Konfiguracja MR 3020 i modem huawei e173

Witam
Czy ktoś z Was używa zestawu jak w tytule posta? Mam takie dziwne wrażenie (wręcz pewność), że w moim przypadku internet chodzi szybciej jak jest bezpośrednio wpięty do komputera niż przez router. Szczególnie widoczne jest to podczas przeglądania internetu. Strony szybciej otwierają się z bezpośrednio podpiętym modemem niż przez router wifi. Czy to może być spowodowane błędną konfiguracją?

Jaki masz poziom sygnału GSM-owego kiedy jesteś podłączony przez router? Sprawdzałeś prędkość lub ping jakimś testerem w tych dwóch konfiguracjach?

Sprawdzałem prędkość na stronie speedtest (jakiś pierwszy lepszy test prędkości łącza). W przypadku modemu w usb zawsze ściąga i wysyła z maksymalna prędkością. W przypadku routera czasem leci z maksymalną a czasem można zauważyć "zwiechy".
Podobnie z otwieraniem stron - taki test można powiedzieć organoleptyczny. Na przykład mapy google lub trochę ciężej mapy na stronie geoportal.gov Jak jestem połączony przez router to strona ładuje się dość opornie - zauważalnie wolniej. W przypadku modemu w usb nie ma takiego problemu.
Kolejnym przykładem jest sprawdzenie przez netlimitera. W przypadku ściągania jakiegoś pliku to nie ma różnicy - prędkość jest podobna, praktycznie maksymalna ale w przypadku otwierania stron widać, że modem w usb działa szybciej. W netlimiterze można zauważyć, że internet ładuje się szybciej tj. szybciej "wskakuje" na wyższe prędkości. Czasem modem w routerze ma też nazwijmy to przestoje kiedy widać, że transfer spada do zera a po sekundzie, dwóch znowu prędkość wzrasta.
Jako, że mam winxp czeka mnie niedługo format C i stawianie systemu na nowo (komputer już zaczyna mieć zadyszkę). Być może to wina po stronie systemu a nie samego routera.

Przetestowałem dzisiaj kolejną rzecz. Zauważyłem to już ostatnio. Jak jestem podłączony z netem przez router to nie byłem w stanie wysłać emaila a ściślej mówiąc załadować 4 mb załączników. Jak tylko połączyłem się przez usb wysłałem bez problemów.