Kontroler OC200 + 2 x SG3452P - rozłączające się switche

Witam. Mam problem z nowo zainstalowanymi switchami. Oba switche SG3452P zarządzane są przez kontroler Omada OC200. Jeden switch wpięty jest w UTM Stormshield SN310 do jednego portu, drugi switch do innego. Na obu switchach są VLAN, switche dodatkowo spięte są trunkiem. I dzieje się tak że po około 6 dniach prawidłowej pracy nagle jeden switch na kontrolerze ma status rozłączony. Nadal pracuje normalnie, ale widać że klienci przerzucają się na port trunkowy łączący oba switche. Później dzieje się tak, że kolejny switch robi to samo i nie wiem w czym jest problem, jeśli wszystko fajnie funkcjonuje te 6 dni. Proszę o poradę. Dołączam zrzuty widoku.

Dodam że widoczne działające 4 AP jak i kontroler wpięte są w właśnie w ten ,,niedziałający" switch. I wszystko dziej się po 6 dniach. ten drugi switch działa chwilę krócej, ale tez straci z obserwacji komunikację za jakieś kilka godzin.

To niestety typowy problem trudny do zdiagnozowania na szybko. Typowe przyczyny:

  • wada fabryczna jednego z elementów (switcha, czasem firmware)
  • wada zasilacza któregoś z elementów
  • zakłócenia w sieci (eth lub... zasilającej, od jakiś urządzeń np. stare pompy)
  • coś alternatywnego, co próbuje rekonfigurować switche

To od czego mogę zacząć. Zauważyłem że kilkanaście godzin przed switche przestają być widoczne np. przez przeglądarkę (brak storony inf. że switch jest zarządzany przez kontroler Omada, wtedy takżę brak widocznego hosta na UTM) po restarcie switcha już jest ok i jest widoczny w przeglądarce i host pojawia się na UTM.

Czy w domyślnym VLAN 1 (UG) mogę zmienić konfigurację na z Interfejs z VLAN 1 (zrzut poniżej) na po prostu VLAN 1 ? Na UTM mam zdefiniowany DHCP, DNS dla tej sieci bez VLAN.