Liczba kanałów 5Ghz

Witam! Dzisiaj zakupiłem router TP-Link Archer C8.
Przy konfiguracji WiFi 5Ghz zauważyłem, że dostępne są tylko 4 kanały: 36, 40, 44, 48.
Jednak, przecież są jeszcze kanały aż do 64! Tylko czemu nie mam możliwości ich wyboru?

Blokada regionalna.
Jako że archer C8 jest urządzeniem "domowym" a nie zewnętrznym to nie posiada odblokowanych kanałów zewnętrznych dla polski. Spróbuj użyć innego regionu.

A czy ustawienie innego regionu np. US, nie wiąże się z żadnymi komplikacjami?

Teoretycznie powinieneś ustawić region tak aby dostosować się do przepisów które obowiązują w danym kraju, jednak nie spotkałem się jeszcze aby ktoś został ukarany za niestosowanie się do tego.

OK, dzięki za odpowiedź. Czyli bezpiecznie mogę zmienić ten region?
I czy jest sens ustawiać szerokość kanału na 80Mhz przy łączu 150/20? Mam ustawione 802.11ac.

Oczywiście że jest sens. Pasmo AC jest bardziej do szybkości niż do zasięgu, choć na szerokości 40MHz powinieneś już dać rady osiągnąć pełną prędkość swojego łącza.

Przepraszam, że schodzę trochę off-topic, ale mam pytanie. Na jaki kanał ustawić router, gdy obok mnie jest sieć 5Ghz w standardzie N działająca na kanale 40+44? I czy warto w takiej sytuacji zmienić region na US?

Spróbować nie zaszkodzi. Kiedyś używałem kanałów ponad 140 a teraz jade na standardowym 36 i jakośproblemu nie ma. gdzieś w oddali mam jedną sieć ale na kanale zewnętrznym.

OK. Ja też na razie siedzę na 36 na paśmie 40Mhz. Jak ktoś zajmie mi kanały, to będę wiedzieć gdzie uciekać. :smiley: Dzięki!

trochę offtopic, ale mi się skojarzyło
czy po 2010 ktokolwiek słyszał o nałożeniu kar na użytkowników indywidualnych przez odpowiednią służbę (obecnie jest to UKE) za używanie zabronionych kanałów?
przez te kilka lat słyszałem tylko o jednym przypadku takiej kary (~ dwadzieścia kilka tysięcy zł) w woj. dolnośląskim i była ona za "lewą radiolinię", no i oczywiście dotyczyła firmy z sektora IT
jak przez mgłę pamiętam czasy PIR (czy też może już PAR ?) a wtedy jakoś było dość łatwo zaliczyć mandat, ale przeciez nie było WiFi
tak się zastanawiam czy teraz jest taka wykładnia:
"drodzy użytkownicy WiFi dostaliście za free w paśmie niechronionym, więc gotujcie się we własnym sosie" :smiley:

Tak to był PAR no ale było CB Radio przecież :slight_smile: