Konfiguracja 2 routerów TP-Link

Dokładnie tak mam, tylko kolory inaczej ale w parach, tzn:
1.Zielony
2.Biało-zielony
3.Brązowy
4.Biało-brązowy
5.Niebieski
6.Biało-niebieski
7.Zielony
8.Biało-zielony
druga wtyczka to samo.

No to już wiesz dlaczego nie masz dostępu do internetu. Błąd w kolejności przewodów we wtyczkach RJ45.

Z całym szacunkiem, ale kolor nie ma tu nic do rzeczy. Sam widzisz że na twoich schematach kolejność jest PROSTA tak samo jak u mnie. Co, może routery wiedzą ze pierwszy powinien być zielony, albo inny... proszę, to nie to...
Ten sam kabel podłączam do routera pod LAN a na drugim końcu do lapka i internet hula aż miło!

Z całym szacunkiem, ale kolor nie ma tu nic do rzeczy.
Rozwaliłeś mnie, leżę i kwiczę :) Z całym szacunkiem ale rozmawiasz z osobą która mam ponad 10lat doświadczenia w branży i wiem co mówię. Nie zachowałeś standardu ethernet więc masz problem z połączeniem. Komputer na krótkim dystansie radzi sobie z przesłuchami router już nie.

Dobra PRZEPRASZAM!
Którą kolejność mam zastosować?????????
Napisz i już idę zarabiać wtyczki "Ones again" :slight_smile:

Masz dwa schematy wrzucone więc jak zrobisz tak będzie, ważne żeby po obu stronach było tak samo.

Dobra, ale od której strony wtyczki zaczynamy liczenie/kolejność przewodów.

Nosek w dół i liczysz od lewej strony -

Przy zarabianiu wtyczek najważniejsze są piny 1 i 2, 3 i 6. Jeśli sieć będzie gigabitowa to 5 i 4 oraz 7 i 8.
Kolor pary nie ma znaczenia byle by po drugiej stronie było to samo, Nie można rozparować kabla.

Dobra. Zarobiłem zgodnie ze schematem nr 1.
Co tzn nie można rozparować kabla? Przecież w tym schemacie żyły sa rozparowane, tzn kolory niepokolei...

Sprawdzałeś testerem czy jest ok?

We wtyku RJ45 pary są na pinach 1 i 2, 3 i 6, 5 i 4, 7 i 8.
We wtyku RJ12(RJ11) pary są na pinach 3 i 4, 2 i 5, 1 i 6.

Tak. Zapalają się po kolei od 1 do 8 czyli każda ma przejście sygnału. Kolory zarobiłem zgodnie z Twoim schematem nr 1.
Dobra ide konfigurować. Zobaczymy...

Heniu moim zdaniem za dużo informacji na raz dla mało doświadczonego kolegi podajemy :slight_smile:

Tak. Zapalają się po kolei od 1 do 8 czyli każda ma przejście sygnału. Kolory zarobiłem zgodnie z Twoim schematem nr 1.
No to podłącz routery i sprawdź co będzie się działo.

Podłączyłem.
Skonfigurowałem jw. czyli IP...2 i wyłączyłem serwer DHCP.
Działa aż miło!
Dzięki kolego Administrator oraz innym za pomoc.
PRZEPRASZAM że wątpiłem w Twoją wiedzę!
Pytanie tylko. Dlaczego kolory mają znaczenie? Moze mi ktoś to łopatologicznie wytłumaczyć???
Skoro kolory miałem źle, to dlaczego podłączenie lapka na tym kablu dawało internet, a podłączenie 2x router już było źle???

Nie tyle kolory co pary mają znaczenie. U Ciebie pary były zamienione, przy takim rozparowaniu następują przesłuchy i zakłócenia transmisji.

Dlaczego to ma takie znaczenie? Przecież przewody (żyły) są izolowane.

To jest sygnał wysokiej częstotliwości. żyły w kablu są skręcane w pary ( niebieska, pomarańczowa, ...) w przypadku skęconych żył można przepuścić taki sygnał. W przypadku kabla prostego lub rozparowanego sygnał będzie się gubił i taki kabel działać nie będzie.

To nie kolory mają znaczenia a odpowiednie skręcenie i długość przewodów bo tak jak kolega Heniz wspominał to sygnał wysokiej częstotliwości (100MHz czy 250MHz) a nie prąd w gniazdku 230V/50Hz.

No tak... nic dodać nic ująć ;D