Malutka sieć na kilka urządzeń w malutkiej firmie

Witam.
W sumie nie ogarniam się za bardzo w sieciowych rozwiązaniach i potrzebuję Waszej pomocy. Tyle co konfiguracja routera, czy zagnieść RJ-ki daję radę :slight_smile:
Na tą chwilę sieć wygląda tak:

Działa stabilnie, nic się nie wiesza, nic nie wyrzuca. Ale działa wolno, szczególnie gdy naraz pracuje się na komputerach z dostępem do bazy danych. Wcześniej działało to bardziej stabilnie bez drukarek sieciowych, same komputery spięte po LAN. Ale doszły drukarki, doszedł MacBook z kapsułą do archiwizacji danych i się pozmieniało.
Generalnie jest potrzeba spiąć wszystko w LAN (chyba :slight_smile: ), a staruszek TP-Link ma tylko 4 wyjścia.
Czyli:
1 - MacBook z Win do obsługi klientów, ip ustawione na sztywno
2 - PC 2 z Bazą danych + też obsługa klientów (karta LAN 10/100/1000) ip ustawione na sztywno
3 - PC 3 do obsługi klientów (karta LAN 10/100/1000) ip ustawione na sztywno
4 - Terminal płatniczy
5 - Drukarka Brother HL-2250N
6 - Drukarka Brother HL-5350DN
7 - Drukarka Brother DCP-L2560DW (po LAN działa szybciej niż po WiFi)
8 - Kapsuła Apple tylko do archiwizacji danych z Macbooka w razie gdyby padł (wyjścia LAN raz działają raz nie, więc są nieużywane reszta pracuje OK)
+
na WiFi wiszą dwa iPady i kilka telefonów, które też generują pewnie ruch w sieci, bo aktualizacje jakieś idą itp.
Łącze Multimedii póki co jest na max wykupione, bo nie ma światłowodu w budynku i długo nie będzie :slight_smile: Więc jest tylko 6 mega, zresztą szybszego nie potrzeba.
Czy wystarczy do TP-Linka TL-WR543G dołożyć switch np. na 8 czy 16 portów taki 10/100/1000, spiąć wszystko razem i stary router sobie ustali DHCP dla każdego urządzenia ? Nie zależy mi na jakimś zarządzaniu ruchem w sieci, oprócz przypisania stałego IP dla karty MAC w routerze do każdego z trzech komputerów, dostępu do tego też nikt obcy nie dostaje. Ważne, żeby 3 komputery łączące się między sobą korzystając z bazy danych pracowały szybko i bardzo stabilnie.
A może wyrzucić tego TP-Linka starego i coś innego kupić - szybszego, chociażby ze względu na mnogość urządzeń korzystających z WiFi jednocześnie ?

Jak już modernizować sieć to wywal tego staruszka i popatrz na routery z rodziny archer, oczywiście switch obowiązkowo.

Witam. Dzięki za podpowiedź.
Chodzi o takie coś ? :
http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-9_Archer-C9.html
lub
http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-9_Archer-C7.html
I tu nasuwa się pytanie - na ile taki router jest stabilny. Nie ukrywam, że bardziej niż na bajerach zależy mi na stabilności, wolę więcej zapłacić, mieć mniej wodotrysków, a żeby to chodziło bez restartów, czy innej ingerencji na którą nie ma czasu w firmie. Czy np. jeżeli urządzenia połączone przez WiFi będą pobierać więcej danych z sieci, to czy cała sieć nie zwolni ? Bo tymi routerami chyba nie ma możliwości ustalić kto więcej a kto mniej danych pobiera z sieci ?
Może lepiej wybrać takie coś :
http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-4909_TL-ER604W.html
z późniejszą możliwością dopasowania priorytetów kto i co pobiera, żeby baza danych pomiędzy komputerami zawsze pracowała na 100% wydajności urządzeń, a reszta podpiętych nie wchodziła w prędkość. Laikiem jestem - proszę o wyrozumiałość :slight_smile:
Oczywiście do kompletu taki switch będzie ok ?
http://www.tp-link.com.pl/products/details/cat-42_TL-SG1016D.html#overview
Na 16 portów, bo nie wiadomo jakie potrzeby za rok czy dwa wynikną i ile portów będzie jeszcze potrzebnych.
Dzięki za sugestie.

Z rodziny Archera polecić mogę tego drugiego, mam i używam na co dzień. Jak na razie obywa się bez resetów. Oczywiście te urządzenia są typowo SOHO. Wymienione poniżej przez ciebie nadają się jak najbardziej do zadań w małych firmach.