LTE na usb w TL-MR3020/TL-MR3420 połączyć z TL WDR3600 w jedną sieć

Witam
Proszę o pomoc w konfiguracji bo już się zaczynam gubić.

Docelowo jest kilka urządzeń:

  1. 1-3 komputerów po lanie
  2. drukarka sieciowa
  3. skaner po lanie albo wifi
  4. dysk sieciowy i najlepiej aby był wydajny czyli podpięcie pod usb odpada z uwagi na niskie transfery - czyli też raczej lan.
  5. łączność ze światem zapewnia ZTE mf821 czyli dongiel LTE po usb >> Polkomtel ( Plus GSM ) .

Z uwagi na to, że żaden z gigabitowych routerów nie ma pełnego fabrycznego wsparcia dla tego modemu - chyba że z zewnętrznym oprogramowaniem ale tu boje się, że to jednak nie zadziała poprawnie a na to sobie pozwolić nie mogę... Więc pomysł na stworzenie sensownej sieci jest taki:

  1. router TL-MR3020 albo TL-MR342 v2 z podpiętym ZTE mf821 [fabrycznie ma wsparcie] który będzie przyjmował na siebie sieć i rozdzielał ją dalej..
  2. router TL WDR3600 - przyjmuje na siebie komputery, drukarkę, dysk i skaner
  3. względnie jakiś switch - przy TL-MR3420 będzie chyba zbędny

Teraz jak ja to widzę podpięte:
OPCJA 1.
ZTE mf821 TL-MR3020 <LAN max 100mbps> TL WDR3600 <LAN 1gbps> komputer 1/2/3 + dysk i dalsza część na ewentualnym switchu 1gbps
OPCJA 2
ZTE mf821 TL-MR3420 TL WDR3600:
TL-MR3420 <LAN max 100mbps> drukarka sieciowa, skaner sieciowy i ewentualnie jakiś gościnny komputer albo na wifi
TL WDR3600 <LAN 1gbps> komputer 1/2, dysk sieciowy
Teraz pytania są takie:

A. Czy wszystko podpięte pod 1gbps będzie działało na ile fabryka dała czy będzie dostosowywać się do TL-MR3020 albo TL-MR342 v2 i max 100mbps? Specjalnie tak rozkładam aby 1/2 komputer i dysk był na 1gbps a cała reszta może być ograniczona do 100mbps bo tam czy będzie szybciej czy wolniej wielkiej różnicy nie ma. Tylko czy tak to będzie wydajnościowo pewności nie mam.

B. Jak teraz to wszystko podpiąć oraz poustawiać w routerach aby miało to ręce i nogi? Zakładam, że nie ma sensu robić sieci zewnętrznej na TL-MR3020/TL-MR3420 i wewnętrznej na TL WDR3600 skoro mogą się uzupełniać i jeszcze wykorzystać porty lanowe w TL-MR342... tylko czy to zadziała?

C. Jakim kablem połączyć TL-MR3420 i TL WDR3600?
Zakładając, że jednak zakupiłbym opcje 2 czyli TL-MR3420 i TL WDR3600. To jak to podpiąć?
ZTE mf821 TL-MR3420 [LAN> <WAN] TL WDR3600
czy może
ZTE mf821 TL-MR3420 [LAN> <LAN] TL WDR3600
Zostaje tylko pytanie jak ustawić na TL-MR3420 IP, zakresy IP, DHCP i wifi... a jak na TL-MR3420 IP, zakresy IP, DHCP i wifi... co włączyć co wyłączyć aby wszystko działało optymalnie? Bo przy TL-MR3020 jest wsjo rawno- dostarcza sieć i drugi router nic nie obchodzi co robi pierwszy i co tam jest podpięte. Ale do większej ilości sprzętu były potrzebny osobny switch. Przy TL-MR3420 można jeszcze spróbować wykorzystać porty do drukarki czy skanera i awaryjnie dla trzeciego komputera.

Przeczytałem kilka opisów i mam już kompletny mętlik w głowie a sprzętu jeszcze przed sobą nie mam aby sprawdzić i się bawić... Dopiero jestem przed zakupami stąd pytanie czy to zadziała tak jak myślę. Bo stosunek koszt do wydajności jaką przewiduję wychodzi pozytywny.

Ideałem byłby gigabitowy router z funkcjonalnym 3G/4G ale nie ma, po prostu takich nie ma. Jak już jakiś znalazłem ze wsparciem to nie ma serwera druku albo jeszcze coś kuleje. Stąd takie kombinowanie jak słoń pod górę... To zestawienie dwóch routerów wydaje się mi optymalne cenowo i wydajnościowo ale tylko pod warunkiem, że będzie to działało tak jak myślę.

Będę wdzięczny za każdą pomoc za którą z góry dziękuję.
Pozdrawiam i miłego dnia:)

Ja bym nie mieszał zbyt dużo urzadzeń. Kupil bym tylko tego[quote="bzdziu, post:1, topic:5532"]żaden z gigabitowych routerów nie ma pełnego fabrycznego wsparcia dla tego modemu - chyba że z zewnętrznym oprogramowaniem ale tu boje się, że to jednak nie zadziała poprawnie a na to sobie pozwolić nie mogę...[/quote]
Zadziała lepiej niż na oryginalnym softcie. Do tego w WDR3600 jest mocniejsze USB a nawet są to dwa porty ( modem i drukarka). 4 portowy a nawet i 5 portowy gigabitowy switch ( przez zmianę portu WAN do LAN) który obsłuży wszystkie Twoje urządzenia.
Na oryginalnym sofcie musisz mieć router 3G i jego wpinasz do switcha z WDR3600. Urządzenia wpięte do 3600 będą działać po gigabicie ( 3 urządzenia). Reszta urządzeń podłączonych do MR będzie tylko na 100Mbit.

Przyznam się, że rozważałem tą opcję jako pierwszą bo wydaję się być to świetny sprzęt w dobrej cenie i jeszcze daje opcję zmiany oprogramowania. Ale bardzo obawiam się tylko dwóch rzeczy. Pierwsza, że nie mam na 100% pewności, że zadziałają ze sobą ZTE mf821 LTE w Plusie i TL WDR3600 na zewnętrznym oprogramowaniu. Nie widziałem listy zgodności dla modemów przy zewnętrznym oprogramowaniu stąd nie mam pewności i wolałbym uniknąć problemów. Musi to działać w małym biurze bez żadnych problemów stąd musi być na 100% stabilne. Druga rzeczy to obawa, że w przypadku awarii routera z wgranym zewnętrznym oprogramowaniem pewnie mogłyby być problem z gwarancją... Na te rzeczy patrzę gdyż wolałbym uniknąć problemów. Może wydam więcej ale jest jakaś gwarancja że bez problemów by to działało.
Chyba, że gdzieś można sprawdzić, że taki duet zadziała i działa to w 100% stabilnie... Wtedy faktycznie uprości to temat i miast routera 3g można by kupić jakiś zapasowy switch gigabitowy już pod dodatkowe urządzenia na przyszłość. Także uprościłoby to konfigurację...

Co do samej konfiguracji duetu routerów, czy dobrze sobie to rozpisałem?
LAN
R1:
IP 192.168.1.1 /255.255.255.0
DHCP włączone
192.168.1.100- 200
R2:
IP 192.168.1.2 /255.255.255.0
DHCP wyłączone
WIFI dla obu takie samo SSID, różne kanały.
Połączenie zwykłym kablem do portów LAN1 R1 i LAN1 R2. WANu nie ruszam. Krosowanego kabla nie ma potrzeby używać...
Jakieś dodatkowe ustawienia są potrzebne? Rozumiem też, że wszystkie urządzenia ustawiam tylko i wyłącznie w R1 - IP, ograniczenia wg mac. Ale co z urządzeniami podpiętymi do usb na R2?

Proszę bardzo działa z OpenWRT -
http://eko.one.pl/?p=openwrt-modemylte

Muszę przyznać, że przekonaliście mnie do przetestowania. W ostateczności zawsze można wrócić do tematu duetu routerów i kupić drugi.
Dziękuję za pomoc i gdybym miał z czymś jeszcze problemy pozwolę sobie odświeżyć temat. Jeszcze raz dziękuję i życzę miłego wieczoru :slight_smile:

Nie widzę problemu po to tu jesteśmy. Pozdrawiam!