Liczba kanałów 5Ghz

(jasio77) #1

Witam! Dzisiaj zakupiłem router TP-Link Archer C8.
Przy konfiguracji WiFi 5Ghz zauważyłem, że dostępne są tylko 4 kanały: 36, 40, 44, 48.
Jednak, przecież są jeszcze kanały aż do 64! Tylko czemu nie mam możliwości ich wyboru?

(Heinz) #2

Blokada regionalna.
Jako że archer C8 jest urządzeniem "domowym" a nie zewnętrznym to nie posiada odblokowanych kanałów zewnętrznych dla polski. Spróbuj użyć innego regionu.

(jasio77) #3

A czy ustawienie innego regionu np. US, nie wiąże się z żadnymi komplikacjami?

(Heinz) #4

Teoretycznie powinieneś ustawić region tak aby dostosować się do przepisów które obowiązują w danym kraju, jednak nie spotkałem się jeszcze aby ktoś został ukarany za niestosowanie się do tego.

(jasio77) #5

OK, dzięki za odpowiedź. Czyli bezpiecznie mogę zmienić ten region?
I czy jest sens ustawiać szerokość kanału na 80Mhz przy łączu 150/20? Mam ustawione 802.11ac.

(Heinz) #6

Oczywiście że jest sens. Pasmo AC jest bardziej do szybkości niż do zasięgu, choć na szerokości 40MHz powinieneś już dać rady osiągnąć pełną prędkość swojego łącza.

(jasio77) #7

Przepraszam, że schodzę trochę off-topic, ale mam pytanie. Na jaki kanał ustawić router, gdy obok mnie jest sieć 5Ghz w standardzie N działająca na kanale 40+44? I czy warto w takiej sytuacji zmienić region na US?

(Heinz) #8

Spróbować nie zaszkodzi. Kiedyś używałem kanałów ponad 140 a teraz jade na standardowym 36 i jakośproblemu nie ma. gdzieś w oddali mam jedną sieć ale na kanale zewnętrznym.

(jasio77) #9

OK. Ja też na razie siedzę na 36 na paśmie 40Mhz. Jak ktoś zajmie mi kanały, to będę wiedzieć gdzie uciekać. :smiley: Dzięki!

(szopen) #10

trochę offtopic, ale mi się skojarzyło
czy po 2010 ktokolwiek słyszał o nałożeniu kar na użytkowników indywidualnych przez odpowiednią służbę (obecnie jest to UKE) za używanie zabronionych kanałów?
przez te kilka lat słyszałem tylko o jednym przypadku takiej kary (~ dwadzieścia kilka tysięcy zł) w woj. dolnośląskim i była ona za "lewą radiolinię", no i oczywiście dotyczyła firmy z sektora IT
jak przez mgłę pamiętam czasy PIR (czy też może już PAR ?) a wtedy jakoś było dość łatwo zaliczyć mandat, ale przeciez nie było WiFi
tak się zastanawiam czy teraz jest taka wykładnia:
"drodzy użytkownicy WiFi dostaliście za free w paśmie niechronionym, więc gotujcie się we własnym sosie" :smiley:

(Marcin) #11

Tak to był PAR no ale było CB Radio przecież :slight_smile: