Konfiguracja 2 routerów TP-Link

Koledzy i koleżanki, prosze o pomoc przy konfiguracji 2 routerów podłaczonych do neostrady.
1.TP-LINK TD-W8970 v.1
2.TP-LINK TD-W8960N v.6
Chcę połączyć je w następujący sposób:

  • Router nr 1 podłączony bezpośrednio do linni telefonicznej, nadający WIFI o nazwie SSID: "x"
  • Router nr 2 zamontowany 3 piętra wyżej w domu, podłączony kablem ethernet do routera nr 1, nadający WIFI o nazwie SSID: "y"
    Jak trzeba to zrobić (pod jakie gniazdo podłączyć po kablu ethernet) aby działało?
    Jak poprawnie skonfigurować urządzenie?
    Jeżeli jest ktoś kto chce mi pomóc (z góry WIELKIE DZIĘKI), to prosiłbym o wyjaśnienie "ŁOPATOLOGICZNE" jak dla kogoś, kto przy tego typu urządzeniach nie ma do czynienia.

Routera na dole nie ruszasz.
Bierzesz router na górze (8960N), podpinasz się kablem do jego gniazda LAN (rozłączając się wcześniej z innymi sieciami) i logujesz się na niego wpisując w przeglądarkę internetową 192.168.1.1
login: admin
hasło: admin
Wchodzisz w Advanced Setup
---> LAN
Ustawiasz IP Address 192.168.1.254
Zaznaczasz Disable DHCP server
klikasz SAVE

Stracisz chwilowo połączenie z Internetem.
Wyłączasz 8960
Teraz podłączasz kable do jednego z gniazd LAN w 8960 i tak samo w 8970
Włączasz 8960
Możesz normalnie połączyć się z siecią Twojego routera 8970.
Teraz masz jedną sieć LAN ale 2 sieci Wifi różniące się jedynie nazwą, hasłem i zapewne kanałem nadawania.
Aby cokolwiek zmienić na routerze 8960N musisz w przeglądarce wpisać jego nowo ustawione IP, czyli 192.168.1.254
Aby cokolwiek zmienić na 8970 to wpisujesz domyślne IP czyli 192.168.1.1

Teraz jeśli chcesz, aby WiFi się nie zakłócały to:
Wejdź na 8960N
zakładka Wireless
następnie Basic i tam ustawiasz jaką chcesz nazwę sieci WiFi (SSID)

--->SAVE
Wchodzisz w Security i ustawiasz hasło i zabezpieczenia (najlepiej WPA2-PSK i WPA Encryptin: AES)

--->SAVE
Wchodzisz w Advanced i ustawiasz inny kanał (channel) nadawania niiż jest ustawiony na 8970 (sprawdzisz to programem inSSIDer na laptopa lub WiFi Analyser na Androida) Reszta bez zmian. Kanały obydwu routerów najlepiej jeśli nie zachodzą na siebie (pokaże to InSSID-er lub ten drugi program)

---> SAVE
Na 8970 ustaw kanał WiFi ręcznie, niech NIE będzie AUTO (Zakładka Wireless
---> Basic settings)

--->SAVE

Może jeszcze ten wątek w czymś pomoże:

a jakby co to służę.

Wielkie dzieki kolego.
Rozumiem że obydwa routery podłączamy między sobą poprzez gniazda LAN?
Kabel FTP c.5 rozumiem że zarobiony "prosto" (niecrossowany)?

Tak dokładnie.

A w jakim trybie mam ustawić router nr2 ? Normalnym trybie jak przy podłączeniu do linni telefonicznej, czy ma być to AP itp????

A w jakim trybie mam ustawić router nr2 ? Normalnym trybie jak przy podłączeniu do linni telefonicznej, czy ma być to AP itp?
Reset routera do ustawień fabrycznych, zmiana adres IP, wyłączenie DHCP i konfiguracja sieci bezprzewodowej według twojego uznania.

Wielkie dzięki.
Podłączenie drugiego routera po kablu ethernet (ok.15m) dużo zwolni szybkość internetu?
BTW. Router TD-W8960N v.6 ma polskie menu, szkoda że TD-W8970 nie ma...

Do 100m przy zastosowaniu skrętki komputerowej i odpowiednio zarobionych wtyczek RJ45 nie będzie żadnych opóźnień czy strat prędkości.

Czy zamiast w/w IP Adress można zmienić na 192.168.1.2 ???

można na każdy, który nie będzie powodował konfliktów i nadaję się do danego zastosowania
więc jeśli pula DHCP "głównego" routera nie obejmuje tego adresu i nie masz żadnego innego urządzenia z identycznym statycznie ustawionym adresem w tej sieci, to: TAK

Pierwszy router będzie miał 192.168.1.1 i żadne inne urządzenie... bo ja nie wiem jak to jest z tymi które później będą się logowały do sieci poprzez WIFI! Qrwa. Dla mnie to magia!!!!!!!!!!

no OK
a jaką masz pulę DHCP dla klientów?

A jak to sprawdzić???

To chyba oto chodzi???

tak
masz pulę 192.168.1.100-192.168.1.200
więc oba adresy wspomniane wyżej są OK (czyli …2 jak i …254)

Koledzy. Zamontowałem drugi router czyli TD-W8960N 3 piętra wyżej w domu.
Pierwszy router także TD-W8960N podłączony do Neostrady a ten wyżej połączony poprzez kabel Ethernet do pierwszego.
Ustawienia jakie zrobiłem to:
Ustawiłem IP Address na 192.168.1.2
Wyłączyłem DHCP server
Skonfigurowałem sobie nową sieć WIFI o innej nazwie i haśle i niestety internetu nie ma!
Oba routery połączone poprzez kabel Ethernet do gniazd LAN.
Co dalej? Co jest nie tak???
Ten router TD-W8960N (co jest na górze domu) to wersja v.6 z językiem polskim.

Jakąś adresację dostajesz na kartę sieciową po podłączeniu się do drugiego routera? RJ45 zarobione według standardu ethernet?

Sorry, ale ja nie wiem co to adrersacja!
Jeżeli to to o czym myślę tzn adresy IP od do, to jest powyżej w printscreenie.
Kabel ethernet zarobiony prosto.

Chodzi mi o to czy dostajesz coś na kartę sieciową? Sprawdzić można przez ipconfig /all -

Poprosił bym o jakieś zdjęcia

Fotki trudno mi bedzie zrobić. Natomiast kabel sprawdzony przyrządem do sprawdzania o takim. http://allegro.pl/tester-do-kabli-sieciowych-rj45-rj11-sieci-etui-i5939509102.html
Sprawdzony kabel tym przyrządem, diody zapalają się wszystkie od 1 do 8 po kolei, czyli prosto 1:1, tzn ta sama kolejność kolorów w obu końcach wtyczek RJ45.

Ważna jest kolejność ale zgodna ze standardem ethernet a nie 1:1

lub