Konfiguracja DDNS na Gargoyle + Huawei e3372

Posiadam modem Huawei e3372 w wersji z Hilink . Na routerze TP-LINK WDR4300 zainstalowałem Gargoyle 1.6.2.2
Opisana w tym wątku metoda konfiguracji routera tp-link jest odrzucana przez urządzenie - polecenie "skanuj" daje odpowiedź
"nie znaleziono urządzeń". Natomiast konfiguracja tp-linka w której połączenie z internetem jest DHCP z interfejsem WAN eth1
jest zasadniczo skuteczna , tzn mam połączenie z inernetem. Jednak występuje problem z dynamicznym DNS.
TP-LINK zawsze podaje ten sam WAN IP - 192.168.8.100 , Hilink podaje jakiś inny zmienny IP , a jeszcze inny adres pojawia się na stronie
dostawcy DDNS. Czy ta konfiguracja sprzętowo programowa pozwala na używanie dynamicznego DNS ? Czy jest możliwe programowe
przystosowanie Huawei e3372 do pracy w charakterze wyłącznie modemu LTE ?
Post wydzieliłem i przeniosłem do odpowiedniego działu na forum . Wojtek2803
Plus zmiana nazwy tematu - Administrator

konfiguracja pod HiLinki wygląda inaczej niż na załączonych wyżej(w wątku w FAQ do którego sie podpiąłeś) screenshotach (one są dla modemu w trybie "klasycznym"), jak dasz mi trochę czasu to pokaże jak to wygląda z HiLinkiem
no już nie muszę nic wrzucać :smiley: w każdym razie w zależności od routera i modelu hilinka może to być np. eth2 czy np. usb0

Dla Hilinka na WDR 4300 z Gargoyle wyglada tak

oraz tak

Właśnie tak to skonfigurowałem kilka miesięcy temu . Wszystko działa pięknie, z wyjątkiem usługi dynamicznego DNS.

Masz wykupiony zewnętrzny IP?

Mam standardową umowę z T-mobile , a więc zmienny IP.

Ale czy jest on zewnętrzny...?
Zresztą jak będziesz miał to musisz wgrać zmodyfikowany soft dla E3372 (HiLink jest "routerem") aby była opcja przekierowania portów na router a nsatępnie na routerze przekierować odpowiednie porty na komputery itp.

Szczerze mówiąc nie rozumiem co w tym przypadku jest zewnętrznym IP ? Jestem w stanie pogodzić się z utratą korzyści jakie daje Hilink
jeżeli dałoby się po jego odinstalowaniu przerobić Huawei e3372 z routera na modem LTE.

Zewnętrzne IP to te przez które można dostać się do Twojego sprzętu od strony internetu. Jeśli jest zmienne to stosuje się DDNS aby domena była statyczna dla dynamicznego IP.
Jeśli IP jest z puli lokalnej to operator blokuje dostęp do Twojego sprzętu i żaden DDNS w niczym nie pomoże.

Modowane firmware nie zlikwiduje opcji HiLink tylko doda opcję przekierowania portów i DMZ aby żądania z internetu przechodziły do routera.

Musi być jakiś zewnętrzny IP ponieważ na stronie mojego dostawcy DDNS, czyli no-ip.org ten adres pojawia się codziennie i zawsze jest inny
niż ten w Hilinku . Adres WAN tp-linka jest zawsze taki sam - 192.168.8.100 . Bardzo chętnie zmoduję Hilinka , jeżeli to rozwiąże problem.

zanim zaczniesz grzebać ustal co masz w umowie z operatorem
IP może być zmienny, to w niczym nie przeszkadza
abyś miał jakikolwiek sensowny użytek z DDNS musisz spełnić parę warunków (część została już wspomniana)

  • posiadać publiczne IP (czyli nie być za operatorskim NATem)
  • musi być dostęp do tego publicznego adresu od strony internetu (czyli nie możesz być za firewallem operatora) i to jest niestety ten punkt, za który się zwykle płaci dodatkowo - wszystkie standartowe oferty operatorów komórkowych uniemożliwiają połączenie z zewnątrz

czy masz publiczny IP możesz sprawdzić np. tak (możesz też nam dostarczyć wyniki)
tracert 8.8.8.8
i porównać uzyskane wyniki z tym
http://ipchicken.com/

aby sprawdzić czy poprawnie skonfigurowałeś DDNS (a zatem czy poprawnie jest rozwiązywane zapytanie DNS) użyj komendy
tracert twoja_wirtualna_domena
albo

ping -a twoja_wirtualna_domena

możesz np. puścić coś takiego

tracert szopen.noip.pl

ja jestem zarówno za NATem jak i firewallem operatora…
czasami mam publiczny IP (gdy zrzucę modem do 3G), ale to niczego nie zmienia
ponadto nie wiem na ile to aktualne, ale w LTE nie ma publicznych IP (chyba,że coś się zmieniło)

[quote="pterodaktyl, post:10, topic:8839"]adres pojawia się codziennie i zawsze jest inny
niż ten w Hilinku[/quote]To oznacza że jednak operator trzyma cię za swoim NATem więc Twoje IP nie jest zewnętrzne. Na zewnątrz jest IP operatora.
Telefon do operatora i zapytaj go czy da się w tej sieci włączyć zewnętrzne IP.
Modem masz w wersji e3372h czy e3372s?

[quote="pterodaktyl, post:10, topic:8839"]usi być jakiś zewnętrzny IP ponieważ na stronie mojego dostawcy DDNS, czyli no-ip.org ten adres pojawia się codziennie i zawsze jest inny
niż ten w Hilink[/quote]
Kolego to jeszcze nie oznacza że możesz mieć dostęp z internetu do swoich usług w sieci wewnętrznej. Większość dostawców 3G/4G blokuje dostęp do twoich zasobów na swoim firewall nawet przy posiadaniu publicznego IP. Tłumaczy to bezpieczeństwem użytkownika.
Także w pierwszej kolejności musisz sprawdzić to o czym mówił kolega szopen (kontakt z dostawcą).

Panowie , wygląda na to że dostawca internetu ustawia standardowo firewall i blokuje DDNS po to aby pobierać marne 10 zł
miesięcznie za usługę zwaną "adresem publicznym zmiennym" , lub 15zł za "adres publiczny stały" . Tyle zeznał mi przed chwilą
konsultant operatora. Skoro poległem w starciu z komercją to poproszę jeszcze tylko o namiar na zmodowaną wersję Hilinka.

S czy H?

ja jeszcze proponuję zmianę tytułu wątku - bo chodziło tu głównie o DDNS

Tylko e3372 bez dodatkowych oznaczeń. Wersja sprzętowa modemu CL 1E3372SM Ver.A.

Wygląda na to że w tym wątku najbardziej chodziło o aspekt komercyjny tej konfiguracji sprzętowej

ogólna reguła dla Huawei:
dodatkowe oznaczenia są pod klapką/w okolicy gniazda karty SIM (w niektórych modelach włożony SIM zasłania nadruk)
często jest to nadruk w kolorze zbliżonym do koloru plastiku z którego wykonano modem (więc nie są dobrze widoczne) czasem nadruk jest na zewnątrz (w modelach bez klapki)

chyba raczej o aspekt komercyjny blokowania dostępu przez operatora komórkowego :smiley:
chodziło mi o to, że
"Konfiguracja Huawei E3372 na routerze z Gargoyle"
nie oddaje istoty tego co zamierzałeś uzyskać
"Konfiguracja DDNS na Gargoyle + Huawei e3372" jest dużo lepsze, choć przy okazji wyszło, że przyczyną problemu nie była konfiguracja lecz działania operatora

A teraz to już ręce całkiem mi opadły . Dostawca internetu oferuje w.w usługi związane z zewnętrznym IP tylko w umowach przewidzianych dla firm. To może już lepiej samemu zdobyć koncesję na telefonię komórkową ? Dziękuję wszystkim za pomoc.