Maksymalne prędkości 20Mhz, 40Mhz oraz 80Mhz

Witam! Tak jak wyżej, jakie są maksymalne prędkości dla 20Mhz, 40Mhz oraz 80Mhz? W standardzie 802.11ac, oczywiście. :wink:

Powinno wystarczyć:

Mógłbyś dokładnie wyjaśnić co znaczą poszczególne rzeczy w tej tabelce? Chodzi mi np. "Ilość strumieni".

Ilość wysyłanych przez router (punkt dostępowy) a potem odbieranych przez kartę przewodową osobnych pasm z danymi. Punkt dostępowy je rozdziela a karta (odbiornik) je sumuje. Związana jest z tym ilość anten w jakie wyposażone są nadajnik i odbiornik.
Poczytaj sobie o standardzie MIMO (Multiple Input Multiple Output) jest tego mnóstwo w sieci.

Data rate to jest ta wartość, co deklarują producenci, czyli maksimum, tak? A modulacja i kodowanie?

Taką jak widzisz na pudełku wraz z wszystkimi danymi które składają się na transmisję bezprzewodową (kodowanie, inne dane potrzebne to połączenia), obok masz realną przepustowość jaką możesz osiągnąć.

Poszukaj w sieci bo to raczej materiał na duży wykład a nie na krótki post na forum.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Modulacja_QAM]https://pl.wikipedia.org/wiki/Modulacja_QAM

Z tego co widzę, jeszcze za młody jestem na to, co jest tam napisane. Trudno, dzięki za pomoc! :slight_smile:

Musiał byś się troszkę zagłębić w teorię fal radiowych, rodzaje modulacji, rozchodzenie się fal radiowych, częstotliwości, przesyłanie danych cyfrowych itd.

no ja bym dodał jeszcze swoje 3 grosze - te wartości po prawej to tylko w idealnych warunkach
w rzeczywistości będą niemal na pewno mniejsze lub znacznie mniejsze
zaszumienie, zakłócenia itd. potrafią je sporo zredukować,
to samo dotyczy stosunkowo niskiego poziomu sygnału (gdy musi przenikać przez przeszkody)
dodatkowo nie każde urządzenie jest odpowiednio zaprojektowane
tu niech za sztandarowe posłużą przykłady

  1. TL-WRD3500 (model sprzed 4-5 lat), który miał radio "n600" i równocześnie switcha Ethernet 100Mbps, co chyba było podstawową przyczyną dla której ten model nie spotkał się z entuzjastycznym odbiorem (chociaż używałem go w swoim czasie i był zupełnie wystarczający do swojego zastosowania)
  2. jak dotąd wszystkie modele routerów Xiaomi (włącznie z najnowszym na dziś "Mi WiFi Router 3" reklamowany jako "ac1200"), posiadają poty Ethernet 100Mbps co oczywiście musi ograniczyć ewentualne osiągi WiFi skoro po kablu nie dostanie danych z odpowiednią prędkością, bo przecież komunikacja w domowej sieci nie odbywa się w głównej mierze między klientami bezprzewodowymi