Livebox Business 500A + TL-WA801ND

Hej, zostałem tu skierowany z innego forum, więc zamiast pisać od nowa - pozwolę sobie skopiować to, co napisałem na tamtym forum :wink:

Witam,
Mam liveboxa takiego jak w temacie i 2 Access Pointy TP Link WA801ND. Moim celem jest zwiększenie zasięgu wifi, dlatego oba urządzenia będą pracować jako repeatery. Przeprowadzam konfigurację należycie, tj zmieniam IP i bramę kolejno na losowy adres 10.0.0.x i 10.0.0.1, następnie wyszukuje sieć którą chcę rozprzestrzenić, wpisuje jej hasło dostępu, wyłączam DHCP, ustawiam zakres IP od 10.0.0.100 do 10.0.0.199 i tyle, czyli wszystko jest jak trzeba. Mimo to po zatwierdzeniu zmian i ponownym uruchomieniu sprzętu zaczynają się komplikacje. Sieć jest widoczna ale nie da się z nią połączyć z żadnego urządzenia. Problem ten wynika na pewno z konfliktów IP przez DHCP po stronie liveboxa. Pytanie brzmi zatem, co powinienem zmienić po stronie liveboxa lub do kogo powinienem ewentualnie dzwonić w sprawie odblokowania jakichś ichniejszych blokad jeśli owe w ogóle istnieją? Czy może przy liveboxie jest coś, o czym nie wiem, a powinno być ustawione inaczej niż w przypadku innych tego typu urządzeń?

Mam do objęcia całkiem spory obszar, nie mogę podpiąć 2 AP kablami, bo nie mam możliwości ich pociągnąć, a żeby stały wszystkie w jednym miejscu to kompletny bezsens. W taki sam sposób skonfigurowałem u siebie w domu te dwa repeatery we współpracy z TP Link WR1043ND i działa jak ta lala. Problem musi być po stronie liveboxa.
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam!

Niestety Livebox wykazuje problemy z przekazywaniem DHCP przez repeater

Pomysł z zastosowaniem dwóch repeaterów podłączonych jeden do drugiego nie jest dobrym pomysłem. Każdy zwolni sieć i będzie miał negatywny wpływ na stabilność sieci (degradacja jakości sygnału). Polecam zastanowić się nad transmiterami PLC.

Nikt nie mówi o rozszerzeniu jednego przez drugiego, Żalbox stoi po środku, jeden repeater na lewo i drugi na prawo. Mam do objęcia łącznie ~5000m2 kolejno na trzech kondygnacjach, więc chyba sam rozumiesz, co mogę sobie zrobić z transmiterami :slight_smile:

Nie masz możliwości położenia okablowania? Co to w ogóle za powierzchnia? Ilu przewidujesz użytkowników?

Właściciel hotelu-restauracji obudził się z ręką w nocniku i niestety nie ma możliwości okablowania. Budynek zbudowany został 3 lata temu. Użytkownicy to maksymalnie 25 klientów w tym samym czasie, z czego 2 komputery firmowe typu dla księgowej

Pomyślał bym o transmiterach PLC i punktach dostępowych na pietrach. Moim zdaniem rozwiązanie z repeaterami będzie kuleć na takiej powierzchni.

Tylko transmitery PLC. Działa to nawet na różnych fazach, choć wtedy z małą prędkością (księgowej wystarczy, o ile nie buszuje na YT). Na jednej fazie działa dobrze.

Trzeba przejrzeć instalację elektryczną bo pewnie w takim hotelu jest to podzielone ale wszystko jest do zrobienia. Wystarczy chwilę pomyśleć no i mieć o tym jakiekolwiek pojęcie.

Mam jeszcze router WR941ND v5.1 (jeśli dobrze pamiętam, nie mam go pod ręką, ale na pewno V5 na którym nie zadziała DD-WRT, bo ma nowszy soft), może jakiś pomysł jak go wykorzystać? Sprawa się strasznie komplikuje. Jeśli dobrze rozumiem, to najlepszym rozwiązaniem jest PLC + AP na każdym piętrze? Póki co to błądzę jak dziecko we mgle, kończą mi się pomysły i cierpliwość. Gdyby nie ten Żalbox od Telekompromitacji, to podejrzewam, że sprawa zostałaby zamknięta podczas 2 wizyt u gościa, a nie 6 jak dotychczas...

Takie są uroki zawodu instalatora, trzeba liczyć się z utrudnieniami a czasami trzeba pokombinować i pomyśleć, myślę że odpowiednio jesteś wynagradzany przez inwestora.
Dla mnie instalacja przewodowa to podstawa w takich budynkach. Repeater możesz założyć sobie w mieszkaniu lub małym domu a nie na takiej powierzchni i tylu użytkownikach.

Tłumaczymy, że bezprzewodowo nie da rady, bo Livebox nie potrafi bezproblemowo działać z repeaterami.
Albo podpinasz kable do LB i ciągniesz je po piętrach zakładając na końcach AccessPointy ( lub routery w trybie AP)
Albo do LB podpinasz kablem jedno PLC i na piętrach stawiasz kolejne PLC z wbudowanym WiFi lub bez WiFI, do których podłączasz co chcesz: AccessPointy, swiche, routery, czy gołe kompy.

Jesteście w stanie polecić konkretny, sprawdzony sprzęt? PLC jak i AP oczywiście

Co do PLC to każdy TP-Linkowy się sprawdza a wszystko zależy od instalacji elektrycznej w budynku. Do 30 czerwca trwa jeszcze promocja -
http://www.kontaktzinternetem.pl/
Co do access pointów to TP-link z serii EAP lub firma Ubiquiti i seria UniFi w zależności od potrzeb i budżetu. No chyba że z górnej półki sprzęt Cisco z serii Aironet

Śliczne dzięki. A co do LB 500A, to jak wedrzeć się do bardziej zaawansowanych ustawień? Tylko wiersz poleceń zostaje? Bo webadmin nie ma żadnego rozszerzenia w jego przypadku

Niestety nie mam doświadczeń z tym urządzeniem. Poszukaj w sieci.

Chyba nikt nie ma doświadczeń, bo nie znalazłem KOMPLETNIE NIC odnośnie tego, konkretnego urządzenia. Jest wszystko o LB 1.0 i 2.0, a ten skurczybyk nijak się do nich ma.

No twój to raczej DSL-owe rozwiązanie od Orange ze stałym IP a LB 1 czy 2 to jednak Neostrada.

Dobra, jakoś sobie z tym poradzę. Pozostaje kwestia rozciągnięcia WiFi w promieniu 30-35 metrów. Na drodze fal wiele pokojów, podejrzewam, że tak, czy siak będzie trzeba wzmocnić gdzieś po drodze na korytarzu.

Uważał bym z takimi zlecaniami bo inwestor zawsze może być niezadowolony. Czekamy na info czy coś ciekawego wymyśliłeś i jak to działa.

Najbardziej bawi mnie fakt, że inwestor sam stawiał cały budynek, bo jego główną działalnością jest duża firma budowlano-wykończeniowa, a hotel i restaurację postawił żeby zapewnić pracę żonie i dwóm córkom :slight_smile: Nie wiem, w którym momencie chłop się zorientował, że w takich miejscach wypadałoby mieć dostęp do internetu w zakresie całego budynku i przynajmniej części obszaru ogródka z parasolami, ale wydawało mi się, że taka osoba powinna umieć zaplanować wszelkie ewentualności i za wczasu ciągnąć odpowiednie druty, zamiast kuć potem w gotowych ścianach :wink: co najlepsze - z satelitą był w stanie się na tyle doinformować, aby zamontować multiswitche i dociągnąć kable do gniazdek abonenckich w każdym pomieszczeniu. Po prostu nie wiem jak to całe zajście określić? Niekompetencja, głupota, wypadek przy pracy? Mniejsza o to, z racji tego, że on spartolił - ja mam szansę na pieniądz, więc trzeba działać :slight_smile: