Konfiguracja TD-W8980 pod 2 komputery

Witam
Przepraszam, jeśli ten temat jest często wałkowany, ale nie potrafię znaleźć odpowiedzi.
Mam wyżej wymieniony router, internet z neostrady(opcja do 20 mb), internet jest dostarczany

od routera do komputerów(dwóch) za pomocą przewodu z końcówkami RJ45.
Do routera jest dostarczany ze skrzynki internetowej oddalonej o jakieś 150m,
nie wiem jakim przewodem.

Gdy mój brat wyłączy kompa speedtest.tp.pl pokazuje że mam mniej więcej 13mb,
ale gdy obaj mamy kompy włączone różnie z tym bywa.
Chciałem podzielić transfer na 2 części, użyłem do tego program Netlimiter ustawiając odpowiednie ograniczenie, ale okazuje się, że ten program nie wystarcza. Gdy ja gram w gry online, a mój brat ogląda coś na youtube w HD
i zaczyna coś ściągać to programik nie ogranicza go tak jak powinien.
Gdy to zauważyłem próbowałem ustawić ograniczenie na routerze-192.168.1.1

nie ustawiłem

bo duże obrazki raczej nie będą poprawnie wyświetlone w poście
na początku ustawiłem by każdy miał chociaż po te 6 mega(mój net czasami dochodził do 18 mb,
więc nie wydawało mi się to zawyżonym transferem. Jako ip ustawione było 192.168.1.101(kompletnie nie byłem pewny czy jest poprawnie)
ale okazywało się, że mój brat jest ograniczany bardziej niż ja. Pomyślałem że pewnie ograniczam tylko jego więc wpisałem szeroki
zakres, który, jak sądziłem obejmuje też mojego kompa. Teraz ja mam neta gdzieś koło 6 mb a mój brat ma niższy.

Najbardziej intryguje mnie wpis na pierwszej stronie

Z tego co rozumiem na obrazku pokazane jest, że dociera do mnie transfer równy 19584 Kbps,
czyli teoretycznie powinienem móc podzielić go na, dajmy na to 9,5 mega na głowę,
ale nie wiem gdzie on mi znika. Może źle skonfigurowałem router?
Wifi mam wyłączone-nie używam.
Najbardziej mnie zastanawia czy to dostawca dostarcza niski transfer, czy to ja go gdzieś gubię.
Proszę o wasze porady, dziękuję.

Link na kartach sieciowych masz 100Mb/s lub 1Gb/s po podłączeniu kabla? Sprawdzałeś speedtest-em prędkość bez ograniczeń w Bandwith Control?
Myślę że problemem jest wartość uploadu która dość szybko się wysyca i powoduje niestabilności. Więc tu musisz coś podzielić.

To jest prędkość synchronizacji modemu ADSL z DSLam'em.
Wg Parametrow linii prędkość jest zaniżona pewnie przez nieodpowiednią lub niskiej jakości linię telefoniczną. Powinieneś mieć pełne 20Mbit (około 24000kbps synchronizacji)

Wg synchronizacji powinieneś mieć około 14-16Mbit/s na speedteście.
Wpisz do QoS prędkość total downsteram 14000 i upstream na 900 powinny się "pingi" poprawić.

jeśli o to chodzi to 1 Gb
Gdy wcześniej sprawdzałem prędkość bez ograniczeń pokazało jakieś 13 Mb.
Mój brat wyłączył teraz kompa. Przed chwilą sprawdziłem speedtest, jeszcze z włączonym bandwidth control, wynosił jakieś 4,7Mb down i 0,7 up.
Gdy chciałem sprawdzić czy mi się wyświetla 1 Gb czy 100 Mb przy okazji zauważyłem że komp wykrywa jakąś sieć,
to najprawdopodobniej była sieć od programu Oracle VM VirtualBox. Usunąłem go i włączyłem komputer ponownie.
Teraz speedtest pokazał to:

Chociaż wątpię by usunięcie tego programu cokolwiek dało.
Zaraz spróbuję ustawić to 14000 i 900, ale najpierw muszę to znaleźć :smiley:

Edit: Na jakiejś angielskiej stronie ktoś napisał, że ten router nie ma QoS. ?
Edit 2: Ok ustawiłem tak, jest dobrze?

Jaki adres mam ja, a jaki mój brat? ja jestem na pierwszym wejściu routera on na drugim
Poprosimy jednak obrazki zgodnie z regulaminem forum - Administrator

To jest prawda, to jest zarządzanie pasmem - Bandwith Control a nie QoS.

Odświeżam
Jaki adres IP mają użytkownicy tego routera? To które muszę wpisać w Bandwidth Control
Który protokół powinienem ustawić? ALL czy TCP?
Na jakiej zasadzie dzielony jest transfer na tym routerze, w przypadku gdy obaj użytkownicy
ściągają, pierwszy z prędkością 12Mb, drugi z prędkością 7 Mb, a cały możliwy transfer wynosi 14 Mb.
Czy wtedy transfer jest rozdzielany po równo, czyli obaj otrzymują po 7 Mb, czy użytkownik
o większym zapotrzebowaniu otrzymuje większy transfer?

Oczywiście że ALL bo UDP idą torrenty.

Najlepiej zrobić rezerwację w DHCP Reservation i dla tych adresów ustawić ograniczenie.

W teorii jest to dynamiczny podział czyli w zależności od potrzeb, niestety niektóre aplikacje (protokoły) sieciowe działają bardziej agresywnie (większa ilość połączeń) i przejmują większą część pasma.

Tu masz przykład podobnej konfiguracji: