Konfiguracja NetiaSpot + TP-LINK TD-W8951ND (WDS)

(gunter) #1

Witam wszystkich,
po kilku godzinach bezowocnych prób konfiguracji TP-LINK TD-W8951ND, aby zwiększał zasięg sieci bezprzewodowej, postawnowiłem napisać prośbę o pomoc.
Tytułem wstępu - posiadam router NetiaSpot i aby zwiększyć zasięg sieci bezprzewodowej w domu zakupiłem TP-LINK TD-W8951ND i chcę wykorzystać opcję WDS. Między routerami nie mam możliwości docelowo pociągnąć kabli, ale sprawdzałem testowo takie połączenie i wszystko działa, tzn. NetiaSpot nadaje swoją sieć i TPLink nadaje swoją sieć - w obu przypadkach działa dostęp do internetu.
Schody zaczęły się kiedy chciałem skonfigurować połączenie przez WDS.
Opierałem się na opisach:
http://www.tp-link.com.pl/FAQ-395.html - Jak skonfigurować tryb Client w urządzeniu TL-WR702N
http://www.tp-link.com.pl/faq-327.html - Jak wykorzystać funkcję bezprzewodowego mostu (WDS) do nawiązania połączenia między dwoma urządzeniami TD-W8961ND?
W obu przypadkach opis odnosił się do innych modeli, gdzie nie wszystkie opcje są dostępne w modelu przeze mnie posiadanym.
Chciałbym, aby wszystko działo w ten sposób: Netiaspot łączy się z Internetem + do niego bezprzewodowo łączą się urządzania (laptopy). TPLink poprzez WDS łączy się z Netiaspot + do niego bezprzewodowo i przewodowo łączą się urządzenia (konsola, telewizor). Chciałbym uniknąć statycznego ustawiania adresów IP na każdym urządzeniu (lepiej, aby ciągnął po DHCP).
W ostateczności mogę zrobić zamianę i jako urządzenie do podłączenia się do Internetu użyć TpLinka a Netiaspot do rozszerzenia zasięgu sieci, ale nie wiem czy jest to możliwe.
Jezeli to pomoze to moge wgrac alternatywny soft do Tplinka.
Poniżej opis konfiguracji:

1. Netiaspot
  • ustawienia standardowe dla WiFi
  • w menu Usługi -> Dystrybucja adresów IP -> Ustawienia DHCP dla LAN Bridge
    dla DHCP ograniczyłem pulę adresów do 192.168.1.1 - 192.168.1.99
    brama domyślna bez zmian, tj. 255.255.255.0
  • adres routera: 192.168.1.254 (standardowy)
  1. TD-W8951ND
  • zakładka Internet - nic nie wprowadzałem
  • zakładka LAN (wypiszę tylko te, które zmieniałem)
    • zmieniłem adres routera na 192.168.1.100
    • maska: 255.255.255.0
    • zostawiłem DHCP włączony z ustawieniami:
      • początek puli adresowej: 192.168.1.101
      • liczba adresów: 100
      • adresy DNS: 192.168.1.254 (standardowy), 4.4.4.4 (zapasowy)
  • zakładka Wireless (wypiszę tylko te, które zmieniałem)
    • punkt dostępowy: Aktywny
    • Kanał: 10 (taki sam jak mam ustawione w Netiaspot)
    • tryb sieci bezprzewodowej: b+g+n (tak samo jak mam ustawione w Netiaspot)
    • szerokość kanału: 20Mhz (tak samo jak mam ustawione w Netiaspot)
    • indeks SSID: 1 (nie zmieniałem, ale w konfiguracji Netiaspot nie znalazlem odpowiednika)
    • rozgłaszanie SSID: tak (tak samo jak mam ustawione w Netiaspot)
    • Uzywaj WPS: nie (tak samo jak mam ustawione w Netiaspot)
    • SSID: wpisałem nazwę sieci z Netiaspot
    • Typ uwierzytelniania: WPA2-PSK (tak samo jak mam ustawione w Netiaspot)
    • Szyfrowanie: AES (tak samo jak mam ustawione w Netiaspot)
    • Haslo: wpisałem wartosc Pre-Shared Key z konfiguracji NetiaSpot
    • Tryb WDS: wlaczony
    • Haslo WDS: wpisałem wartosc Pre-Shared Key z konfiguracji NetiaSpot
    • Adres MAC#1: wpisalem adres MAC z zakladki System -> Polaczenia Sieciowe -> Właściwości LAN Wireless 802.11n Access Point

Po zapisaniu zmian wygląda na to, że sieć ma zwiększony zasięg bo po przeniesieniu TPlinka w miejsca, gdzie wcześniej urządzenia miały jedną kreskę zasięgu, teraz zasięg jest maksymalny.
Niestety urządzenia nie chcą się połączyć z Internetem zarówno jak są blisko Netiaspot jak i TPLink.
Gdzie popełniłem błąd podczas konfiguracji?

(Marcin) #2

Błąd popełniłeś już na starcie cizyli w doborze urządzeń. W8951ND czy W8961ND to typowy router ADSL a możliwości konfiguracji radia zostały ograniczone do minimum. WDS jest ale działa bardzo wąsko w obrębie jednej maraki a czasami nawet w obrębie jednego modelu jak to jest w twoim przypadku. Dodatkowo bardzo kapryśny jest Netia Spot który przy zastosowaniu repeater/WDS ma problem z przekazywaniem adresacji przez DHCP.

(gunter) #3

Kupiłem go 3 dni temu i obawiam się, że bardzo ciężko mi będzie go zwrócić i wymienić na nowy, a wolałbym uniknąć kolejnych wydatków.
Czy nic nie da się z niego wycisnąć?

(Marcin) #4

Jedynie co to możesz go wykorzystać jako AP ale musisz podłączyć kablowo do NS-a.

(gunter) #5

A nie mozna do TPLinka wgrać jakiegoś alternatywnego softu? Albo do Netiaspot?

(Marcin) #6

Można ale nie do tego modelu ani nie do NS-a bo po prostu nie ma takich możliwości sprzętowo/programowych. Będę trochę obcesowy ale dlaczego zadajesz pytania po zakupie urządzenia a nie przed? To by dużo ułatwiło i wyjaśniło!?

(gunter) #7

Trochę się przeliczyłem z tym WDS - dowiedziałem się, że wystarczy, żeby router miał taką funkcjonalność to kupiłem pierwszy z brzegu, a tu widać, że spory błąd popełniłem nie analizując wcześniej jakie są ograniczenia.

(Marcin) #8

Niestety, zwrot towaru lub podłączenie kablowe tyle możesz zrobić na tą chwilę.

(gunter) #9

Spróbuje go zwrócić.
Jaki model / modele polecasz, które są sprawdzone w konfiguracji z Netiaspot?

(Marcin) #10

TP-LINK WA860 lub WA850 ale tak jak mówię Netia Spot jest kapryśny we współpracy z repeaterami i klientami więc musisz skorzystać z poradnika.

(gunter) #11

OK - poczytam. Nie chcę znów się kupić czegoś co nie będzie działać.