Konfiguracja routera TL-WR841N - soft oryginalny czy Gargoyle

Witam
Mam w domu taką konfigurację:

  • internet z neostrady na pierwszym piętrze - tam mam podpięty do neta router adsl Zyxel i tam mam podpięty pod lan telewizor, dekoder nc+ i dodatkowo wypuszczony kabel lan na drugie piętro.
  • na drugim piętrze mam gniazdko oczywiście z kablem lan, do niego wpięty transmiter sieciowy zyxel - w drugim pokoju jest drugi transmiter, do niego podpięty mam router TL-WR841N z zainstalowanym najnowszym gargoylem. Router jest ustawiony w trybie: lan - brama sieciowa, a wifi jako AP.
    Do niego jest podpięty przez lan telewizor, multiroom a przez wifi laptop i inne urządzenia wifi (telefony).

Ostatnio strasznie zaczął zrywać internet. Stracił płynność. Czasami jest też tak, że system pokazuje, że połaczenie wifi , a w rzeczywistości go nie ma. Przeglądarka próbuje załadować stronę, ale nic z tego. Pomaga restart routera. Zastanawiam się, czy nie powinienem wrócić do oryginalnego oprogramowania. Albo może inaczej ustawić - może gdzieś się gryzą oba routery. Może powinienem ustawić TL-WR841N jako zwykły router i ustawić swoją wewnętrzną sieć z włączonym dhcp i o innej adresacji? Co lepiej zrobić?

Jeśli jakichś informacji brakuje do udzielenia pomocy - napiszcie to dołaczę. Z góry dziękuję za pomoc...

Jeśli możesz to namaluj to jak wszystko jest podłączone.

Witam
Poniżej rysunek.
Jakby było coś niejasne lub nieczytelne, dajcie znać.

Zastanawiam się czy powrót do oryginalnego softu i ustawienie TL-WR841N jako zwykłego routera, przypisanie mu adresacji z innej puli adresowej czyli generalnie pewna izolacja mojej sieci na drugim piętrze nie wzmocni i nie ustabilizuje działania. Ciekaw jestem tylko, czy będę miał wtedy dostęp przez sieć do innych komputerów znajdujących się w sieci głównej na pierwszym piętrze, chociaż jak sobie tak pomyślę, to kontaktuję się z nimi tak rzadko, że bez nich się obejdzie.

Spróbuj najpierw ustawienia jako Brama sieciowa, a w połączenie WAN wybierz wyłączone. Adres IP wpisz jakiś wolny z podsieci głównego routera( np 192.168.1.254 i w polu brama wpisz adres IP Zyxela (192.168.1.1) oraz dopisz adresy DNS od swojego operatora lub inne ( np z opendns lub google)
W Konfiguracja - DHCP ustaw zakres adresów IP na taki który nie będzie się pokrywał z zakresem DHCP ustawionym na zyxelu. ( np ustawienie zyxel to adresy 2-100, ustawienie tplinka 101-200)

Ale zostać na Gargoylu czy wrócić do oryginalnego softu.
Już tak właśnie mam:
Brama sieciowa
połączenie WAN wyłączone - tam mam wpięty kabel LAN z transmitera PLC z zyxela
brama ustawiona: adres zyxela 192.168.1.1
DNS: inne, czyli domyślne od ISP
Ale DHCP mam wyłączone, bo chciałem, żeby mój laptop i urządzenia miały adresy przypisane przez zyxela. Powinienem właczyć? Multiroom będzie widział główny dekoder?
Czy jeśli włączę DHCP to TL-WR841N będzie bramą i wszystko powinno teoretycznie działać stabilniej?
Mam jeszcze takie poboczne pytanie: do czego służy NAT. Kiedyś ustawiałem w zyxelu port z IP mojego laptopa do szybszego ściągania plików z netu, ale nie wiem czy to służy do tego

Nie. TP-Link nie będzie bramą, będzie tylko ustawiał adresy IP jeśli Zyxel nie da rady.

NAT musi być abyś mógł podłączyć więcej urządzeń pod jeden adres IP nadany przez operatora. Przekierowanie portów jest po to aby usługa wewnątrz natu była widoczna pod tym adresem zewnętrznym adresem IP.

Aha.
W zyxelu mam przypisane i zarezerwowane adresy IP i z tego co wiem, zyxel sobie radzi. Nie lepiej izolować moją sieć i zrobić o innej adresacji? Ale pewnie będę miał wtedy problem z multiroomem :frowning:
Ok. Spróbuję z tym DHCP. A jaki czas dzierżawy ustawić w routerze przy DHCP?

Multiroom na 99% padnie.

ten router ma z tyłu przycisk, gdy go klikniesz to powinno się wyłączyć wifi. Ponowne naciśnięcie włączy WiFi. Spróbuj poprostu "zrestartować samo WiFi. Możliwe że WiFi w tym routerze zaczyna się "sypać".

Tylko że sam router nie ma nawet roku...

Zyxela też mam restartować po włączeniu DHCP na tplinku? Pytam, bo po włączeniu DHCP mój laptop ma dalej adres IP z puli zyxela

Nie trzeba. Zyxel będzie głownie nadawał adresy jednak jeśli mu się to nie uda to zrobi to tplink.

To jest tylko kawałek chińskiej elektroniki. Niektóre dzialają po 10 lat inne nie uruchamiają się po wyjęciu z pudełka, ale od czego jest gwarancja.

Ok. Będziemy widzieć co się będzie działo.
Mam jeszcze ostatnie pytanie na tą chwilę:
połączenie wifi jest ustawione w trybie AP. Jest jeszcze opcja AP+WDS lub Ad Hoc. Co powinno być ustawione?

Powinno być AP.
AP+WDS jest do połączenia routerów w trybie WDS
Tryb AdHoc jest do łączenia "komputer - komputer" w tym przypadku nie nadaję się do niczego.

To cóż - w sumie nic nie zmieniłem - wszytko w miarę jest ok ustawione - poza tym DHCP. A może powrót do oryginalnego softu ustabilizuje pracę? Ale z tego co pamiętam on nie ma opcji AP dla wifi - tylko WDS co najwyżej

Możesz spróbowac oficjalnego softu. Wtedy musisz zmienić tylko adres IP urządzenia na taki który jest z podsieci głownego routera oraz wyłączyć lub odpowiednio ustawić DHCP.
Oczywiście musisz podłączyć kabel z PLC do portu LAN. Port WAN pomijasz.

Narazie powalczę na Gargoylu. Do tej pory sobie dobrze radził. Chociaż ostatnio zrywał i stąd moje posty. A jak już zaczął zrywać przy strumieniowym przesyłaniu filmu do TV, to już mnie poirytowało, że coś jest naprawdę nie teges...