ?

Trochę mało szczegółów żeby coś powiedzieć konkretnie.